Grammys: The Complete Winners List

1:07 PM 2/15/2016

by THR Staff

Kendrick Lamar, Taylor Swift, Muse, Alabama Shakes and Mark Ronson nabbed honors on Monday.

Kevin Winter/WireImage

The 58th annual Grammy Awards were held on Monday evening at the Staples Center in Los Angeles. Below is the full list of winners:

Complete Party Guide I Red Carpet Photos I Watch All of the Performances 

  • Album of the Year

    Courtesy of Big Machine Records, LLC

    1989, Taylor Swift (WINNER)
    Sound and Color, Alabama Shakes
    To Pimp a Butterfly, Kendrick Lamar
    Traveller, Chris Stapleton
    Beauty Behind the Madness, The Weeknd

  • Record of the Year

    Courtesy of Columbia

    “Uptown Funk,” Mark Ronson feat. Bruno Mars (WINNER)
    “Really Love,” D’Angelo and The Vanguard
    “Thinking Out Loud,” Ed Sheeran
    “Blank Space,” Taylor Swift
    “Can’t Feel My Face,” The Weeknd

  • Song of the Year

    Courtesy of Asylum Records

    “Thinking Out Loud,” Ed Sheeran (WINNER)
    “Alright,” Kendrick Lamar
    “Blank Space,” Taylor Swift
    “Girl Crush,” Little Big Town
    “See You Again,” Wiz Khalifa feat. Charlie Puth

     

  • Best New Artist

    Steve Granitz/WireImage/Getty Images

    Meghan Trainor (WINNER)
    Courtney Barnett
    James Bay
    Sam Hunt
    Tori Kelly

     

  • Best Musical Theater Album

    Hamilton (WINNER)
    An American In Paris
    Fun Home
    The King And I
    Something Rotten!

  • Best Rock Performance

    ATO Records

    "Don't Wanna Fight," Alabama Shakes (WINNER)
    "What Kind Of Man," Florence & The Machine
    "Something From Nothing," Foo Fighters
    "Ex's & Oh's," Elle King
    "Moaning Lisa Smile," Wolf Alice

  • Best Rock Album

    Courtesy of Warner Bros. Records

    Drones, Muse (WINNER)
    Chaos And The Calm, James Bay
    Kintsugi, Death Cab For Cutie
    Mister Asylum, Highly Suspect
    .5: The Gray Chapter, Slipknot

  • Best Rock Song

    ATO Records

    "Don't Wanna Fight," Alabama Shakes (WINNER)
    "Ex's & Oh's," Dave Bassett & Elle King
    "Hold Back The River," Iain Archer & James Bay
    "Lydia," Richard Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens
    "What Kind Of Man," John Hill, Tom Hull & Florence Welch

  • Best Music Video

    "Bad Blood," Taylor Swift Featuring Kendrick Lamar (WINNER)
    "LSD," ASAP Rocky
    "I Feel Love (Every Million Miles)," The Dead Weather
    "Alright," Kendrick Lamar
    "Freedom," Pharrell Williams

  • Best Pop Solo Performance

    Courtesy of Asylum Records

    "Thinking Out Loud," Ed Sheeran (WINNER)
    "Heartbeat Song," Kelly Clarkson
    "Love Me Like You Do," Ellie Goulding
    "Blank Space," Taylor Swift
    "Can't Feel My Face," The Weeknd

  • Best Pop Duo/Group Performance

    Courtesy of Columbia

    "Uptown Funk," Mark Ronson Featuring Bruno Mars (WINNER)
    "Ship To Wreck," Florence & The Machine
    "Sugar," Maroon 5
    "Bad Blood," Taylor Swift Featuring Kendrick Lamar
    "See You Again," Wiz Khalifa Featuring Charlie Puth
     

  • Best Pop Vocal Album

    Courtesy of Big Machine Records, LLC

    1989, Taylor Swift (WINNER)
    Piece By Piece, Kelly Clarkson
    How Big, How Blue, How Beautiful, Florence + The Machine
    Uptown Special, Mark Ronson
    Before This World, James Taylor
     

