Rio Olympics 2016: A Daily Viewing Guide

1:02 PM 8/3/2016

by Allison Crist

NBCUniversal is planning 6,755 hours of Olympics programming across its 11 networks and its digital platforms.

Buda Mendes/Getty Images

The world will be watching when the Olympics Opening Ceremony officially kicks off the 2016 Summer Games, but some competitions actually begin Wednesday. Before the cauldron is lit, various soccer teams are set to compete -- including the U.S. women's soccer team.

After Friday's ceremony at the Maracana in Rio de Janeiro, competition in 34 sports will take place, with more than 10,000 athletes from more than 200 countries taking part, hoping to win a gold, silver or bronze in one of 306 medal events.

NBCUniversal is planning 6,755 hours of Olympics programming across its 11 networks and its digital platforms over 19 days, culminating with the Aug. 21 Closing Ceremony. The most high-profile sports (for instance, gymnastics and swimming) typically air in primetime on NBC, with sibling networks airing an assortment of other Olympic competitions.

Bob Costas will return as anchor of NBC’s primetime coverage, with Ryan Seacrest hosting the network’s late-night programming and Al Michaels hosting daytime on weekdays and weekends. Dan Patrick and Rebecca Lowe also will handle daytime duties on NBC and NBCSN.

NBC is calling the games "the most live Olympics ever," because the East Coast is only an hour behind Rio (however, West Coasters should take note that coverage is tape-delayed in the Pacific time zone).

Meanwhile, anyone with a cable subscription can watch every Olympics sport and all primetime coverage live on NBCOlympics.com or with the NBC Sports app, though the West Coast stream is also delayed for viewers (check out the streaming schedule here). 

While these resources require users to login with a cable account, there's another app called NBC Olympics: Rio News & Results, that's completely free. It only offers news, highlights, medal counts and TV schedules, though. And cord-cutters also can watch coverage via online services like Sling TV's Sling Blue or Sony's PlayStation Vue.

Check back here daily to see when and where you can watch your favorites on TV (all times listed are ET, and the schedule is subject to change).

  • Wednesday, Aug. 3

    NBCSN

    11:30 a.m. – 2 p.m.: Women’s Soccer – Sweden vs. Russia (LIVE)

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Soccer – Canada vs. Australia (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: TBA

    6 p.m. – 9 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. New Zealand (LIVE)

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – France vs. Colombia (LIVE)

    USA

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Soccer – Brazil vs. China (LIVE) 

    5 p.m. – 7 p.m.: Women’s Soccer – Zimbabwe vs. Germany (LIVE)

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Women’s Soccer – Sweden vs. Russia (LIVE)

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Soccer – Canada vs. Australia (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – Brazil vs. China

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. New Zealand (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Women’s Soccer – Zimbabwe vs. Germany

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – France vs. Colombia (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Women’s Soccer – U.S. vs. New Zealand Encore

    NBC Universo

    2 p.m. to 3 p.m.: News

    3 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – Brazil vs. China (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. New Zealand (LIVE)

  • Thursday, Aug. 4

    NBC

    8 p.m. – 9 p.m.: Olympic Preview Special

    NBCSN

    12:30 p.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Iraq vs. Denmark (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Brazil vs. Russia (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Men’s Soccer – Portugal vs. Argentina (LIVE)

    7 p.m. – 9 p.m.: Men’s Soccer – Fiji vs. South Korea (LIVE)

    9 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Nigeria vs. Japan (LIVE)

    USA

    2 p.m. – 4 p.m.: Men’s Soccer – Honduras vs. Algeria (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Men’s Soccer – Mexico vs. Germany (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Sweden vs. Colombia (LIVE)

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Iraq vs. Denmark (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Iraq vs. Denmark Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Brazil vs. Russia (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Men’s Soccer – Portugal vs. Argentina (LIVE)

    7 p.m. – 9 p.m.: Men’s Soccer – Fiji vs. South Korea (LIVE)

    9 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Nigeria vs. Japan (LIVE)

    11 p.m. – 12:30 a.m.: Men’s Soccer – Honduras vs. Algeria

    12:30 a.m. – 2 a.m.: Men’s Soccer – Mexico vs. Germany

    2 a.m. – 3:30 a.m.: Men’s Soccer – Sweden vs. Colombia

    Telemundo 

    1 p.m. to 2 p.m.: News

    2 p.m. – 4 p.m.: Men’s Soccer – Honduras vs. Algeria (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Men’s Soccer – Mexico vs. Germany (LIVE)

    6 p.m. – 7 p.m.: TBA

    NBC Universo

    2 p.m. to 3 p.m.: News (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Brazil vs. Russia (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Men’s Soccer – Portugal vs. Argentina (LIVE)

  • Friday, Aug. 5

    NBC

    7:30 p.m. - Midnight: Opening Ceremony

    Telemundo

    5 p.m. – 6 p.m.: Olympic Preview Special

    NBC Universo

    5 p.m. – 6 p.m.: Olympic Preview Special

  • Saturday, Aug. 6

    NBC

    8 a.m. – 10:30 a.m.: Rowing – Qualifying Heats (LIVE); Men’s Cycling – Road Race (LIVE); Men’s Water Polo – U.S. vs. Croatia (LIVE)

    10:30 a.m. – 2:30 p.m.: Men’s Cycling – Road Race (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

    2:30 p.m. -4:15 p.m.: Rowing – Qualifying Heats; Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) (LIVE)

    4:15 p.m. – 6 p.m.: Women’s Volleyball – U.S. vs. Puerto Rico (LIVE)

    8 p.m. - Midnight: Men’s Gymnastics – Team Competition; Swimming (LIVE: Men’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final; Men’s 400m Freestyle – Gold Medal Final; Women’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final; Women’s 100m Butterfly – Semifinals; Men’s 100m Breaststroke – Semifinals; Women’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final); Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) (LIVE)

    12:30 a.m. – 1:30 a.m.: Men’s Gymnastics –Team Competition

    1:30 a.m. – 5 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    9 a.m. – 12 p.m.: Men’s Archery – Team Round of 16 (LIVE); Women’s Shooting – 10m Air Rifle Gold Medal Final (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

    12 p.m. – 1 p.m.: Women’s Rugby – U.S. vs. Fiji (LIVE); Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

    1 p.m. – 4 p.m.: Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round; Men’s Water Polo – Spain vs. Italy

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Judo – Gold Medal Finals; Women’s Weightlifting – 48kg Gold Medal Final

