Lucille Lortel Awards: The Complete Winners List

4:27 PM 5/1/2016

by David Rooney

The top honors for off-Broadway theater were presented Sunday in New York, with 'Guards at the Taj' and 'The Robber Bridegroom' leading the winners.

Lead Actor in a Musical Winner Steven Pasquale
Getty Images

Rajiv Joseph's blood-soaked drama Guards at the Taj, about two sentries at the site of the soon-to-be-unveiled Taj Mahal in 17th century India, was the big winner Sunday night at the 31st Annual Lucille Lortel Awards, the top honors for off-Broadway theater.

The Atlantic Theater Company production, directed by Amy Morton and starring Omar Metwally and Arian Moayed, was named best play, in addition to taking prizes for best scenic design, lighting and sound.

Also faring well was Roundabout Theatre Company's staging of the Mississippi bluegrass fairy tale, The Robber Bridegroom, which took trophies for best revival, lead actor Steven Pasquale (pictured above) and featured actress Leslie Kritzer.

Without Hamilton in the mix to dominate (Lin-Manuel Miranda's monster hit took top honors last year for its original off-Broadway run), musical plaudits were spread among three shows, including The Robber Bridegroom.

The Soho Rep/Ars Nova collaboration, Futurity, a folk-infused Civil War-set reflection on artificial intelligence, was named best musical; and Southern Comfort, another bluegrass/country musical, this one about the dying patriarch of a makeshift transgender family, scored lead actress in a musical for Annette O'Toole and featured actor for Jeffrey Kuhn.

Performance honors for plays went to lead actress Phylicia Rashad and featured actress Alana Arenas for Head of Passes; to lead actor Timothee Chalamet for Prodigal Son; and featured actor Matt McGrath for The Legend of Georgia McBride, which also won for costumes.

Julie Taymor's production for the Public Theater of George Brant's Grounded, which starred Anne Hathaway as a pregnant drone pilot stationed in the Nevada desert, won for best solo play.

A play that has bounced to Broadway since its premiere and is widely considered a Tony Awards frontrunner, Stephen Karam's The Humans, had led the field with six Lortel nominations but came away empty-handed. However, another Broadway transfer and Tony contender, Danai Gurira's Eclipsed, scored a directing award for Liesl Tommy, one of three nominees for the Liberian war drama.

The Lortel awards ceremony was held at NYU Skirball Center and was hosted by Zachary Levi, who is currently appearing on Broadway in the musical revival, She Loves Me. "Last year, Hamilton took home ten awards ... Tonight, anyone can win. Literally, anyone else!" he joked onstage.

Michael Shannon, Danielle Brooks, Cynthia Erivo, Phillipa Soo, Renee Elise Goldsberry, Daveed Diggs, Jonathan Groff, Ana Villafane, Anna Chlumsky, Jefferson Mays, Carol Kane and Molly Ringwald were on hand to present the night's honors, which included the Lifetime Achievement Award presented by Laura Linney to Signature Theatre Company founder James Houghton.

Norm Lewis paid tribute to this year's Playwrights' Sidewalk inductee Suzan-Lori Parks, who laughed, "You know you've made it when your name is on the ground before you're in the ground!"

See the full list of winners below.

Ashley Lee contributed to this report.

  • Play

    Guards at the Taj (WINNER)
    Produced by Atlantic Theater Company, Written by Rajiv Joseph

    The Christians
    Produced by Playwrights Horizons and Center Theatre Group, Written by Lucas Hnath

    Eclipsed
    Produced by The Public Theater, Written by Danai Gurira

    Gloria
    Produced by Vineyard Theatre, Written by Branden Jacobs-Jenkins

    John
    Produced by Signature Theatre, Written by Annie Baker

  • Musical

    Futurity (WINNER)
    Produced by Soho Rep. and Ars Nova in association with Carole Shorenstein Hays, Music by César Alvarez with The Lisps, Lyrics and Book by César Alvarez

    Iowa
    Produced by Playwrights Horizons, Written by Jenny Schwartz, Music by Todd Almond, Lyrics by Todd Almond and Jenny Schwartz

    Southern Comfort
    Produced by The Public Theater, Book and Lyrics by Dan Collins, Music by Julianne Wick Davis, Based on the Film by Kate Davis, Conceived for the Stage by Robert DuSold and Thomas Caruso

    Tappin' Thru Life
    Produced by Leonard Soloway, Bud Martin, Riki Kane Larimer, Jeff Wolk, Phyllis and Buddy Aerenson, Darren P. DeVerna/Jeremiah J. Harris and the Shubert Organization, Written by Maurice Hines

    The Wildness: Sky-Pony's Rock Fairy Tale
    Produced by Ars Nova in collaboration with The Play Company Text by Kyle Jarrow & Lauren Worsham, Songs by Kyle Jarrow

  • Revival

    The Robber Bridegroom (WINNER)
    Produced by Roundabout Theatre Company in association with Daryl Roth, Book and Lyrics by Alfred Uhry, Music by Robert Waldman

    'Tis Pity She's a Whore
    Produced
    by Red Bull Theater, Written by John Ford