  • Best Traditional Pop Vocal Album

    Courtesy of Past Classics Jazz

    The Silver Lining: The Songs Of Jerome Kern, Tony Bennett & Bill Charlap (WINNER)
    Shadows In The Night, Bob Dylan
    Stages, Josh Groban
    No One Ever Tells You, Seth MacFarlane
    My Dream Duets, Barry Manilow (& Various Artists)
     

  • Best Rap Album

    To Pimp A Butterfly, Kendrick Lamar (WINNER)
    2014 Forest Hills Drive, J. Cole
    Compton, Dr. Dre
    If Youre Reading This Its Too Late, Drake
    The Pinkprint, Nicki Minaj

  • Best Rap Performance

    "Alright," Kendrick Lamar (WINNER)
    "Apparently," J. Cole
    "Back To Back," Drake
    "Trap Queen," Fetty Wap
    "Truffle Butter," Nicki Minaj Featuring Drake & Lil Wayne

  • Best Rap Song

    "Alright," Kendrick Lamar (WINNER)
    "All Day,"Kanye West Featuring Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney
    "Energy," Drake
    "Glory,"Common & John Legend)
    "Trap Queen," Fetty Wap

  • Best Rap/Sung Collaboration

    "These Walls," Kendrick Lamar Featuring Bilal, Anna Wise & Thundercat (WINNER)
    "One Man Can Change The World," Big Sean Featuring Kanye West & John Legend
    "Glory," Common & John Legend
    "Classic Man," Jidenna Featuring Roman GianArthur
    "Only" Nicki Minaj Featuring Drake, Lil Wayne & Chris Brown

  • Producer of the Year, Non-Classical

    Getty Images

    Jeff Bhasker (WINNER)
    Dave Cobb
    Diplo
    Larry Klein
    Blake Mills

  • Producer of the Year, Classical

    Frederick M. Brown/Getty Images for NARAS

    Judith Sherman (WINNER)
    Blanton Alspaugh
    Manfred Eicher
    Marina A. Ledin, Victor Ledin
    Dan Merceruio

  • Best Alternative Music Album

    ATO Records

    Sound & Color, Alabama Shakes (WINNER)
    Vulnicura, Björk
    The Waterfall, My Morning Jacket
    Currents, Tame Impala
    Star Wars, Wilco

  • Best Comedy Album

    Live At Madison Square Garden, Louis C.K. (WINNER)
    Back To The Drawing Board, Lisa Lampanelli
    Brooklyn, Wyatt Cenac
    Happy. And A Lot., Jay Mohr
    Just Being Honest, Craig Ferguson

  • Best Dance Recording

    Courtesy of Mad Decent

    "Where Are Ü Now," Skrillex And Diplo With Justin Bieber (WINNER)
    "We're All We Need," Above & Beyond Featuring Zoë Johnston
    "Go," The Chemical Brothers Featuring Q-Tip "Never Catch Me," Flying Lotus Featuring Kendrick Lamar
    "Runaway (U & I)," Galantis

  • Best Dance/Electronic Album

    Courtesy of Mad Decent

    Skrillex And Diplo Present Jack Ü, Skrillex And Diplo (WINNER)
    Our Love, Caribou
    Born In The Echoes, The Chemical Brothers
    Caracal, Disclosure
    In Colour, Jamie XX

  • Best Urban Contemporary Album

    Courtesy of XO

    Beauty Behind The Madness, The Weeknd (WINNER)
    Ego Death, The Internet
    You Should Be Here, Kehlani
    Blood, Lianne La Havas
    Wildheart, Miguel

  • Best R&B Album

    Black Messiah, D'Angelo And The Vanguard (WINNER)
    Coming Home, Leon Bridges
    Cheers To The Fall, Andra Day
    Reality Show, Jazmine Sullivan
    Forever Charlie, Charlie Wilson

  • Best R&B Song

    "Really Love," D'Angelo & Kendra Foster (WINNER)
    "Coffee," Brook Davis & Miguel Pimentel
    "Earned It (Fifty Shades Of Grey)," Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye
    "Let It Burn," Kenny B. Edmonds, Jazmine Sullivan & Dwane M. Weir II
    "Shame," Warryn Campbell, Tyrese Gibson & DJ Rogers Jr