    9 p.m. – Midnight: Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE); Table Tennis – Singles First and Second Rounds; Boxing – Elimination Matches

    MSNBC

    Noon – 2:15 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round; Women’s Handball – Norway vs. Brazil

    2:15 p.m. – 5 p.m.: Table Tennis – Singles First Round; Men’s Archery – Team Gold Medal Final (LIVE)

    USA

    3 p.m. – 4 p.m.: Equestrian – Eventing, Dressage

    4 p.m. – 5:30 p.m.: Women’s Field Hockey – U.S. vs. Argentina (LIVE)

    5:30 p.m. – 6:30 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

    6:30 p.m. -8 p.m.: Women’s Fencing – Individual Epee Gold Medal Final

    CNBC

    5 p.m. – 8 p.m.: Women’s Rugby – U.S. vs. Colombia (LIVE); Women’s Rugby – Preliminary Round; Women’s Soccer – Germany vs. Australia (LIVE)

    Bravo

    9:30 a.m. – 12:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    12:30 p.m. – 3:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    3:30 p.m. – 5:45 p.m.: Tennis (LIVE)

    5:45 p.m. – 10 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11 a.m. – 12:45 p.m.: Women’s Basketball – Turkey vs. France (LIVE)

    1:15 p.m.- 3 p.m.: Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Women’s Basketball – China vs. Canada

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Men’s Basketball – Australia vs. France Encore

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Brazil vs. Australia

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Venezuela vs. Serbia (LIVE)

    11:15 p.m. – 1 a.m.: Women’s Basketball – Belarus vs. Japan

    Soccer Specialty Channel

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Soccer – Canada vs. Zimbabwe (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – Russia vs. China (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Women’s Soccer – Germany vs. Australia

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE)

    11 p.m. – 1 a.m.: Women’s Soccer – Colombia vs. New Zealand

    Telemundo

    9 a.m. – 11 a.m.: Opening Ceremonies Recap

    11 a.m. – 2 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Volleyball; Swimming – Qualifying Heats; Beach Volleyball – Preliminary Round

    2 p.m. – 4 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Volleyball

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches

  • Sunday, Aug. 7

    NBC

    10 a.m. – Noon: Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE); Rowing – Qualifying Heats (LIVE); Women’s Cycling – Road Race (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Women’s Cycling – Road Race (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

    3 p.m. – 4:15 p.m.: Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE); Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia) (LIVE)

    4:15 p.m. – 6 p.m.: Men’s Volleyball – U.S. vs. Canada (LIVE)

    7 p.m. – Midnight: Women’s Diving – Springboard Synchronized Final; Women’s Gymnastics – Team Competition; Swimming (LIVE: Women’s 100m Butterfly – Gold Medal Final; Men’s 200m Freestyle – Semifinals; Women’s 100m Backstroke – Semifinals; Men’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final; Women’s 400m Freestyle – Gold Medal Final; Men’s 100m Backstroke – Semifinals; Men’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final)

    12:35 a.m. - 1:35 a.m.: Women’s Gymnastics – Team Competition

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    9 a.m. – 11 a.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Archery – Team Round of 16

    11 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)

    5 p.m. – 8 p.m.: Women’s Archery – Team Gold Medal Final; Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)

    8 p.m. - 9 p.m.: Weightlifting – Gold Medal Finals; Table Tennis – Singles Second and Third Rounds

    9 p.m. - 11 p.m.: Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Judo – Gold Medal Finals; Boxing – Elimination Matches

    MSNBC

    Noon – 2:30 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Men’s Fencing – Individual Foil Quarterfinals; Men’s Handball – Croatia vs. Qatar (LIVE)

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round; Men’s Fencing – Individual Foil Semifinals and Gold Medal Final (LIVE); Equestrian – Eventing, Dressage

    USA

    Noon – 2 p.m.: Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE); Men’s Volleyball – France vs. Italy

    CNBC

    4 p.m. – 7 p.m.: Women’s Rugby – Quarterfinal (LIVE); Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE); Women’s Shooting – Trap Gold Medal Final

    Bravo

    9:30 a.m. – 12:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    12:30 p.m. – 3:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    3:30 p.m. – 5:45 p.m.: Tennis (LIVE)

    5:45 p.m. – 10 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11 a.m. – 12:45 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Women’s Basketball – Serbia vs. Spain

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal Encore

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Australia vs. Brazil

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)

    11:15 p.m. – 1 a.m.: Women’s Basketball – France vs. Belarus

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)

    7 p.m. – 9 p.m.: Men’s Soccer – Sweden vs. Nigeria

    9 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)

    11 p.m. – 12:30 a.m.: Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal

    12:30 a.m. – 2 a.m.: Men’s Soccer – Denmark vs. Russia

    2 a.m. – 3:30 a.m.: Men’s Soccer – Japan vs. Colombia

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10 a.m. – 11:30 a.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round; Boxing – Elimination Matches

    11:30 a.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico; Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Swimming – Qualifying Heats

    5 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round

    8 p.m. – 11 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Men’s Soccer – Japan vs. Colombia (LIVE)

  • Monday, Aug. 8

    NBC

    10 a.m. – 2 p.m.: Rowing – Qualifying Heats (LIVE); Men’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE); Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE)

    2 p.m. – 3:45 p.m.: Women’s Volleyball – U.S. vs. Netherlands (LIVE)

    3:45 p.m. - 5 p.m.: Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria) (LIVE); Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying

    8 p.m. - Midnight: Men’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final; Men’s Gymnastics – Team Gold Medal Finals; Swimming (LIVE: Women’s 200m Freestyle – Semifinals; Men’s 200m Freestyle – Gold Medal Final; Women’s 100m Backstroke – Gold Medal Final; Men’s 100m Backstroke – Gold Medal Final; Women’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final; Men’s 200m Butterfly – Semifinals; Women’s 200m Individual Medley – Semifinals); Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Wang/Yue (China) (LIVE)

    12:35 - 1:35 a.m.: Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    9 a.m. – 11 a.m.: Women’s Field Hockey – U.S. vs. Australia (LIVE); Women’s Fencing – Individual Sabre Round of 32

    11 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Spain (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Women’s Fencing – Individual Sabre Quarterfinals; Women’s Rugby – Semifinals (LIVE); Table Tennis – Singles Third Round

    3 p.m. – 6 p.m.: Women’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Finals (LIVE); Archery – Individual Eliminations

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)

