2017 PGA Film Nominees Include 'Deadpool,' 'Moonlight,' 'La La Land'; 'Westworld,' 'Stranger Things,' 'Atlanta' Among TV

11:35 AM 1/5/2017

by Hilary Lewis and Ashley Lee

The 28th annual ceremony is set to take place Jan. 28 at the Beverly Hilton hotel.

Courtesy of David Bornfriend/A24; HBO; Dale Robinette/Lionsgate

The Producers Guild of America has announced its complete list of nominees in the categories of theatrical motion pictures and animated theatrical motion pictures, in addition to previously announced television and documentary nominees.

The PGA's best film award is officially known as the Darryl F. Zanuck award for outstanding producer of theatrical motion pictures. The nominees in that category include Oscar best picture frontrunners La La Land, Moonlight, Manchester by the Sea, Hell or High Water, Lion, Hacksaw Ridge, Hidden Figures, Fences and Arrival.

Fox's Ryan Reynolds-starring anti-superhero movie Deadpool also landed a nomination in the category after previously scoring Golden Globe, WGA and Critics' Choice award nominations, winning two of the four Critic's Choice awards for which it was nominated. 

The guild also announced its five nominees in the category of outstanding producer of animated theatrical motion pictures: Finding Dory, Kubo and the Two Strings, Moana, The Secret Life of Pets and Zootopia

The PGA previously revealed its feature documentary nominees and nominations including Dancer; The Eagle Huntress; Life, Animated; O.J.: Made in America; and Tower.

Steven Cantor's Dancer is a portrait of the ballet dancer Sergei Polunin. Otto Bell's The Eagle Huntress follows a young Kazakh girl as she attempts to become an eagle hunter. Roger Ross Williams' Life, Animated tells the story of a young man with autism who learns to communicate with the help of Disney animated movies. Ezra Edelman's O.J.: Made in America is the five-part study of O.J. Simpson and his life and times. And Keith Maitland's Tower uses animation to reconstruct the University of Texas Tower shooting of 1966.

In a very competitive year for documentary features, some of the prominent films that did not make the PGA cut included Ava DuVernay's 13th, Raoul Peck's I Am Not Your Negro, Werner Herzog's Into the Inferno and Josh Kriegman and Elyse Sternberg's Weiner

The winners will be revealed at the 28th annual Producers Guild Awards, set to take place Jan. 28 at the Beverly Hilton. The ceremony also will honor James L. Brooks with the Norman Lear Achievement Award in Television, Tom Rothman with the Milestone Award and Irwin Winkler with the David O. Selznick Achievement Award. This year's awards co-chairs are Donald De Line and Amy Pascal.

All award winners will be announced Saturday, Jan. 28, at the Beverly Hilton hotel.

During the ceremony, the PGA will also honor Loving (Stanley Kramer Award), Megan Ellison (Visionary award), Irwin Winkler (David O. Selznick Achievement Award in theatrical motion pictures), James L. Brooks (Norman Lear Achievement Award in television) and Tom Rothman (Milestone award).

  • The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

    Courtesy of Toronto International Film Festival

    La La Land (WINNER)
    Producers: Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt

    Arrival
    Producers: Dan Levine, Shawn Levy, Aaron Ryder, David Linde

    Deadpool
    Producers: Simon Kinberg, Ryan Reynolds, Lauren Shuler Donner

    Fences
    Producers: Scott Rudin, Denzel Washington, Todd Black

    Hacksaw Ridge
    Producers: Bill Mechanic, David Permut

    Hell or High Water
    Producers: Carla Hacken, Julie Yorn

    Hidden Figures
    Producers: Donna Gigliotti, Peter Chernin and Jenno Topping, Pharrell Williams, Theodore Melfi

    Lion
    Producers: Emile Sherman and Iain Canning, Angie Fielder

    Manchester by the Sea
    Producers: Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, Kevin Walsh

    Moonlight
    Producers: Adele Romanski, Dede Gardner and Jeremy Kleiner

  • The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

    Disney

    Zootopia (WINNER)
    Producer: Clark Spencer

    Finding Dory
    Producer: Lindsey Collins

    Kubo and the Two Strings
    Producers: Arianne Sutner, Travis Knight

    Moana
    Producer: Osnat Shurer

    The Secret Life of Pets
    Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

  • Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

    Courtesy of ESPN

    O.J.: Made in America (WINNER)
    Producers: Ezra Edelman, Caroline Waterlow

    Dancer
    Producer: Gabrielle Tana

    The Eagle Huntress
    Producers: Stacey Reiss, Otto Bell

    Life, Animated
    Producers: Julie Goldman, Roger Ross Williams

    Tower
    Producers: Keith Maitland, Susan Thomson, Megan Gilbride

  • The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television

    * The longform Television category encompasses both movies of the week and miniseries.