    Cloud Nine
    Produced by Atlantic Theater Company, Written by Caryl Churchill

    Mother Courage And Her Children
    Produced by Classic Stage Company, Written by Bertolt Brecht, Translated by John Willett

    Women Without Men
    Produced by Mint Theater Company, Written by Hazel Ellis

  • Solo Show

    Grounded (WINNER)
    Produced by The Public Theater, Written by George Brant, Performed by Anne Hathaway

    The Absolute Brightness of Leonard Pelkey
    Produced by Darren Bagert, Daryl Roth, Co-Produced by Jane Dubin, Curtis Forsythe, Michael Mayer, Diane Procter, Seaview Productions and Minerva Productions/Joshua Goodman, Written and Performed by James Lecesne

    Forever
    Produced by New York Theatre Workshop, Created and Performed by Dael Orlandersmith

    Mike Birbiglia: Thank God For Jokes
    Produced by Mike Berkowitz, Joseph Birbiglia, Ron Delsener and Mike Lavoie, Written and Performed by Mike Birbiglia

  • Director

    Liesl Tommy, Eclipsed — (WINNER)

    Rachel Chavkin, The Royale

    Anne Kauffman, Marjorie Prime

    Amy Morton, Guards at the Taj

    Eric Tucker, Bedlam's Sense & Sensibility

  • Choreographer

    Martha Clarke, Angel Reapers (WINNER)

    Alexandra Beller, Bedlam's Sense & Sensibility                      

    Maurice Hines, Tappin' Thru Life

    Paul McGill, The Legend of Georgia McBride

    David Neumann, Futurity

  • Lead Actor in a Play

    Timothée Chalamet, Prodigal Son (WINNER)

    Denis Arndt, Heisenberg

    Reed Birney, The Humans

    Andrew Garman, The Christians

    Ed Harris, Buried Child

  • Lead Actress in a Play

    Phylicia Rashad, Head of Passes (WINNER)

    Ito Aghayere, Familiar

    Georgia Engel, John

    Jayne Houdyshell, The Humans

    Chinasa Ogbuagu, Sojourners

  • Lead Actor in a Musical

    Steven Pasquale, The Robber Bridegroom (WINNER)

    Gabriel Ebert, Preludes

    Michael C. Hall, Lazarus

    Maurice Hines, Tappin' Thru Life

    Michael Luwoye, Invisible Thread

  • Lead Actress in a Musical

    Annette O'Toole, Southern Comfort (WINNER)

    Sophia Anne Caruso, Lazarus

    Alison Fraser, First Daughter Suite

    Mary Testa, First Daughter Suite

    Sammy Tunis, Futurity

  • Featured Actor in a Play

    Matt McGrath, The Legend of Georgia McBride (WINNER)

    Sanjit De Silva, Dry Powder

    Jonathan Hogan, Hold On To Me Darling

    Paul Sparks, Buried Child

    C.J. Wilson, Hold On To Me Darling

  • Featured Actress in a Play

    Alana Arenas, Head of Passes (WINNER)

    Lauren Klein, The Humans

    Jeanine Serralles, Gloria

    Lois Smith, John

    Myra Lucretia Taylor, Familiar

  • Featured Actor in a Musical

    Jeffrey Kuhn, Southern Comfort (WINNER)

    Greg Hildreth, The Robber Bridegroom

    Or Matias, Preludes

    Chris Sarandon, Preludes

    Kevin Zak, Clinton the Musical

  • Featured Actress in a Musical

    Leslie Kritzer, The Robber Bridegroom (WINNER)

    Eisa Davis, Preludes

    Karen Kandel, Futurity

    Leslie Kritzer, Gigantic

    Annie McNamara, Iowa

  • Scenic Design

    Timothy R. Mackabee, Guards at the Taj (WINNER)

    Mimi Lien, John

    G.W. Mercier, Head of Passes

    Emily Orling and Matt Saunders, Futurity

    David Zinn, The Humans

  • Costume Design

    Anita Yavich, The Legend of Georgia McBride (WINNER)

    Martha Hally, Women Without Men

    Toni-Leslie James, First Daughter Suite

    Clint Ramos, Eclipsed

    Donna Zakowska, Angel Reapers

  • Lighting Design

    David Weiner, Guards at the Taj (WINNER)

    Christopher Akerlind, Grounded

    Mark Barton, John

    Ben Stanton, The Legend of Georgia McBride

    Justin Townsend, The Humans

     

  • Sound Design

    Rob Milburn and Michael Bodeen, Guards at the Taj (WINNER)

    Matt Hubbs, The Royale

    Fitz Patton, The Humans

    Will Pickens, Grounded

    Bray Poor, Buzzer

  • Alternative Theatrical Experience

    Angel Reapers (WINNER)
    By Martha Clarke and Alfred Uhry, Produced by Signature Theatre

  • Special Award

    Peter Nigrini, Projection Design, Grounded  

  • Lifetime Achievement Award

    James Houghton

  • Playwrights’ Sidewalk Inductee

    Suzan-Lori Parks

comments powered by Disqus