    8 p.m. – 9:30 p.m.: Men’s Water Polo – Croatia vs. Montenegro (LIVE); Weightlifting – Gold Medal Finals

    9:30 p.m. – Midnight: Women’s Volleyball – Brazil vs. Argentina (LIVE); Boxing – Elimination Matches

    USA

    9 a.m. – Noon: Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)

    Noon – 2:30 p.m.: Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE); Table Tennis – Singles Third Round

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Handball – Spain vs. Romania

    MSNBC

    Noon – 1:15 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Volleyball – China vs. Italy

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Shooting – Trap Gold Medal Final; Judo – Gold Medal Finals (LIVE); Sailing

    CNBC

    5 p.m. - 8 p.m.: Men’s Water Polo – Hungary vs. Australia; Women’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round; Table Tennis – Singles Fourth Round

    Golf Channel

    9 a.m. – 3 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6 p.m. – 8 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    Bravo

    9:30 a.m. – 12:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    12:30 p.m. – 3:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    3:30 p.m. – 5:45 p.m.: Tennis (LIVE)

    5:45 p.m. – 10 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11 a.m. – 12:45 p.m.: Women’s Basketball – Spain vs. U.S. (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Women’s Basketball – Serbia vs. Canada

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – Spain vs. U.S.

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Japan vs. Brazil

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)

    11:15 p.m. – 1 a.m.: Women’s Basketball – Senegal vs. China

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 1 p.m.: News Recap; Beach Volleyball – Preliminary Round; Boxing – Elimination Matches

    1 p.m. – 3 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Volleyball

    4:30 p.m. – 8 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches

  • Tuesday, Aug. 9

    NBC

    10 a.m. – Noon: Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico) (LIVE); Women’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)

    Noon – 2 p.m.: Swimming – Qualifying Heats (LIVE); Rowing – Semifinals and Quarterfinals

    2 p.m. – 3:45 p.m.: Men’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)

    3:45 p.m. - 5 p.m.: Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Larissa/Talita (Brazil) (LIVE); Men’s Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

    8 p.m. - Midnight: Women’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final; Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final; Swimming (LIVE: Men’s 100m Freestyle – Semifinals; Women’s 200m Freestyle – Gold Medal Final; Men’s 200m Butterfly – Gold Medal Final; Women’s 200m Butterfly – Semifinals; Men’s 200m Breaststroke – Semifinals; Women’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final; Men’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final)

    12:35 a.m. - 1:35 a.m.: Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final; Men’s Rugby – Preliminary Round

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    9 a.m. - 1 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)

    3 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE); Archery – Individual Eliminations (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – U.S. vs. Colombia (LIVE)

    8 p.m. – 9:30 p.m.: Judo – Gold Medal Finals; Weightlifting – Gold Medal Finals; Men’s Table Tennis – Quarterfinals

    9:30 p.m. – Midnight: Men’s Volleyball – Brazil vs. Canada (LIVE); Boxing – Elimination Matches

    USA

    9 a.m. – 11:30 a.m.: Equestrian – Eventing, Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

    11:30 a.m. – 1 p.m.: Men’s Volleyball – Russia vs. Argentina

    1 p.m. – 2:30 p.m.: Equestrian – Eventing, Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE); Women’s Table Tennis – Quarterfinal

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

    MSNBC

    12 p.m. – 3 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Archery – Individual Eliminations; Women’s Water Polo – Russia vs. Australia

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Table Tennis – Quarterfinal (LIVE); Men’s Handball – Germany vs. Poland; Sailing

    CNBC

    5 p.m. - 8 p.m.: Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round; Golf Channel

    9 a.m. – 3 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6 p.m. – 8 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    Bravo

    9:30 a.m. – 12:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    12:30 p.m. – 3:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    3:30 p.m. – 5:45 p.m.: Tennis (LIVE)

    5:45 p.m. – 10 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Brazil Encore

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – Brazil vs. Belarus

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Lithuania vs. Nigeria (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Turkey vs. Japan

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Argentina vs. Croatia (LIVE); Soccer Specialty Channel

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)

    5 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Women’s Soccer – New Zealand vs. France

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – Russia vs. Brazil (LIVE)

    11 p.m. – 12:30 a.m.: Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe Encore

    12:30 a.m. – 2 a.m.: Women’s Soccer – New Zealand vs. France Encore

    2 a.m. – 3:30 a.m.: Women’s Soccer – China vs. Sweden

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 1 p.m.: News Recap; Beach Volleyball – Preliminary Round; Boxing – Elimination Matches

    1 p.m. – 3 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 6 p.m.: Volleyball

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)

  • Wednesday, Aug. 10

    NBC

    10 a.m. – Noon: Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE); Men’s Water Polo – U.S. vs. France (LIVE)

    Noon – 2 p.m.: Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

    2 p.m. – 3:45 p.m.: Women’s Volleyball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

    3:45 p.m. - 5 p.m.: Women’s Cycling – Road Race Time Trial; Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final; Rowing – Gold Medal Finals

    8 p.m. – Midnight: Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Forrer/Verge-Depre (Switzerland) (LIVE); Swimming (LIVE: Men’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final; Women’s 100m Freestyle – Semifinals; Men’s 200m Backstroke – Semifinals; Women’s 200m Butterfly – Gold Medal Final; Men’s 100m Freestyle – Gold Medal Final; Women’s 200m Breaststroke – Semifinals; Men’s 200m Individual Medley – Semifinals; Women’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final); Men’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

    12:35 a.m. - 1:35 a.m.: Men’s Diving – Springboard Synchronized Gold Medal Final

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    7:30 a.m. – 9 a.m.: Women’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Men’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)

    Noon – 2:30 p.m.: Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE); Men’s Fencing – Individual Sabre Qualifying

    2:30 p.m. – 4:15 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

    4:15 p.m. – 6 p.m.: Women’s Field Hockey – U.S. vs. Japan (LIVE); Women’s Table Tennis – Singles Semifinals

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. Australia (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Men’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Final

    9 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Women’s Table Tennis – Singles Final

    USA

    9 a.m. - Noon: Beach Volleyball – Preliminary Round; Women’s Handball – Brazil vs. Spain; Archery – Individual Eliminations (LIVE)

    Noon – 1 p.m.: Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Serbia vs. France (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Men’s Shooting – Double Trap Gold Medal Finals; Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)

    MSNBC

    Noon – 3 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Men’s Water Polo – Montenegro vs. Italy; Women’s Table Tennis – Singles Semifinal

