'How to Train Your Dragon 2,' 'Lego Movie' Among Annie Award Nominees

'Big Hero 6,' 'The Boxtrolls' are also among the nominees for best animated feature
DreamWorks Animation
"How to Train Your Dragon 2"

The Boxtrolls, from stop motion specialists Laika and Focus Features, and Dreamworks Animation's How To Train Your Dragon 2 are among the films nominated for the Annie (animation) Award for best animated feature. The Boxtrolls received 13 Annie nominations, the most for a feature, and How To Train Your Dragon 2 earned 10 nods.

Rounding out the best animated feature category are Disney's Big Hero 6, Warner Bros.' The Lego Movie, The Book of Life from Reel FX, Cheatin' from Plymptoons Studios, Song of the Sea from Cartoon Saloon and GKIDS, and The Tale of Princess Kaguya from Japan's Studio Ghibli and GKIDS.

In number of nominations, following The Boxtrolls and Dragon 2 are Big Hero 6 and Song of the Sea with 7 apiece, follow by The Lego Movie with 6 nods.

See more Hollywood's 100 Favorite Films

This year, the category for best direction in a feature mirrored the best feature category. The Boxtrolls, an adaptation of Alan Snow's Here Be Monsters was helmed by Anthony Stacchi and Graham Annable. How to Train Your Dragon 2 was written and directed by Dean DeBlois and is the sequel to the 2010 film based on Cressida Cowell's book series. The Lego Movie, based on the popular toy franchise, was helmed by Phil Lord and Christopher Miller. Big Hero 6, based on a Marvel property, was directed by Don Hall and Chris Williams.

The Book of Life was helmed by Jorge R. GutierrezCheatin' by Bill PlymptonSong of the Sea by Irish director Tomm Moore (2012 Oscar nominee for Secret of Kells), and The Tale of Princess Kaguya by Studio Ghibli co-founder Isao Takahata.

Read more 2014 New York Film Critics Circle Awards Announced

This year at the Annies, Didier Brunner, Don Lusk and Lee Mendelson will receive Winsor McCay Awards for career contributions to animation. Charles Solomon will be presented the June Foray Award for charitable impact. Dreamworks Animation's Apollo software will be recognized with the Ub Iwerks Award for technical advancement, and a special achievement award will be bestowed on The Walt Disney Family Museum.

Read more The Latest Feinberg Forecast

The Annie Awards are presented by the International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood. Winners will be announced during the 42nd annual Annie Awards ceremony, Jan. 31 at Royce Hall on the UCLA campus.

A complete list of nominees follows.

Production Categories

Best Animated Feature

Big Hero 6, Walt Disney Animation Studios

Cheatin', Plymptoons Studio

How to Train Your Dragon 2, DreamWorks Animation

Song of the Sea
, GKIDS/Cartoon Saloon

The Book of Life, Reel FX

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika

The LEGO Movie, Warner Bros. Pictures

The Tale of The Princess Kaguya
, GKIDS/Studio Ghibli

 

Best Animated Special Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey, Voyager Pictures LLC

Dawn of the Dragon Racers
, DreamWorks Animation

How Murray Saved Christmas, Universal Television

Polariffic, Bent Image Lab

Toy Story That Time Forgot
, Pixar Animation Studios

 

Best Animated Short Subject

Coda
, 62 George Street

Duet
, Glen Keane Productions

Feast
, Walt Disney Animation Studios

Inside Homer - The Simpsons Couch Gag (Episode #549), Acme Filmworks

Me and My Moulton
, National Film Board of Canada

Silent, Creative Artists Agency

The Dam Keeper
, Tonko House LLC

The Raven, Moonbot Studios

 

Best Animated Television/Broadcast Commercial

Citizen M: "Swan Song", Stoopid Buddy Stoodios

Flight of the Stories
, Aardman Animations

LEGO Batman 3: Beyond Gotham
, Plastic Wax

 

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

Doc McStuffins, Disney Channel / Disney XD

Peter Rabbit, Nickelodeon Animation Studio

Tumble Leaf
, Amazon Studios

Wallykazam!, Nickelodeon Animation Studio

Zack & Quack
, Zodiak Kids

 

Best Animated Television/Broadcast Production For a Children's Audience

Adventure Time
, Cartoon Network

Gravity Falls, Disney Television Animation

Legend of Korra, Nickelodeon Animation Studio

Over The Garden Wall
, Cartoon Network

Wander Over Yonder
, Disney Television Animation

 

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

Archer
, FX Networks

Back To Backspace
, Cartoon Network Studios

Bob's Burgers
, Bento Box Entertainment

Rick and Morty
, Starburns Industries, Inc.