    Courtesy of FX

    The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Season 1) (WINNER)
    Producers: Scott Alexander, Larry Karaszewski, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, D.V. DeVincentis, Anthony Hemingway, Alexis Martin Woodall, John Travolta, Chip Vucelich

    Black Mirror (Season 3)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    The Night Manager (Season 1)
    Producers: Simon Cornwell, Stephen Garrett, Stephen Cornwell, Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Susanne Bier, David Farr, John le Carré, William D. Johnson, Alexei Boltho, Rob Bullock

    The Night Of
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    Sherlock: The Abominable Bride
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

  • The Award for Outstanding Sports Program

    * The PGA does not vet the individual producers of sports programs and the winning production will be recognized at the official ceremony on Jan. 28.

    Photofest

    Real Sports with Bryant Gumbel (Season 22) (WINNER) *TIED

    VICE World of Sports (Season 1) (WINNER) *TIED

    E:60 (2016)

    The Fight Game with Jim Lampley: A Tribute to Muhammad Ali

    Hard Knocks: Training Camp with the Los Angeles Rams (Season 11)

  • The Award for Outstanding Digital Series

    * The PGA does not vet the individual producers of digital series and the winning production will be recognized at the official ceremony on Jan. 28.

    Courtesy of Sony Pictures Television

    Comedians in Cars Getting Coffee (Season 7, Season 8) (WINNER)

    30 for 30 Shorts (Season 5)

    Epic Rap Battles of History (Season 5)

    Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: ACADEMY (Season 1)

    National Endowment for the Arts: United States of Arts

  • The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama

    Courtesy of Netflix

    Stranger Things (Season 1) (WINNER)
    Producers: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Dan Cohen, Iain Paterson

    Better Call Saul (Season 2)
    Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Robin Sweet, Diane Mercer, Bob Odenkirk

    Game of Thrones (Season 6)
    Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence

    House of Cards (Season 4)
    Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, Michael Dobbs, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, Robin Wright, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Jay Carson, Frank Pugliese, Boris Malden

    Westworld (Season 1)
    Producers: J.J. Abrams, Jonathan Nolan, Lisa Joy, Bryan Burk, Athena Wickham, Kathy Lingg, Richard J. Lewis, Roberto Patino, Katherine Lingenfelter, Cherylanne Martin

  • The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy

    Guy D'Alema/FX

    Atlanta (Season 1) (WINNER)
    Producers: Donald Glover, Dianne McGunigle, Paul Simms, Hiro Murai, Alex Orr

    black-ish (Season 2)
    Producers: Kenya Barris, Jonathan Groff, Anthony Anderson, Laurence Fishburne, Helen Sugland, E. Brian Dobbins, Vijal Patel, Gail Lerner, Corey Nickerson, Courtney Lilly, Lindsey Shockley, Peter Saji, Jenifer Rice-Genzuk Henry, Hale Rothstein, Michael Petok, Yvette Lee Bowser

    Modern Family (Season 7)
    Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Elaine Ko, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Andy Gordon, Jon Pollack, Chuck Tatham, Chris Smirnoff, Sally Young

    Silicon Valley (Season 3)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    Veep (Season 5)
    Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Sean Gray, Peter Huyck, Alex Gregory, Jim Margolis, Georgia Pritchett, Will Smith, Chris Addison, Rachel Axler, David Hyman, Erik Kenward, Billy Kimball, Steve Koren

  • The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

    Courtesy of Netflix

    Making a Murderer (Season 1) (WINNER)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    30 for 30 (Season 7)
    Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Bill Simmons, Erin Leyden, Gentry Kirby, Andrew Billman, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

    60 Minutes (Season 48, Season 49)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    Anthony Bourdain Parts Unknown (Season 5-8)
    Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

    Hamilton's America
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

  • The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

    Courtesy of HBO

    Last Week Tonight with John Oliver (Season 3) (WINNER)
    Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton

    Full Frontal with Samantha Bee (Season 1)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    The Late Late Show with James Corden (Season 2)
    Producers: Ben Winston, Rob Crabbe, Mike Gibbons, Amy Ozols, Sheila Rogers, Michael Kaplan, Jeff Kopp, James Longman, Josie Cliff, James Corden

    Real Time with Bill Maher (Season 14)
    Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

    Saturday Night Live (Season 42)
    Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Ken Aymong

  • The Award for Outstanding Producer of Competition Television

    Trae Patton/NBC

    The Voice (Season 9-11) (WINNER)
    Producers: Audrey Morrissey, Jay Bienstock, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly

    The Amazing Race (Season 27, Season 28)
    Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

    American Ninja Warrior (Season 7, Season 8)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    Lip Sync Battle (Season 1, Season 2)
    This show is in the process of being vetted for individual producer eligibility

    Top Chef (Season 13)
    Producers: Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross, Patrick Schmedeman, Ellie Carbajal

  • The Award for Outstanding Children’s Program

    * The PGA does not vet the individual producers of children’s programs and the winning production will be recognized at the official ceremony on Jan. 28.

    Courtesy of HBO

    Sesame Street (Season 46) (WINNER)

    Girl Meets World (Season 2, Season 3)

    Octonauts (Season 4)

    School of Rock (Season 1)

    SpongeBob SquarePants (Season 9)

comments powered by Disqus