  • Best R&B Performance

    Courtesy of Republic Records

    "Earned It (Fifty Shades Of Grey)," The Weeknd (WINNER)
    "If I Don't Have You," Tamar Braxton
    "Rise Up," Andra Day
    "Breathing Underwater," Hiatus Kaiyote
    "Planes," Jeremih Featuring J. Cole

  • Best Traditional R&B Performance

    "Little Ghetto Boy," Lalah Hathaway (WINNER)
    "He Is," Faith Evans
    "Let It Burn," Jazmine Sullivan
    "Shame," Tyrese
    "My Favorite Part Of You," Charlie Wilson

  • Best Blues Album

    Courtesy of RCA

    Born To Play Guitar, Buddy Guy (WINNER)
    Descendants Of Hill Country, Cedric Burnside Project
    Outskirts Of LoveShemekia Copeland
    Worthy, Bettye LaVette
    Muddy Waters 100, John Primer & Various Artists

  • Best Bluegrass Album

    Courtesy of Rounder

    The Muscle Shoals Recordings, The Steeldrivers (WINNER)
    Pocket Full Of Keys, Dale Ann Bradley
    Before The Sun Goes Down, Rob Ickes & Trey Hensley
    In Session, Doyle Lawson & Quicksilver
    Man Of Constant Sorrow, Ralph Stanley & Friends

  • Best Folk Album

    Courtesy of Rounder

    Béla Fleck And Abigail Washburn, Béla Fleck & Abigail Washburn (WINNER)
    Wood, Wire & Words, Norman Blake
    Tomorrow Is My Turn, Rhiannon Giddens
    Servant Of Love, Patty Griffin
    Didn't He Ramble, Glen Hansard

  • Best Reggae Album

    Courtesy of Morgan Heritage Music

    Strictly Roots, Morgan Heritage (WINNER)
    Branches Of The Same Tree, Rocky Dawuni
    The Cure, Jah Cure
    Acousticalevy, Barrington Levy
    Zion Awake, Luciano

  • Best Music Film

    Amy (WINNER)
    Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown
    Sonic Highways
    What Happened, Miss Simone?
    The Wall

  • Best Score Soundtrack for Visual Media

    Courtesy of Doors and Distance

    Birdman, Antonio Sanchez, composer (WINNER)
    The Imitation Game, Alexandre Desplat, composer
    Interstellar, Hans Zimmer, composer
    The Theory Of Everything, Johann Johannsson, composer
    Whiplash, Justin Hurwitz, composer

  • Best Song Written for Visual Media

    Courtesy of Paramount Pictures/Pathé Productions Limited

    "Glory," performed by Common & John Legend (from Selma) (WINNER)
    "Earned It," performed by The Weeknd (from Fifty Shades Of Grey)
    "Love Me Like You Do," performed by Ellie Goulding (from Fifty Shades Of Grey)
    "See You Again," performed by Wiz Khalifa featuring Charlie Puth (from Furious 7)
    "Til It Happens To You," performed by Lady Gaga (from The Hunting Ground)

  • Best Compilation Soundtrack for Visual Media

    Courtesy of Big Machine

    Glen Campbell: I'll Be Me (WINNER)
    Empire: Season 1
    Fifty Shades Of Grey
    Pitch Perfect 2
    Selma

  • Best Country Album

    Traveller, Chris Stapleton (WINNER)
    Montevallo, Sam Hunt
    Pain Killer, Little Big Town
    The Blade, Ashley Monroe
    Pageant Material, Kacey Musgraves

     

  • Best Country Song

    Courtesy of Capitol Records Nashville

    "Girl Crush," Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town) (WINNER)
    "Chances Are," Hayes Carll, songwriter (Lee Ann Womack)
    "Diamond Rings And Old Barstools," Barry Dean, Luke Laird & Jonathan Singleton, songwriters (Tim McGraw)
    "Hold My Hand," Brandy Clark & Mark Stephen Jones, songwriters (Brandy Clark)
    "Traveller," Chris Stapleton, songwriter (Chris Stapleton)