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

    CNBC

    5 p.m. - 8 p.m.: Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE); Archery – Individual Eliminations; Women’s Fencing – Individual Foil Gold Medal Final (LIVE); Sailing

    Golf Channel

    9 a.m. – 3 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6 p.m. – 8 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    Bravo

    9:30 a.m. – 12:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    12:30 p.m. – 3:30 p.m.: Tennis (LIVE)

    3:30 p.m. – 5:45 p.m.: Tennis (LIVE)

    5:45 p.m. – 10 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – China vs. Spain (LIVE)

    1 p.m. – 2:30 p.m.: Women’s Basketball – China vs. Spain Encore

    2:30 p.m.- 4:15 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

    4:15 p.m. – 6 p.m.: Men’s Basketball – Serbia vs. France

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Australia vs. U.S. (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Senegal vs. Canada

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Venezuela vs. China (LIVE)

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

    5 p.m. – 6 p.m.: Men’s Soccer – Germany vs. Fiji

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Japan vs. Sweden (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria

    9 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)

    11 p.m. – 12:30 a.m.: Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal Encore

    12:30 a.m. – 2 a.m.: Men’s Soccer – Germany vs. Fiji Encore

    2 a.m. – 3:30 a.m.: Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria Encore

    3:30 a.m. – 5 a.m.: Men’s Soccer – Russia vs. Iraq

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 2 p.m.: News Recap; Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras

    2 p.m. – 5 p.m.: Boxing –Elimination Matches; Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE); Boxing – Elimination Matches

    5 p.m. – 8 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria

    8 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil

  • Thursday, Aug. 11

    NBC

    10 a.m. – Noon: Rowing – Semifinals and Gold Medal Finals; Women’s Water Polo – U.S. vs. China (LIVE)

    Noon – 2:30 p.m.: Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

    2:30 p.m. - 5 p.m.: Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. TBA (Russia) (LIVE); Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Nicolai/Lupo (Italy) (LIVE); Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Finals

    8 p.m. - 12 a.m.: Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final; Swimming (LIVE: Men’s 50m Freestyle – Semifinals; Women’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final; Men’s 200m Backstroke – Gold Medal Final; Women’s 200m Backstroke – Semifinals; Men’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final; Women’s 100m Freestyle – Gold Medal Final; Men’s 100m Butterfly – Semifinals)

    12:35 a.m. - 1:35 a.m.: Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final; Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – 9:45 a.m.: Women’s Archery – Individuals Eliminations; Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

    9:45 a.m. – 1:30 p.m.: Women’s Fencing – Team Epee Quarterfinals (LIVE); Women’s Judo – 78kg Elimination Round; Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE)

    1:30 p.m. – 2:30 p.m.: Men’s Rugby – Semifinals (LIVE)

    2:30 p.m. – 5:30 p.m.: Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE); Women’s Judo – 78kg Gold Medal Final (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

    5:30 p.m. – 6:30 p.m.: Men’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)

    6:30 p.m. – 8 p.m.: Women’s Field Hockey – U.S. vs. India (LIVE)

    8 p.m. – Midnight: Boxing – Elimination Matches; Men’s Table Tennis – Singles Gold Medal Final (LIVE); Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil (LIVE); Women’s Shooting – Rifle, Three Positions Finals

    USA

    9 a.m. – 10:30 a.m.: Women’s Water Polo – Italy vs. Australia

    10:30 a.m. – 1 p.m.: Men’s Table Tennis – Singles Semifinals; Badminton – Preliminary Round

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Badminton – Preliminary Round; Men’s Handball – Brazil vs. Germany

    MSNBC

    Noon - 2 p.m.: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Water Polo – Spain vs. Hungary

    2 p.m. – 3:45 p.m.: Men’s Volleyball – Poland vs. Argentina (LIVE)

    3:45 p.m. – 5 p.m.: Equestrian – Team Dressage Qualifying; Sailing

    CNBC

    5 p.m. - 8 p.m.: Women’s Fencing – Team Epee Gold Medal Final (LIVE); Cycling – Track Gold Medal Final

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 5 a.m.: Men’s Golf – 1st Round Encore

    Bravo

    11 a.m. – 1 p.m.: Tennis (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Tennis (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Tennis (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – Belarus vs. Turkey (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia Encore

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – France vs. Brazil

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Spain (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Japan vs. Australia

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Lithuania vs. Argentina (LIVE)

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 1 p.m.: News Recap; Beach Volleyball – Preliminary Round; Boxing – Elimination Matches

    1 p.m. – 3 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 6 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Volleyball

    6 p.m. – 8 p.m.: Basketball

  • Friday, Aug. 12

    NBC

    10 a.m. – Noon: Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE); Women’s 10k – Gold Medal Final; Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

    Noon – 2:30 p.m.: Swimming – Qualifying Heats (LIVE); Rowing – Gold Medal Finals

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE); Track & Field – Qualifying Rounds

    8 p.m. – Midnight: Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE: Women’s Shot Put – Gold Medal Final); Swimming (LIVE: Women’s 200m Backstroke – Gold Medal Final; Men’s 100m Butterfly – Gold Medal Final; Women’s 800m Freestyle – Gold Medal Final; Men’s 50m Freestyle – Gold Medal Final; Women’s 50m Freestyle – Semifinals); Women’s Diving – Springboard Qualifying (LIVE); Women’s Beach Volleyball – Round of 16

    12:35 a.m. – 1:35 a.m.: Swimming – Semifinals; Track & Field – Qualifying Rounds

    1:35 a.m. – 5 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – Noon: Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE); Track & Field – Qualifying Heats (LIVE: Women’s 10k – Gold Medal Final)

    Noon – 2:30 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

    2:30 p.m. – 4:15 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. Canada (LIVE)

    4:15 p.m. – 6 p.m.: Men’s Archery – Individual Gold Medal Final; Beach Volleyball – Round of 16

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Men’s Fencing – Team Foil Gold Medal Final

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Weightlifting – Gold Medal Finals; Men’s Boxing – Quarterfinals and Semifinals

    USA

    9 a.m. – 10:40 a.m.: Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE); Men’s Fencing – Team Foil Quarterfinals (LIVE)

    10:40 a.m. – 12:15 p.m.: Men’s Water Polo – U.S. vs. Montenegro (LIVE)

    12:15 p.m. – 2 p.m.: Men’s Fencing – Team Foil Semifinals (LIVE); Women’s Volleyball – China vs. Serbia

    MSNBC

    Noon - 3 p.m.: Beach Volleyball – Round of 16; Women’s Handball – Sweden vs. Netherlands; Women’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

    CNBC

    5 p.m. - 6 p.m.: Women’s Trampoline – Gold Medal Final; Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m. Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 5 a.m.: Men’s Golf – 2nd Round Encore

    Bravo

    11 a.m. – 1 p.m.: Tennis (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Tennis (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Tennis (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

    1 p.m. – 2:30 p.m.: Women’s Basketball – Serbia vs. China Encore

    2:30 p.m. – 4;15 p.m.: Women’s Basketball – Canada vs. U.S.

