Golden Reel Awards: The Complete Winners List

11:04 PM 2/27/2016

by Carolyn Giardina

'Bridge of Spies,' 'Mad Max,' 'The Revenant,' 'Star Wars' all win Motion Picture Sound Editors awards.

Courtesy of Twentieth Century Fox; Courtesy of Warner Bros.

The Motion Picture Sound Editors’ 63rd Golden Reel Awards on Saturday spread the wins around in the feature categories, as Mad Max: Fury Road and The Revenant tied in the category for effects and Foley, while Bridge of Spies topped the category for dialog editing and Star Wars: The Force Awakens claimed the award for music editing.

Also during the ceremony, held at the Westin Bonaventure Hotel in Los Angeles, Inside Out took home the trophy in the category for feature animation, Love & Mercy was honored for music in a musical feature and Son of Saul won for foreign-language film.

In television, Game of Thrones nabbed two trophies. Additional TV winners included House of Cards, Empire, Saints & Strangers and Bessie.

Re-recording mixer Marti Humphrey and sound designer/supervising sound editor Jussi Tegelman presented the MPSE Filmmaker Award to Sam Raimi. Thanking the sound pros with whom he has worked, Raimi said, "I feel a great connection to all of you. We are all storytellers."

Film editor Lee Smith and re-recording mixer Doug Hemphill presented the Career Achievement Award to supervising sound editor and sound designer Richard King, who won Oscars for The Dark Knight, Inception and Master and Commander: The Far Side of the World. "As sound editors, we are called upon to use sound in interesting and powerful ways," King said, thanking "the directors, who are my teachers." 

During the ceremony, outgoing MPSE president Frank Morrone, re-recording mixer at Technicolor, passed the baton to incoming president Tom McCarthy of Sony Pictures Studios.

Golden Reel Awards were presented in 24 categories encompassing feature films, long-form and short-form television, animation, documentaries and other media.

  • Best Sound Editing: Music Score in a Feature Film

    Courtesy of Lucasfilms 2015/Walt Disney Studios

    Star Wars: The Force Awakens, Paul Apelgren (WINNER)

    Creed, Ronald Webb

    Jupiter Ascending, Paul Apelgren

    Jurassic World, Paul Apelgren

    Mad Max: Fury Road, Bob Badami

    Mission: Impossible — Rogue Nation, John Finklea

    The Martian, Tony Lewis

    The Revenant, Martin Hernandez, MPSE

  • Best Sound Editing: Music in a Musical Feature Film

    Courtesy of Roadside Attraction

    Love & Mercy, Nicholas Renbeck (WINNER)

    Pitch Perfect 2, Amanda Goodpaster

    Straight Outta Compton, Jason Ruder

  • Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue & ADR in an Animation Feature Film

    Courtesy of Disney/Pixar

    Inside Out, Shannon Mills and Ren Klyce (WINNER)

    Anomalisa, Aaron Glacock and Christopher S. Aud, MPSE

    Hotel Transylvania 2, Geoffrey Rubay

    Minions, Dennis Leonard

    Shaun the Sheep Movie, Anthony Bayman and Adrian Rhodes

    The Good Dinosaur, Shannon Mills

    The Peanuts Movie, Gwendolyn Yates Whittle, MPSE and Randy Thom

  • Best Sound Editing: Dialogue & ADR in a Feature Film

    Courtesy of DreamWorks and Twentieth Century Fox Film Corporation

    Bridge of Spies, Richard Hymns (WINNER)

    Mad Max: Fury Road, Mark Mangini, MPSE and Scott Hecker, MPSE

    Room, Niall Brady

    Sicario, Alan Murray

    Star Wars: The Force Awakens, Matthew Wood

    Straight Outta Compton, Mark Stoeckinger and Greg Hedgepath, MPSE

    The Martian, Oliver Tarney, MPSE

    The Revenant, Lon Bender, MPSE, Randy Thom, and Martin Hernandez, MPSE

  • Best Sound Editing: Sound Effects & Foley in a Feature Film

    'Mad Max: Fury Road,' Courtesy of Warner Bros. Entertainment Inc.