Mike Tyson Mysteries
, Warner Bros. Animation

Regular Show
, Cartoon Network Studios

The Simpsons
, The Simpsons

 

Best Video Game

Forza Horizon 2, Microsoft - Turn 10 Studios

Valiant Hearts: The Great War, Ubisoft

Child of Light, Ubisoft

 

Best Student Film

After School, Junyi Xiao

Dead Over Heels, Jose Matheu

El Coyote
, Javier Barboza

Frog's Legs, Katie Tamboer

My Big Brother
, Jason Rayner

Tiny Nomad
, Toniko Pantoja

 

Achievement Categories

Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production

Big Hero 6, Walt Disney Animation Studios, Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik

How to Train Your Dragon 2
, DreamWorks Animation, James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer

Mr. Peabody & Sherman, DreamWorks Animation, Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen

Penguins of Madagascar
, DreamWorks Animation, Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal

The Book of Life, Reel FX, Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika, Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida

The LEGO Movie, Warner Bros. Pictures, Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

 

Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production

Edge of Tomorrow, Sony Pictures Imageworks, Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist

Noah, Industrial Light & Magic, Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro

The Amazing Spider-Man 2
, Sony Pictures Imageworks, Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo

The Hobbit: The Desolation of Smaug, Weta Digital, Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond

Transformers: Age of Extinction, I
ndustrial Light & Magic, Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen

X-Men: Days of Future Past, Digital Domain, Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

 

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production

Toy Story That Time Forgot, Pixar Animation Studios, Don Crum

Toy Story That Time Forgot
, Pixar Animation Studios, Carlo Vogele

Toy Story That Time Forgot, Pixar Animation Studios, Ken Kim

Tumble Leaf
, Amazon Studios, Michael Granberry

Tumble Leaf, Amazon Studios, Teresa Drilling

Wander Over Yonder, Disney Television Animation, Justin Nichols

 

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

How to Train Your Dragon 2, DreamWorks Animation, Fabio Lignini

How to Train Your Dragon 2 
, DreamWorks Animation, Steven "Shaggy" Hornby

How to Train Your Dragon 2
, DreamWorks Animation, Thomas Grummt

Penguins of Madagascar
, DreamWorks Animation, Ravi Kamble

The Boxtrolls 
, Focus Features/Laika, Travis Knight

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika, Malcolm Lamont

The Boxtrolls, Focus Features, Jason Stalman

 

Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

Dawn of the Planet of the Apes
, Weta Digital, Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic

Guardians of the Galaxy, Framestore, Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby

The Hobbit: The Desolation of Smaug, Weta Digital, Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

 

Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game

Assassin's Creed Unity, Ubisoft, Mike Mennillo

Don't Starve: Console Edition, Klei Entertainment Inc.

Child Of Light, Ubisoft, Alex Drouin

 

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
, Disney Television Animation, Andy Suriano

Wander Over Yonder, Disney Television Animation, Benjamin Balistreri

Welcome to the Wayne, Nickelodeon Animation Studio, Zac Gorman

 

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production

Big Hero 6
, Walt Disney Animation Studios, Shiyoon Kim, Jin Kim

Mr. Peabody & Sherman, DreamWorks Animation, Timothy Lamb, Joe Moshier

Penguins of Madagascar
, DreamWorks Animation, Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa

Rio 2 
, Blue Sky Studios, Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli

Song of the Sea, GKIDS/Cartoon Saloon, Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo

The Book of Life, Reel FX, Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika, Mike Smith

 

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production

Adventure Time
, Cartoon Network, Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi

Archer
, FX Networks, Bryan Fordney

Bob's Burgers
, Bento Box Entertainment, Jennifer Coyle & Bernard Derriman

Disney Mickey Mouse, Disney Television Animation, Aaron Springer

Gravity Falls
, Disney Television Animation, Rob Renzetti

Over The Garden Wall, Cartoon Network, Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter

The Simpsons
, The Simpsons, Matthew Nastuk

Wander Over Yonder, Disney Television Animation, David Thomas

 

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production

Big Hero 6
, Walt Disney Animation Studios, Don Hall & Chris Williams

Cheatin'
, Plymptoons Studio, Bill Plympton

How to Train Your Dragon 2
, DreamWorks Animation, Dean DeBlois

Song of the Sea
, GKIDS/Cartoon Saloon, Tomm Moore

The Book of Life
, Reel FX, Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika, Anthony Stacchi & Graham Annable

The LEGO Movie, Warner Bros. Pictures, Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director

The Tale of The Princess Kaguya
, GKIDS/Studio Ghibli, Isao Takahata

 

Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse, Disney Television Animation, Christopher Willis

Dora and Friends: Into the City!, Nickelodeon Animation Studio, Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford

Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu
, Jam, Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman

Marvel's Avengers Assemble
, Dynamic Music Partners, Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion

Tumble Leaf
, Amazon Studios, Nathan Barr & Lisbeth Scott

 

Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production

Cheatin'
, Plymptoons Studio, Nicole Renaud, Composer

How to Train Your Dragon 2
, DreamWorks Animation, John Powell, Jónsi

Mr. Peabody & Sherman
, DreamWorks Animation, Danny Elfman

Song of the Sea
, GKIDS/Cartoon Saloon, Bruno Coulais & Kila

The Tale of The Princess Kaguya
, GKIDS/Studio Ghibli, Joe Hisaishi

 

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey
, Voyager Pictures LLC, Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou

Disney Mickey Mouse
, Disney Television Animation, Joseph Holt

Mickey Shorts
, Disney, Narina Sokolova

The Powerpuff Girls, Cartoon Network, Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka

Turbo FAST, DreamWorks Animation, Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar

Wander Over Yonder
, Disney Television Animation, Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio

Zack & Quack, 
 Zodiak Kids, Erez Gavish

 

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

Mr. Peabody & Sherman
, DreamWorks Animation, David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland

Song of the Sea, GKIDS/Cartoon Saloon, Adrien Merigeau

The Book of Life
, Reel FX, Simon Varela & Paul Sullivan

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika, Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall

The LEGO Movie
, Warner Bros. Pictures, Grant Freckelton

 

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse, Disney Television Animation, Heiko Drengenberg

Gravity Falls
, Disney Television Animation, Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld

Legend of Korra, Nickelodeon Animation Studio, Joaquim Dos Santos

Star Wars Rebels, Disney Channel / Disney XD, Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace

The Simpsons
, Film Roman, Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis

Toy Story That Time Forgot
, Pixar Animation Studios, Louise Smythe

Wander Over Yonder, Disney Television Animation, Mark Ackland

 

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

Big Hero 6
, Walt Disney Animation Studios, Marc E. Smith

How to Train Your Dragon 2
, DreamWorks Animation, Truong "Tron" Son Mai

Planes: Fire & Rescue
, Disneytoon Studios, Piero Peluso

Rio 2
, Blue Sky Studios, John Hurst

Rio 2
, Blue Sky Studios, Rodrigo Castro

The Boxtrolls
, Focus Features, Julian Nariño

The Boxtrolls
, Focus Features/Laika, Emanuela Cozzi

 

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
, Disney Television Animation, Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma

Fairly Oddparents, Nickelodeon Animation Studio, Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker

Robot Chicken
, Stoopid Buddy Stoodios, Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd

 

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production

Henry & Me
, Reveal Animation Studios, Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi

Rio 2
, Blue Sky Studios, Andy Garcia as the voice of Eduardo

The Boxtrolls, Focus Features/Laika, Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher

The Boxtrolls, Focus Features/Laika, Dee Bradley Baker as the voice of Fish

 

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
, Disney Television Animation, Darrick Bachman

The Powerpuff Girls, Cartoon Network, Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata

The Simpsons
 ,  20th Century Fox, Rob LaZebnik

The Simpsons, 20th Century Fox, Tim Long

Toy Story That Time Forgot, Pixar Animation Studios, Steve Purcell

 

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production

Big Hero 6
, Walt Disney Animation Studios, Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts

How to Train Your Dragon 2
, DreamWorks Animation, Dean DeBlois

Song of the Sea, GKIDS/Cartoon Saloon, Will Collins

The Boxtrolls, Focus Features/Laika, Irena Brignull & Adam Pava

The Lego Movie
, Warner Bros. Pictures, Phil Lord & Christopher Miller

 

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
, Disney Television Animation, Illya Owens

Dragons: Defenders of Berk, DreamWorks Animation Television, Ernesto Matamoros

Family Guy
, Super 78, Mike Elias

Toy Story That Time Forgot
, Pixar Animation Studios, David Suther, Bradley Furnish & David Condolora

Turbo FAST
, DreamWorks Animation, Todd Raleigh & Doug Vito

 

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production

Big Hero 6, Walt Disney Animation Studios, Tim Mertens

How to Train Your Dragon 2, DreamWorks Animation, John K. Carr

Planes: Fire & Rescue ,  Disneytoon Studios, Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway

Song of the Sea
 ,  GKIDS/Cartoon Saloon, Darragh Byrne

The LEGO Movie
, Warner Bros. Pictures, David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O'Brien-Brown

comments powered by Disqus