    4:15 p.m. – 6 p.m.: Men’s Basketball – China vs. Australia

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Spain vs. Senegal

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – France vs. Venezuela (LIVE)

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)

    5 p.m. – 6 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE

    8 p.m. – 9 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Women’s Soccer – Quarterfinal #4 Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 1 p.m.: News Recap; Beach Volleyball – Round of 16; Boxing – Elimination Matches

    1 p.m. – 3 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 6 p.m.: TBA

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia; Boxing – Elimination Matches 

  • Saturday, Aug. 13

    NBC

    10 a.m. – 2 p.m.: Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE: Men’s Discus – Gold Medal Final); Women’s Water Polo – U.S. vs. Hungary (LIVE)

    2 p.m. – 4 p.m.: Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE); Rowing – Gold Medal Finals; Men’s Trampoline – Gold Medal Finals (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Men’s Volleyball – U.S. vs. France (LIVE)

    8 p.m. – Midnight: Track & Field (LIVE: Men’s Long Jump – Gold Medal Fina; Men’s 10k – Gold Medal Fina; Women’s 100m – Semifinals and Final; Women’s Heptathlon; Swimming (LIVE: Women’s 50m Freestyle – Gold Medal Final; Men’s 1500m Freestyle – Gold Medal Final; Women’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final; Men’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final); Women’s Diving – Springboard Semifinals; Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

    12:30 a.m. – 1:30 a.m.: Track & Field – Semifinals

    1:35 a.m. – 5 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – Noon: Women’s Fencing – Team Sabre Round of 16 (LIVE); Track & Field (LIVE: Men’s Discus – Gold Medal Final)

    Noon – 3 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE); Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final

    3 p.m. – 6 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE); Beach Volleyball – Round of 16

    6 p.m. – 9 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE); Men’s Weightlifting – 94kg Gold Medal Final; Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final

    9 p.m. – Midnight: Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE); Boxing – Elimination Matches; Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final

    MSNBC

    9 a.m. – 1:15 p.m.: Women’s Fencing – Team Sabre Quarterfinals (LIVE); Women’s Water Polo – China vs. Spain; Women’s Water Polo – Russia vs. Italy; Women’s Table Tennis – Team Quarterfinal

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Badminton – Preliminary Round; Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)

    4 p.m. – 6:15 p.m.: Women’s Fencing – Team Sabre Bronze and Gold Medal (LIVE); Sailing USA

    10 a.m. – 1 p.m.: Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE); Men’s Handball – Slovenia vs. Germany

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)

    CNBC

    5 p.m. – 6:30 p.m.: Women’s Field Hockey – U.S. vs. Great Britain (LIVE)

    6:30 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 5 a.m.: Men’s Golf – 3rd Round Encore

    Bravo

    11 a.m. – 1 p.m.: Tennis (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Tennis (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Tennis (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – Australia vs. Belarus (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil Encore

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – Turkey vs. Brazil

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Japan vs. France

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Croatia vs. Nigeria (LIVE)

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)

    5 p.m. – 6 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)

    8 p.m. – 9 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore

    9 p.m. – 11 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Men’s Soccer – Game of the Day

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m. : Late Night Encore

    11 a.m. – 2 p.m.: News Recap Men’s Soccer – Quarterfinal

    2 p.m. – 5 p.m.: Beach Volleyball – Round of 16; Men’s Soccer – Quarterfinal

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    5 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal; Boxing - Elimination Matches

    8 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Quarterfinal

  • Sunday, Aug. 14

    NBC

    8 a.m. – 11:15 a.m.: Women’s Track & Field – Marathon (LIVE)

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

    1 p.m. – 2:30 p.m.: Equestrian – Individual Jumping Qualifying; Men’s Golf – Final Round (LIVE)

    2:30 p.m. – 4 p.m.: Men’s Water Polo – U.S. vs. Italy (LIVE); Synchronized Swimming – Duet Qualifying

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Volleyball – U.S. vs. China (LIVE)

    7 p.m. – Midnight: Women’s Diving – Springboard Gold Medal Final; Track & Field (LIVE: Women’s Triple Jump – Gold Medal Final; Men’s 400m – Gold Medal Final; Men’s 100m – Gold Medal Final; Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals; Men’s Floor; Women’s Vault; Men’s Pommel Horse; Women’s Bars); Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

    12:35 a.m. – 1:35 a.m.: Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals; Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

    5 p.m. – 7:45 p.m.: Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals (LIVE); Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE); Women’s Weightlifting – +75kg Gold Medal Finals (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Men’s Water Polo – Brazil vs. Hungary (LIVE); Boxing – Elimination Matches

    9:30 p.m. – Midnight: Women’s Volleyball – Brazil vs. Russia (LIVE); Badminton – Preliminary Round

    USA

    9 a.m. – 11 a.m.: Women’s Volleyball – Serbia vs. Netherlands (LIVE); Badminton – Preliminary Round

    11 a.m. – 1 p.m.: Wrestling – Greco-Roman Qualifying (LIVE); Men’s Shooting – Men’s Rifle, Three Positions Final (LIVE)

    MSNBC

    1 p.m. – 3:45 p.m.: Men’s Water Polo – Australia vs. Greece (LIVE); Women’s Handball – Montenegro vs. Brazil

    3:45 p.m. – 5 p.m.: Men’s Table Tennis – Team Quarterfinals; Sailing – Gold Medal Finals

    CNBC

    4 p.m. – 7 p.m.: Women’s Handball – Norway vs. Romania; Men’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE); Badminton – Preliminary Round

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Men’s Golf – Final Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Men’s Golf – Final Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Men’s Golf – Final Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 6 a.m.: Men’s Golf – Final Round Encore

    Bravo

    11 a.m. – 1 p.m.: Tennis (LIVE)

    1 p.m. – 3 p.m.: Tennis (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Tennis (LIVE)