    Mad Max: Fury Road, Mark Mangini, MPSE and Scott Hecker, MPSE (WINNER) *tie

    The Revenant, Lon Bender, MPSE, Randy Thom, and Martin Hernandez, MPSE (WINNER) *tie

    Ant-Man, Shannon Mills and Daniel Laurie

    Jurassic World, Al Nelson and Gwendolyn Yates Whittle, MPSE

    Sicario, Alan Murray

    Southpaw, Mandell Winter, MPSE

    Star Wars: The Force Awakens, Matthew Wood

    The Martian, Oliver Tarney, MPSE

  • Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television

    Teenage Mutant Ninja Turtles, Jeff Shiffman, MPSE (WINNER)

    Gravity Falls, nominee is Heather Olsen, MPSE

    Half Shell Heroes, nominee Jeff Shiffman, MPSE

    Lego Scooby-Doo! Knight Time Terror, Devon Bowman

    Marvel Avengers Assemble, Michael Draghi, MPSE

    Penn Zero: Part-Time Hero, Eric Freeman

    Star Wars Rebels, Matthew Wood

    Ultimate Spiderman, Michael Draghi, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Short Form: Dialogue & ADR

    Courtesy of HBO

    Game of Thrones, Tim Kimmel (WINNER)

    Blindspot, Mark Relyea

    Homeland, Craig Dellinger, MPSE

    Marvel's Daredevil, Lauren Stephens

    The 100, Norval "Charlie" Crutcher III, MPSE

    The Book of Negroes, David Rose, MPSE

    The Walking Dead, Jerry Ross

    Vikings — Season 3, Jane Tattersall, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Short Form: Sound Effects & Foley

    Courtesy of HBO

    Game of Thrones, Tim Kimmel (WINNER)

    Better Call Saul, Nick Forshager

    Fargo, Nick Forshager

    Marco Polo: One Hundred Eyes, Dave Patterson

    The Last Ship, Michael Graham, MPSE

    True Detective, Mandell Winter, MPSE

    Turn: Washington's Spies, George Haddad

    Vikings — Season 3, Jane Tattersall, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Short Form: Music

    Melinda Sue Gordon/Knight Takes King Prod.

    House of Cards, Jonathon Stevens (WINNER)

    American Horror Story, David Klotz

    Bates Motel, Michael Ryan, MPSE

    Game of Thrones, David Klotz

    Jane the Virgin, Darren King

    Mozart in the Jungle, Jason Newman

    Mr. Robot, Ben Zales

    The Slap, Robert Cotnoir, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Short Form: Musical

    Chuck Hodes/FOX

    Empire, Joshua Winget (WINNER)

    Galavant, Christopher Brooks

    Nashville, Jaclyn Newman Dorn

    Peg+Cat, J. Walter Hawkes

    Wet Hot American Summer: First Day of Camp, Emily Kwong

  • Best Sound Editing in Television - Long Form: Dialogue & ADR

    Bessie, Damian Volpe, MPSE (WINNER)

    Saints and Strangers, Victor Ennis

    Scream Queens, Gary Megregian, MPSE

    Sons of Liberty, Louis Bertini, MPSE

    Texas Rising Night 4, John Laing

    Tut, Michael J. Benavente, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Long Form: Sound Effects & Foley

    Texas Rising Night 4, John Laing (WINNER)

    Bessie, Damian Volpe, MPSE

    CSI: Crime Scene Investigation, Mace Matiosian, MPSE

    Sons of Liberty, Ruy Garcia

    True Detective, Mandel Winter, MPSE

    Tut, Michael J. Benavente, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Long Form: Music

    National Geographic Channels/David Bloomer

    Saints & Strangers, Del Spiva (WINNER)

    Scream Queens, David Klotz

    The Book of Negroes, Joe Mancuso, MPSE

  • Best Sound Editing in Television - Long Form: Musical

    Teen Beach 2, Amber Funk (WINNER)

    Descendants, Amber Funk

    Drumline: A New Beat, Avital Korin

     