  • Best Country Duo/Group Performance

    Courtesy of Capitol Records Nashville

    "Girl Crush," Little Big Town (WINNER)
    "Stay A Little Longer," Brothers Osborne
    "If I Needed You," Joey+Rory
    "The Driver," Charles Kelley, Dierks Bentley & Eric Paslay
    "Lonely Tonight," Blake Shelton Featuring Ashley Monroe

  • Best Country Solo Performance

    "Traveller," Chris Stapleton (WINNER)
    "Burning House," Cam
    "Little Toy Guns," Carrie Underwood
    "John Cougar, John Deere, John 3:16," Keith Urban
    "Chances Are," Lee Ann Womack

  • Best Latin Pop Album

    Courtesy Sony U.S. Latin

    A Quien Quiera Escuchar (Deluxe Edition), Ricky Martin (WINNER)
    Terral, Pablo Alborán
    Healer, Alex Cuba
    Sirope, Alejandro Sanz
    Algo Sucede, Julieta Venegas

  • Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

    Courtesy of RCA Records

    Hasta La Raíz, Natalia Lafourcade (WINNER - TIE)
    Dale, Pitbull (WINNER - TIE)

    Amanecer, Bomba Estereo
    Mondongo, La Cuneta Son Machín
    Caja De Música, Monsieur Periné

  • Best Latin Jazz Album

    Made In Brazil, Eliane Elias (WINNER)
    Impromptu, The Rodriguez Brothers
    Suite Caminos, Gonzalo Rubalcaba
    Intercambio, Wayne Wallace Latin Jazz Quintet
    Identities Are Changeable, Miguel Zenón

  • Best Tropical Latin Album

    Courtesy of Ruben Blades Productions

    Son De Panamá, Rubén Blades With Roberto Delgado & Orchestra (WINNER)
    Tributo A Los Compadres: No Quiero Llanto, José Alberto "El Canario" & Septeto Santiaguero
    Presente Continuo, Guaco
    Todo Tiene Su Hora, Juan Luis Guerra 4.40
    Que Suenen Los Tambores, Victor Manuelle

  • Best Metal Performance

    "Cirice," Ghost (WINNER)
    "Identity," August Burns Red
    "512," Lamb Of God
    "Thank You," Sevendust
    "Custer," Slipknot

  • Best Americana Album

    Courtesy of Southeastern Records

    Something More Than Free, Jason Isbell (WINNER)
    The Firewatcher's Daughter, Brandi Carlile
    The Traveling Kind, Emmylou Harris & Rodney Crowell
    Mono, The Mavericks
    The Phosphorescent Blues, Punch Brothers

  • Best American Roots Song

    Courtesy of Southeastern Records

    "24 Frames," Jason Isbell (WINNER)
    "All Night Long," The Mavericks
    "The Cost Of Living," Don Henley & Merle Haggard
    "Julep," Punch Brothers
    "The Traveling Kind," Emmylou Harris & Rodney Crowell

  • Best American Roots Performance

    Courtesy of Epitaph

    "See That My Grave Is Kept Clean," Mavis Staples (WINNER)
    "And Am I Born To Die," Béla Fleck & Abigail Washburn
    "Born To Play Guitar," Buddy Guy
    "City Of Our Lady," The Milk Carton Kids

  • Best Regional Roots Music Album

    Courtesy of FHQ Records

    Go Go Juice, Jon Cleary (WINNER)
    La La La La, Natalie Ai Kamauu
    Kawaiokalena, Keali'i Reichel
    Get Ready, The Revelers
    Generations, Windwalker And The MCW

  • Best Contemporary Instrumental Album

    Courtesy of impulse!

    Sylva, Snarky Puppy & Metropole Orkest
    Guitar In The Space Age!, Bill Frisell
    Love Language, Wouter Kellerman
    Afrodeezia, Marcus Miller
    The Gospel According To Jazz, Chapter IV, Kirk Whalum

  • Best Gospel Album

    Courtesy of RCA Records

    Covered: Alive In Asia [Live], Israel & NewBreed (WINNER)
    Destined To Win [Live], Karen Clark Sheard
    Living It, Dorinda Clark-Cole
    One Place Live, Tasha Cobbs
    Life Music: Stage Two, Jonathan McReynolds