    5 p.m. – 7 p.m.: Tennis (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    11:15 a.m. – 1 p.m.: Women’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – Senegal vs. Serbia

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Australia vs. Venezuela (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Basketball – Spain vs. Canada

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

    11:15 p.m. – 12:15 a.m.: Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    11 a.m. – 2 p.m.: News Recap; Boxing – Elimination Matches; Basketball

    2 p.m. – 5 p.m.: Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal; Boxing – Elimination Matches

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    5 p.m. – 7 p.m.: Volleyball

  • Monday, Aug. 15

    NBC

    10 a.m. – 1 p.m.: Track & Field (LIVE: Women’s 200m – Round 1; Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final; Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final; Men’s 400m Hurdles – Round 1); Men’s Volleyball – U.S. vs. Mexico (LIVE)

    1 p.m. – 2:30 p.m.: Women’s Water Polo – Quarterfinal

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Canoe/Kayak – Sprint Semifinals; Synchronized Swimming – Duet Qualifying; Men’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

    8 p.m. – Midnight: Men’s Diving – Springboard Qualifying; Track & Field (LIVE: Men’s Pole Vault – Gold Medal Final; Men’s 800m – Gold Medal Final; Women’s 400m – Gold Medal Final); Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals (Men’s Rings; Men’s Vault; Women’s Balance Beam); Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

    12:35 a.m. – 1:35 a.m.: Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal; Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – 11:30 a.m.: Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE); Track & Field (LIVE: Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final; Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final); Women’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

    11:30 a.m. – 1 p.m.: Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

    1 p.m. – 4 p.m.: Wrestling – Greco-Roman Qualifying; Cycling – Track; Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Men’s Volleyball – Russia vs. Iran; Cycling – Track Gold Medal Final

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

    8 p.m. – 9:30 p.m.: Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals; Men’s Weightlifting – 105kg Gold Medal Final

    9:30 p.m. – Midnight: Men’s Volleyball – Brazil vs. France (LIVE); Boxing – Men’s Heavyweight Final

    USA

    9 a.m. – 10:30 a.m.: Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

    10:30 a.m. – 12:30 p.m.: Equestrian – Individual Dressage Gold Medal Final (LIVE)

    12:30 p.m. – 2:30 p.m.: Badminton – Quarterfinal; Women’s Table Tennis – Team Semifinals

    MSNBC

    12 p.m. – 1:15 p.m.: Men’s Handball – Poland vs. Slovenia

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE); Badminton – Quarterfinal; Sailing – Gold Medal Finals

    CNBC

    5 p.m. – 8 p.m.

    Women’s Water Polo – Quarterfinals (LIVE)

    Golf Channel

    9 a.m. – 3 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6 p.m. – 8 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    Basketball Specialty Channel

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

    3 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

    6 p.m. – 7:45 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

    7:45 p.m. – 9:30 p.m.: Men’s Basketball – Spain vs. Argentina Encore

    9:30 p.m. – 11:15 p.m.: Men’s Basketball – Lithuania vs. Croatia (LIVE)

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. - 1 p.m.: News Recap; Volleyball

    1 p.m. – 3 p.m.: Boxing – Elimination Matches; Basketball

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 6 p.m.: Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal; Volleyball

    6 p.m. – 8 p.m.: Basketball; Boxing – Elimination Matches 

  • Tuesday, Aug. 16

    NBC

    10 a.m. – 11:30 a.m.: Track & Field (LIVE: Men’s Triple Jump – Gold Medal Final; Women’s Discus – Gold Medal Final)

    11:30 a.m. – 1 p.m.: Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE); Equestrian – Team Jumping Qualifying

    1 p.m. – 2:45 p.m.: Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

    2:45 p.m. – 5 p.m.: Men’s Diving – Springboard Semifinal; Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

    8 p.m. – Midnight: Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE: Men’s High Jump; Women’s 1500m; Men’s 110m Hurdles); Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals (Men’s Parallel Bars; Women’s Floor; Men’s High Bar); Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

    12:35 a.m. – 1:35 a.m.: Men’s Diving – Springboard Gold Medal Final

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – Noon: Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE); Track & Field (LIVE: Men’s Triple Jump – Gold Medal Final; Women’s Discus – Gold Medal Final); Men’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

    Noon – 3 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal (LIVE); Cycling – Track Events; Canoe/Kayak – Sprint Gold Meal Finals

    3 p.m. – 5:30 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal (LIVE); Badminton – Doubles Semifinals

    5:30 p.m. – 7:30 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

    7:30 p.m. – 9:15 p.m.: Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals; Men’s Boxing – Light Gold Medal Final; Men’s Weightlifting – Superheavy Gold Medal Final

    9:15 p.m. – Midnight: Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE); Women’s Table Tennis – Team Gold Medal Finals

    MSNBC

    Noon – 2 p.m.: Wrestling – Greco-Roman Qualifying; Women’s Handball – Quarterfinal (LIVE)

    2 p.m. – 5 p.m.: Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE); Sailing – Gold Medal Finals

    USA

    9 a.m. – 11 a.m.: Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

    11 a.m. – 1 p.m.: Men’s Field Hockey – Semifinal (LIVE); Badminton – Doubles Semifinal

    1 p.m. – 3 p.m.: Synchronized Swimming – Duet Gold Medal Final (LIVE); Women’s Table Tennis – Team Bronze Medal

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Beach Volleyball – Semifinal (LIVE); Badminton – Doubles Semifinal

    CNBC

    5 p.m. – 7 p.m.: Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE); Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

    7 p.m. – 8 p.m.: Men’s Field Hockey – Semifinal

    Golf Channel

    9 a.m. – 3 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6 p.m. – 8 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    Basketball Specialty Channel

    10 a.m. – 11:45 a.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

    11:45 a.m. – 1:30 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

    1:30 p.m. – 3:15 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

    3:15 p.m. – 5 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

    5 p.m. – 5:45 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

    5:45 p.m. – 7:30 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

    7:30 p.m. – 9:15 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

    9:15 p.m. – 11 p.m.: Women’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

    5 p.m. – 6:30 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

    6:30 p.m. – 8 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

    8 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

    9:30 p.m. – 11 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – Noon: News Recap

    Noon – 3 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal; Synchronized Swimming

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Women’s Soccer – Semifinal

    5 p.m. – 8 p.m.: Beach Volleyball – Semifinal; Boxing – Elimination Matches 

  • Wednesday, August 17

    NBC

    10 a.m. – 1 p.m.: Track & Field (LIVE: Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final); Equestrian – Team Jumping Gold Medal Final (LIVE); Gymnastics – Gala