  • Best Sound Editing: Short Form Documentary in Television

    Courtesy of Assassins Films

    India's Daughter, Resul Pookutty, MPSE (WINNER)

    Brewmore Baltimore, Matt Davies, MPSE

    Chef's Table, William McGuigan

    Deadliest Catch, Bob Bronow, MPSE

    Undrafted, Eric Lalicata

  • Best Sound Editing: Long Form Documentary in Television

    Getty Images/Courtesy of SHOWTIME

    The Spymasters: CIA in the Crosshairs, Jason Schmidt (WINNER)

    30 for 30: Sole Man, Eric Lalicata

    Keith Richards: Under the Influence, Brian Chumney

     

  • Best Sound Editing: Direct to Video Animation

    Tinker Bell and the Legend of the Neverbeast, Todd Toon, MPSE (WINNER)

    Lego DC Comics Super Heroes: Justice League — Attack of the Legion of Doom!, Devon Bowman

    Magic Snowflake, Paulette Victor Lifton, MPSE

    Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight, Michael Draghi, MPSE

    Santa's Apprentice, Paulette Victor Lifton, MPSE

    Trick or Treaters, Paulette Victor Lifton, MPSE

  • Best Sound Editing: Direct to Video Live Action

    All the Wilderness, Trip Brock, MPSE (WINNER)

    7 Minutes, Trip Brock, MPSE

    Last Shift, Michael Orlowski, MPSE

    Listening, David Barber, MPSE

    Lost River, Lon Bender, MPSE

    War Pigs, Carlos Sanches

    We Are Still Here, Eric Lalicata

  • Best Sound Editing: Computer Episodic Entertainment

    Joy Ride — Prequel, Charles Deenan, MPSE (WINNER)

    All Hail King Julien, Devon Bowman

    The Mr. Peabody and Sherman Show, Devon Bowman

    Tom Clancy's The Division: Agent Origins, Kevin Senzaki

    What Lives Inside, Rob Marshall

  • Best Sound Editing: Computer Interactive Entertainment

    Halo 5: Guardians, Bryan Watkins (WINNER)

    Batman: Arkham Knight, Andrew Riley

    Call of Duty Advanced Warfare: Exo Zombies, Adam Boyd, MPSE

    Star Wars — Battlefront, Charles Deenan, MPSE

    StarCraft II: Legacy of the Void — "Unity" Cinematic, Paul Menichini, MPSE

  • Best Sound Editing: Special Venue

    Journey to Space, Brian Elmer (WINNER)

    Alien Attack, Brian Elmer

    MacGillivray Freeman's Humpback Whales, Andrew DeCristofaro, MPSE

    Robots 3D, Brian Elmer

    The Great Chicago Adventure, Thomas Haigh, MPSE

  • Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue & ADR in a Foreign Language Feature Film

    Sony Pictures Classics

    Son of Saul, Tamas Zanyi (WINNER)

    Dias De Gracia, Frederick Le Louet and Enrique Greiner

    Northmen — A Viking Saga, Markus Glunz and Peter Staubli

    Unfreedom, Resul Pookutty, MPSE and Amrit Pritam Dutta

  • Best Sound Editing: Documentary Feature Film

    Courtesy of Sundance International Film Festival

    Kurt Cobain: Montage of Heck, Cameron Frankley (WINNER)

    A Faster Horse, Mark Stoeckinger and Luke Gibleon

    Amy, Andy Shelley and Stephen Griffiths

    Best of Enemies, Pete Horner

    Racing Extinction, Tim Nielsen and Christopher Barnett

    The Wrecking Crew, Bob Bronow, MPSE

    What Happened, Miss Simone?, Tony Volante

    Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom, Oleg Kulchytskyi

  • Verna Fields Award in Sound Editing for Student Filmmakers

    Fulfilament, Matis Rei (WINNER)

    Chhaya, Rob Szeliga

    Edmond, Rob Turner

    Hum, Jackie Zhou

    N0-A, Kai Paquin

    Prism, Gerry Vasquez

comments powered by Disqus