  • Best Gospel Performance/Song

    Courtesy of Fo Yo Soul Recordings/RCA Records

    "Wanna Be Happy?" Kirk Franklin (WINNER)
    "Worth [Live]," Anthony Brown & Group Therapy
    "Intentional," Travis Greene
    "How Awesome Is Our God [Live]," Israel & NewBreed Featuring Yolanda Adams
    "Worth Fighting For [Live]" Brian Courtney Wilson; Aaron Lindsey & Brian Courtney Wilson, songwriters

  • Best Roots Gospel Album

    Fairfield Four Records

    Still Rockin' My Soul, The Fairfield Four (WINNER)
    Pray Now, Karen Peck & New River
    Directions Home (Songs We Love, Songs You Know), Point Of Grace
     

  • Best Contemporary Christian Music Performance/Song

    Warner Nashville

    "Holy Spirit," Francesca Battistelli (WINNER)
    "Lift Your Head Weary Sinner (Chains)," Crowder
    "Because He Lives (Amen)," Matt Maher
    "Soul On Fire," Third Day Featuring All Sons & Daughters
    "Feel It," Tobymac Featuring Mr. Talkbox

  • Best Contemporary Christian Music Album

    Courtesy of Forefront Records

    This Is Not A Test, Tobymac (WINNER)
    Whatever The Road, Jason Crabb
    How Can It Be, Lauren Daigle
    Saints And Sinners, Matt Maher
    Love Ran Red, Chris Tomlin

  • Best Instrumental Composition

    Courtesy of Motema Music

    "The Afro Latin Jazz Suite," Arturo O'Farrill (WINNER)
    "Civil War," Bob Mintzer
    "Confetti Man," David Balakrishnan 
    "Neil," Rich DeRosa
    "Vesper," Marshall Gilkes

  • Best Jazz Vocal Album

    For One To Love, Cécile McLorin Salvant (WINNER)
    Many A New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein, Karrin Allyson
    Find A Heart, Denise Donatelli
    Flirting With Disaster, Lorraine Feather
    Jamison, Jamison Ross

  • Best Improvised Jazz Solo

    "Cherokee," Christian McBride (WINNER)
    "Giant Steps," Joey Alexander
    "Arbiters Of Evolution," Donny McCaslin
    "Friend Or Foe" Joshua Redman
    "Past Present, John Scofield

  • Best Large Jazz Ensemble Album

    The Thompson Fields, Maria Schneider Orchestra (WINNER)
    Lines Of Color, Gil Evans Project
    Köln, Marshall Gilkes & WDR Big Band
    Cuba: The Conversation Continues, Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
    Home Suite Home, Patrick Williams

  • Best Jazz Instrumental Album

    Past Present, John Scofield (WINNER)
    My Favorite Things, Joey Alexander
    Breathless, Terence Blanchard Featuring The E-Collective
    Covered: Recorded Live At Capitol Studios, Robert Glasper & The Robert Glasper Trio
    Beautiful Life, Jimmy Greene

  • Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

    "Dance Of The Sugar Plum Fairy," Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix) (WINNER)
    "Bruno Mars," Paul Allen, Troy Hayes, Dwight Streets Levens, Evin Martin & J Moss, arrangers (Vocally Challenged)
    "Do You Hear What I Hear?" Armand Hutton, arranger (Committed)
    "Ghost Of A Chance," Bob James, arranger (Bob James & Nathan East)
    "You And The Night And The Music," John Fedchock, arranger (John Fedchock New York Big Band)

  • Best Arrangement, Instruments and Vocals

    Courtesy of Legacy

    "Sue (Or In A Season Of Crime)," Maria Schneider, arranger (David Bowie) (WINNER)
    "Be My Muse," Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)
    "52nd & Broadway," Patrick Williams, arranger (Patrick Williams Featuring Patti Austin)
    "Garota De Ipanema," Otmaro Ruiz, arranger (Catina DeLuna Featuring Otmaro Ruiz)
    "When I Come Home," Jimmy Greene, arranger (Jimmy Greene With Javier Colon)

