• The Hollywood Reporter on LinkedIn
  • Follow THR on Pinterest

America Ferrera tops Imagen noms with 3

Awards honor positive portrayals of Latinos in TV, film

"Ugly Betty" alumna America Ferrera emerged a triple nominee as nominations for the 25th annual Imagen Awards were announced Thursday.

Produced by the Imagen Foundation to honor positive portrayals of Latinos, the awards, which will be handed out Aug. 15 at the Century Plaza Hotel, nominated Ferrera as best TV actress for "Betty" and gave her two more noms as best feature film actress for the comedy "Our Family Wedding" and the drama "The Dry Land."

The nominees for best TV show or movie-of-the-week are Lifetime MOW "One Hot Summer," ABC's "Grey's Anatomy" and "Lost" and CBS' "Cold Case."

In the feature film category, the nominated movies are "The Dry Land" and "Casi Divas," both from Maya Entertainment; 5 Stick Films' "La Mission"; and Fox Searchlight's "Our Family Wedding."

Winners will be selected by an independent panel of entertainment industry executives and Latino community leaders.

A complete list of nominations follows.

TELEVISION

Best Primetime Television Program or Movie-of-the-Week
One Hot Summer (Lifetime)
Grey's Anatomy (ABC)
Lost (ABC)
Cold Case (CBS)

Best Actor
Jorge Garcia, Lost (ABC)
Nestor Carbonell, Lost (ABC)
Danny Pino, Cold Case (CBS)
Ricardo Antonio Chavira, Desperate Housewives (ABC)

Best Actress
Sofia Vergara, Modern Family (ABC)
America Ferrera, Ugly Betty (ABC)
Alana de la Garza, Law & Order (NBC)
Selena Gomez, Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel)
Caitlin Sanchez, Dora the Explorer (Nickelodeon)

Best Supporting Actor
Oscar Nunez, The Office (NBC)
Rico Rodriguez, Modern Family (ABC)
John Seda, The Pacific (HBO)
Gregory Cruz, Saving Grace (TNT)
Victor Rasuk, How To Make It In America (HBO)
Kevin Alejandro, Southland (TNT)

Best Supporting Actress
Maria Canals-Barrera, Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel)
Paola Turbay, The Secret Life of the American Teenager (ABC Family)
Naya Rivera, Glee (FOX)
Aubrey Plaza, Parks and Recreation (NBC)

Best Children's Programming
Dora The Explorer (Nickelodeon)
Handy Manny (Disney Channel)
Nick News with Linda Ellerbee (Nickelodeon)
The Wizards of Waverly Place The Movie (Disney Channel)

Best Documentary
Voces: Special Circumstances (Latino Public Broadcasting)
mun2 News Special – The New America (mun2)
Which Way Home (HBO)
Latin Music USA (Latino Public Broadcasting)

Best National Informational Program
CNN Presents: Latino in America (CNN)
Real Sports with Bryant Gumbel: The Next Posada (HBO) Real Sports with Bryant Gumbel: Alexis Arguello (HBO) Voces (Latino Public Broadcasting)
American Latino TV (LATV)
Extra (NBC)

Best Local Informational Program
Camino a la Universidad (WLTV Univision 23)
Vista L.A. (KABC)
Cuban Journalist on Hunger Strike (CBS4)

Best On-Air Advertising
Hispanic Heritage Month -- Tito Puente (MTV)
Padres Heroes (Telemundo)
Quiero Mi Boda (MTV)
Lopezulations (MTV)
Celebrate Hispanic Heritage (KPIX-TV)

Best Variety or Reality Show
Lopez Tonight (TBS)
Quiero Mi Boda (MTV)
The Dog Whisperer (National Geographic Channel)
The mun2 Hook Up (mun2)
Hammerheads (HGTV)
2010 Latin Billboard Award Show (Telemundo)

FILMS

Best Feature Film
The Dry Land (Maya Entertainment)
La Mission (5 Stick Films)
Casi Divas (Maya Entertainment)
Our Family Wedding (Fox Searchlight)

Best Actor
Andy Garcia,City Island (Anchor Bay Films)
Benjamin Bratt, La Mission (5 Stick Films)
Carlos Mencia, Our Family Wedding (Fox Searchlight) John Leguizamo, The Ministers (Maya Entertainment)

Best Actress
Ana de la Reguera, Backyard (Maya Entertainment)
Lisa Vidal, Dark Mirror (Cut Glass Prods.)
America Ferrera, Our Family Wedding (Fox Searchlight) America Ferrera, The Dry Land (Maya Entertainment)

Best Supporting Actor
Jimmy Smits, Backyard (Maya Entertainment);
Jeremy Ray Valdez, La Mission (5 Stick Films);
Martin Sheen, The Kid: Camacho (Maya Entertainment)

Best Supporting Actress
Danielle Schmidt, Casi Divas (Maya Entertainment) Dominik Garcia-Lorido, City Island (Anchor Bay Films) Anjelah Johnson, Our Family Wedding (Fox Searchlight) Tessa Ia, The Burning Plain (Magnolia Pictures)

Best Director
Fernando Lebrija, Amar a Morir (Laguna Pictures)
Peter Bratt, La Mission (5 Stick Films)
Kenny Ortega, This Is It (Columbia Pictures)

Best Theatrical Short or Student Film
Taught To Hate (Mi Ecuador Prods.)
Il Destino (Criolla Prods.)
In the Name of Freedom (Cave Entertainment)

Best Internet Program
Chicas Talk Back (mun2)
YLSE (Livier Prods.)
Let's Talk (Latin Heat Entertainment)
I Once Was Lost (Nahum 17 Prods.)