    1 p.m. – 3 p.m.: Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats; Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE); Gymnastics – Gala

    8 p.m. – Midnight: Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE: Women’s Long Jump; Women’s 200m; Women’s 100m Hurdles); Women’s Diving – Platform Qualifying; Women’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

    12:35 a.m. – 1:35 a.m.: Women’s Beach Volleyball – Medal Round

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – Noon: Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE); Track & Field (LIVE: Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final)

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Cycling – BMX Qualifying

    3 p.m. – 5:30 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal; Gymnastics – Gala

    5:30 p.m. – 7:30 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

    7:30 p.m. – 9 p.m.: Gymnastics – Gala; Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals; Men’s Boxing – Welter Gold Medal Final; Women’s Boxing – Elimination Matches

    9 p.m. – 11 p.m.: Women’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE); Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Men’s Table Tennis – Team Gold Medal Final; Taekwondo – Gold Medal Finals

    MSNBC

    11 a.m. – 1 p.m.: Women’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

    1 p.m. – 2 p.m.: Women’s Wrestling – Qualifying; Men’s Handball – Quarterfinal

    2 p.m. – 3:30 p.m.: Gymnastics – Gala (LIVE)

    3:30 p.m. – 5 p.m.: Men’s Handball – Quarterfinal; Sailing – Gold Medal Finals

    USA

    9 a.m. – 10 a.m.: Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

    10 a.m. – 11:45 a.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

    11:45 a.m. – 1:30 p.m.: Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE); Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

    1:30 p.m. – 3:15 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

    3:15 p.m. – 5 p.m.: Men’s Badminton – Singles Quarterfinal; Men’s Table Tennis – Team Bronze Medal; Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

    CNBC

    5 p.m. – 8 p.m.: Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE); Women’s Field Hockey – Semifinal

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 5 a.m.: Women’s Golf – 1st Round Encore

    Basketball Specialty Channel

    10 a.m. – 11:45 a.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

    11:45 a.m. – 1:30 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

    1:30 p.m. – 3:15 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

    3:15 p.m. – 5 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

    5 p.m. – 5:45 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

    5:45 p.m. – 7:30 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

    7:30 p.m. – 9:15 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

    9:15 p.m. – 11 p.m.: Men’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

    11 p.m. – Midnight: Men’s Basketball – Quarterfinal #4 Encore

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

    2 p.m. – 3 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

    3 p.m. – 5 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

    5 p.m. – 6:30 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

    6:30 p.m. – 8 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

    8 p.m. – 9:30 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

    9:30 p.m. – 11 p.m.: Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

    11 p.m. – Midnight: Men’s Soccer – Match of the Day

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 2 p.m.: News Recap; Men’s Soccer – Semifinal; Athletics

    2 p.m. – 5 p.m.: Boxing; Men’s Soccer – Semifinal

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    5 p.m. – 8 p.m.: Volleyball; Basketball; Boxing

  • Thursday, August 18

    NBC

    10 a.m. – Noon: Track & Field (LIVE: Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final); Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

    Noon – 2 p.m.: Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

    2 p.m. – 3:30 p.m.: Women’s Diving – Platform Semifinal; Men’s Cycling – BMX Quarterfinals

    3:30 p.m. – 5 p.m.: Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE); Synchronized Swimming – Team Qualifying

    8 p.m. – Midnight: Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE: Men’s Shot Put; Women’s Javelin; Men’s 1500m Decathlon; Women’s 400m Hurdles; Men’s 200m); Women’s Diving – Platform Gold Medal Final; Men’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

    12:35 a.m. – 1:35 a.m.: Men’s Beach Volleyball – Medal Round

    1:35 a.m. – 4:30 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    8 a.m. – 11:20 a.m.: Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE); Track & Field (LIVE: Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final)

    11:20 a.m. – 2 p.m.: Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE); Women’s Wrestling – Freestyle Qualifying; Men’s Field Hockey – Bronze Medal

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

    8 p.m. – 9:45 p.m.: Men’s Boxing – Light Heavy Gold Medal Final; Men’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

    9:45 p.m. – Midnight: Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE); Taekwondo – Gold Medal Finals

    MSNBC

    2 p.m. – 4 p.m.: Sailing – Gold Medal Finals; Women’s Handball – Semifinal (LIVE)

    USA

    10 a.m. – 1 p.m.: Men’s Triathlon (LIVE); Women’s Badminton – Doubles Gold Medal Final

    CNBC

    5 p.m. – 6 p.m.: Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals; Modern Pentathlon – Fencing

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Field Hockey – Gold Medal Final

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 4 a.m.:Women’s Golf – 2nd Round Encore

    Basketball Specialty Channel

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

    6 p.m. – 8 p.m.: Women’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

    8 p.m. – 10 p.m.: Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

    10 p.m. – Midnight: Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

    Midnight – 2 a.m.: Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 1 p.m.: News Recap; Synchronized Swimming

    1 p.m. – 4 p.m.: Athletics; Beach Volleyball

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    4 p.m. – 8 p.m.: Volleyball; Boxing

  • Friday, August 19

    NBC

    10 a.m. – 12:10 p.m.: Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE); Canoe/Kayak – Sprint Semifinals; Synchronized Swimming – Team Gold Medal Final (LIVE)

    12:10 p.m. – 2 p.m.: Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

    2 p.m. – 3:45 p.m.: Cycling – BMX Gold Medal Finals (LIVE); Women’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

    3:45 p.m. – 5 p.m.: Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final; Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

    8 p.m. – 10:30 p.m.: Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE: Women’s Pole Vault; Men’s Hammer; Women’s 5000m; Women’s 4x100m Relay; Men’s 4x100m Relay); Men’s Diving – Platform Qualifying

    11:35 p.m. – 12:35 a.m.: Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

    12:35 a.m. – 3 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    7 a.m. – 11 a.m.: Men’s Track & Field – 50k Walk Gold Medal Final (LIVE)

    11 a.m. – 2:15 p.m.: Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying (LIVE); Taekwondo – Qualifying; Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

    2:15 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

    4:30 p.m. – 7:30 p.m.: Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

    7:30 p.m. – 9 p.m.: Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

    9 p.m. – Midnight: Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE); Women’s Modern Pentathlon; Boxing – Semifinal; Taekwondo – Gold Medal Finals

    MSNBC

    11 a.m. – Noon: Women’s Badminton – Singles Gold Medal Final

    Noon – 2 p.m.: Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Modern Pentathlon; Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