  • Best Recording Package

    Courtesy of Bismeaux Records

    Still The King: Celebrating The Music Of Bob Wills And His Texas Playboys, Sarah Dodds, Shauna Dodds & Dick Reeves, art directors (Asleep At The Wheel) (WINNER)
    Alagoas, Alex Trochut, art director (Alagoas)
    Bush, Anita Marisa Boriboon & Phi Hollinger, art directors (Snoop Dogg)
    How Big, How Blue, How Beautiful (Deluxe Edition), Brian Roettinger, art director (Florence + The Machine)
    My Happiness, Nathanio Strimpopulos & Jack White, art directors (Elvis Presley)

  • Best Boxed or Special Limited Edition Package

    The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume Two (1928-32), Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors (Various Artists)(WINNER)
    Beneath The Skin (Deluxe Box Set), Leif Podhajsky, art director (Of Monsters And Men) 
    I Love You, Honeybear (Limited Edition Deluxe Vinyl), Sasha Barr & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)
    Sticky Fingers (Super Deluxe Edition), Stephen Kennedy & James Tilley, art directors (The Rolling Stones)
    30 Trips Around The Sun, Doran Tyson & Steve Vance, art directors (Grateful Dead)
    What A Terrible World, What A Beautiful World (Deluxe Box Set), Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)

  • Best Historical Album

    Courtesy of Legacy

    The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11, Bob Dylan And The Band (WINNER)
    The Complete Concert By The Sea, Erroll Garner
    Native North America (Vol. 1): Aboriginal Folk, Rock, And Country 1966–1985,Various Artists
    Parchman Farm: Photographs And Field Recordings, 1947–1959, Various Artists
    Songs My Mother Taught Me, Fannie Lou Hamer

  • Best Engineered Album, Non-Classical

    ATO Records

    Sound & Color, Alabama Shakes (WINNER)
    Before This World, James Taylor
    Currency Of Man, Melody Gardot
    Recreational Love, The Bird And The Bee
    Wallflower, Diana Krall

  • Best Remixed Recording, Non-Classical

    Courtesy of Columbia

    Uptown Funk (Dave Audé Remix) (WINNER)
    Berlin By Overnight (CFCF Remix)
    Hold On (Fatum Remix)
    Runaway (U & I) (Kaskade Remix)
    Say My Name (RAC Remix)

  • Best Surround Sound Album

    Courtesy of Sbme Special Mkts

    Amused To Death, Roger Waters (WINNER)
    Amdahl: Astrognosia & AesopIngar Heine Bergby & Norwegian Radio Orchestra
    MagnificatØyvind Gimse, Anita Brevik, Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene
    Shostakovich: Symphony No. 7Paavo Järvi & Russian National Orchestra
    SpesTove Ramlo-Ystad & Cantus

  • Best Album Notes

    Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting To Be Danced, Joni Mitchell, album notes writer (Joni Mitchell) (WINNER)
    Folksongs Of Another America: Field Recordings From The Upper Midwest, 1937-1946, James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
    Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection, Jeff Place, album notes writer (Lead Belly)
    Portrait Of An American Singer, Ted Olson, album notes writer (Tennessee Ernie Ford)
    Songs Of The Night: Dance Recordings, 1916-1925, Ryan Barna, album notes writer (Joseph C. Smith's Orchestra)

  • Best Spoken Word Album

    Courtesy of Simon & Schuster

    A Full Life: Reflections at Ninety, Jimmy Carter (WINNER)
    Blood On Snow (by Jo Nesbo), read by Patti Smith
    Brief Encounters: Conversations, Magic Moments, And Assorted Hijinks, Dick Cavett
    Patience And Sarah (by Isabel Miller), read by Janis Ian & Jean Smart
    Yes Please, Amy Poehler (& Various Artists)

  • Best Opera Recording

    Courtesy of Decca

    Ravel: L'Enfant Et Les Sortilèges; Shéhérazade (WINNER)
    Janáček: Jenůfa
    Monteverdi: Il Ritorno D'Ulisse In Patria
    Mozart: Die Entführung Aus Dem Serail
    Steffani: Niobe, Regina Di Tebe

  • Best Orchestral Performance

    Courtesy of Deutsche Grammophon

    Shostakovich: Under Stalin's Shadow - Symphony No. 10 (WINNER)
    Bruckner: Symphony No. 4
    Dutilleux: Métaboles; L'Arbre Des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double'
    Spirit Of The American Range
    Zhou Long & Chen Yi: Symphony 'Humen 1839'

  • Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

    Courtesy of Cedille Records

    Filament, Eighth Blackbird (WINNER)
    Brahms: The Piano Trios, Tanja Tetzlaff, Christian Tetzlaff & Lars Vogt
    Flaherty: Airdancing For Toy Piano, Piano & Electronics,Nadia Shpachenko & Genevieve Feiwen Lee
    Render, Brad Wells & Roomful Of Teeth
    Shostakovich: Piano Quintet & String Quartet No. 2, Takács Quartet & Marc-André Hamelin

  • Best Classical Solo Vocal Album

    Joyce & Tony - Live From Wigmore Hall (WINNER)
    Beethoven: An Die Ferne Geliebte; Haydn: English Songs; Mozart: Masonic Cantata
    Nessun Dorma - The Puccini Album
    Rouse: Seeing; Kabir Padavali
    St. Petersburg

  • Best Classical Instrumental Solo

    Courtesy of Seattle Symphony Media

    Dutilleux: Violin Concerto, L'Arbre Des Songes (WINNER)
    Grieg & Moszkowski: Piano Concertos
    Mozart: Keyboard Music, Vol. 7
    Rachmaninov Variations
    Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!

  • Best Contemporary Classical Composition

    Courtesy of Reference Recordings

    Paulus: Prayers & Remembrances (WINNER)
    Barry: The Importance Of Being Earnest
    Norman: Play
    Tower: Stroke
    Wolfe: Anthracite Fields

  • Best Classical Compendium

    Paulus: Three Places Of Enlightenment; Veil Of Tears & Grand Concerto (WINNER)
    As Dreams Fall Apart - The Golden Age Of Jewish Stage And Film Music (1925-1955)
    Ask Your Mama
    Handel: L'Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato, 1740
    Woman At The New Piano

  • Best Engineered Album, Classical

    Ask Your Mama, Leslie Ann Jones, John Kilgore, Nora Kroll-Rosenbaum & Justin Merrill, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra) (WINNER)
    Dutilleux: Métaboles; L'Arbre Des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double,' Dmitriy Lipay, engineer; Alexander Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot, Augustin Hadelich & Seattle Symphony)
    Monteverdi: Il Ritorno D'Ulisse In Patria, Robert Friedrich, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Martin Pearlman, Jennifer Rivera, Fernando Guimarães & Boston Baroque)
    Rachmaninoff: All-Night Vigil, Byeong Joon Hwang & John Newton, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Charles Bruffy, Phoenix Chorale & Kansas City Chorale)
    Saint-Saëns: Symphony No. 3, 'Organ,' Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Michael Stern & Kansas City Symphony)

  • Best Children's Album

    Courtesy of Tim And The Space Cadets

    Home, Tim Kubart (WINNER)
    ¡Come Bien! Eat Right!, José-Luis Orozco
    Dark Pie Concerns, Gustafer Yellowgold
    How Great Can This Day Be, Lori Henriques
    Trees, Molly Ledford & Billy Kelly

  • Best World Music Album

    Courtesy of 429 Records

    Sings, Angelique Kidjo (WINNER)
    Gilbertos Samba Ao Vivo, Gilberto Gil
    Music From Inala, Ladysmith Black Mambazo With Ella Spira & The Inala Ensemble
    Home, Anoushka Shankar
    I Have No Everything Here, (Zomba Prison Project) Ian Brennan, producer

  • Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

    Courtesy of Fonovisa

    Realidades - Deluxe Edition, Los Tigres Del Norte (WINNER)
    Mi Vicio Mas Grande, Banda El Recodo De Don Cruz Lizarraga
    Ya Dime Adiós, La Maquinaria Norteña
    Zapateando, Los Cojolites
    Tradición, Arte Y Pasión, Mariachi Los Camperos De Nati Cano

  • Best Choral Performance

    Courtesy of Chandos

    Rachmaninoff: All-Night Vigil (WINNER)
    Beethoven: Missa Solemnis
    Monteverdi: Vespers Of 1610
    Pablo Neruda - The Poet Sings
    Paulus: Far In The Heavens

comments powered by Disqus