    4 p.m. – 6 p.m.: Women’s Field Hockey – Gold Medal Final (LIVE)

    USA

    9 a.m. – 11:30 a.m.: Men’s Badminton – Singles Semifinal; Women’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

    11:30 a.m. – 1 p.m.: Women’s Field Hockey – Bronze Medal (LIVE); Men’s Badminton – Singles Semifinal

    CNBC

    5 p.m. – 6 p.m.: Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m." Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 4 a.m.: Women’s Golf – 3rd Round Encore

    Basketball Specialty Channel

    2:30 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

    4:30 p.m. – 6 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

    6 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

    8 p.m. – 10 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

    10 p.m. – Midnight: Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

    Midnight – 2 a.m.: Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

    2 p.m. – 4 p.m.: Women’s Soccer – Bronze Medal Encore

    4:30 p.m. – 7 p.m.: Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE); Women’s Soccer Medal Ceremony (LIVE)

    7 p.m. – 9:30 p.m.: Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore; Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

    9:30 p.m. – Midnight: Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore; Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    10:30 a.m. – 2 p.m.: News Recap; Synchronized Swimming; Athletics

    2 p.m. – 4 p.m.: Beach Volleyball; Boxing

    4 p.m. – 7 p.m.: Women’ Soccer – Gold Medal Final (LIVE); Women’s Soccer Medal Ceremony

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

    4 p.m. – 7 p.m.: Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE); Basketball

    7 p.m. – 8 p.m.: Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

  • Saturday, August 20

    NBC

    10 a.m. – 12:15 p.m.: Women’s Triathlon – Gold Medal Final (LIVE)

    12:15 p.m. – 2:30 p.m.: Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals; Men’s Diving – 10m Platform Semifinal; Women’s Golf – Final Round (LIVE)

    2:30 p.m. – 4:45 p.m.: Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

    4:45 p.m. – 6 p.m.: Men’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

    8 p.m. – Midnight: Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE: Women’s High Jump; Men’s Javelin; Men’s 1500m; Women’s 800m; Men’s 5000m; Women 4x400m Relay; Men 4x400m Relay); Women’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE); Men’s Diving – 10m Platform Gold Medal Final

    12:30 a.m. – 1:30 a.m.: Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

    1:30 a.m. – 5 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

    2 p.m. – 4:30 p.m.: Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying; Women’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final

    4:30 p.m. – 7:30 p.m.: Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

    MSNBC

    Noon – 2:30 p.m.: Women’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE); Men’s Badminton – Bronze Medal

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Women’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

    USA

    9 a.m. – 10:30 a.m.: Rhythmic Gymnastics – Group Qualifications (LIVE)

    10:30 a.m. – 12:15 p.m.: Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

    12:15 p.m. – 2:15 p.m.: Men’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE); Women’s Handball – Bronze Medal

    2:15 p.m. – 5 p.m.: Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE); Men’s Badminton – Singles Gold Medal Final

    8 p.m. – 10 p.m.: Boxing – Gold Medal Finals; Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

    10 p.m. – Midnight: Men’s Modern Pentathlon; Taekwondo – Gold Medal Finals

    Golf Channel

    5 a.m. – 6:30 a.m.: Golf Central Live From the Olympics

    6:30 a.m. – 9 a.m.: Women’s Golf – Final Round (LIVE)

    9 a.m. – Noon: Women’s Golf – Final Round (LIVE)

    Noon – 3 p.m.: Women’s Golf – Final Round (LIVE)

    3 p.m. – 5 p.m.: Golf Central Live From the Olympics

    11 p.m. – 4 a.m.: Women’s Golf – Final Round Encore

    Basketball Specialty Channel

    10:30 a.m. – 12:30 p.m.: Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

    12:30 p.m. – 2:30 p.m.: Women’s Basketball – Bronze Medal Encore

    2:30 p.m. – 5 p.m.: Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

    5 p.m. – 7:30 p.m.: Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

    7:30 p.m. – 10 p.m.: Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

    Soccer Specialty Channel

    Noon – 2 p.m.: Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

    2 p.m. – 4 p.m.: Men’s Soccer – Bronze Medal Encore

    4:30 p.m. – 7 p.m.: Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE); Men’s Soccer – Medal Ceremony (LIVE)

    7 p.m. – 9:30 p.m.: Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore; Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

    9:30 p.m. – Midnight: Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore; Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    11 a.m. – Noon: New Recap

    Noon – 3:30 p.m.: Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE); Boxing – Gold Medal Finals

    3:30 p.m. – 7 p.m.: Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE); Medal Ceremony

    Midnight – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

  • Sunday, August 21

    NBC

    8 a.m. – 11 a.m.: Men’s Track & Field – Marathon (LIVE)

    11 a.m. – 12:15 p.m.: Rhythmic Gymnastics – Group Gold Medal Final

    12:15 p.m. – 2:15 p.m.: Men’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

    2:15 p.m. – 5 p.m.: Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

    7 p.m. – 8 p.m.: Rio Gold

    8 p.m. – 10:30 p.m.: Closing Ceremony

    11:35 p.m. – 3 a.m.: Primetime Encore

    NBCSN

    2 a.m. – 6 a.m.: Primetime Encore

    6 a.m. – 7 a.m.: NBC Late Night Encore

    10:30 a.m. – 12:30 p.m.: Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

    12;30 p.m. – 3 p.m.: Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals; Boxing – Gold Medal Finals (LIVE)

    USA

    8 a.m. – 10:30 a.m.: Men’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

    10:30 a.m. – 11:30 a.m.: Men’s Handball – Bronze Medal (LIVE)

    11:30 a.m. – 1:15 p.m.: Men’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE)

    1:15 p.m. – 3 p.m.: Men’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

    Basketball Specialty Channel

    10:30 a.m. – 12:30 p.m.: Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

    12:30 p.m. – 2:30 p.m.: Men’s Basketball – Bronze Medal Encore

    2:45 p.m. – 5:15 p.m.: Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

    5:15 p.m. – 7:30 p.m.: Men’s Basketball – Gold Medal Final Encore

    Telemundo

    3 a.m. – 5 a.m.: Late Night Encore

    Noon – 3 p.m.: Men’s Volleyball – Gold Medal Finals

    3 p.m. – 6 p.m.: Men’s Basketball – Gold Medal Final

    12 a.m. – 2 a.m.: TBA

    NBC Universo

    6 a.m. – 8 a.m.: Late Night Encore

comments powered by Disqus