'C.O.G.' Named Best New American Cinema at Seattle Film Festival

"C.O.G."
"C.O.G."
 

Kyle Patrick Alvarez’s C.O.G. has received the grand jury prize for best new American cinema at the 39th annual Seattle International Film Festival, which concludes Sunday. An adaptation of an essay by David Sedaris, the film concerns a young man working on an apple farm in Oregon.

Grand jury prizes also were awarded to Emir Baigazin’s Harmony Lessons, about a bullied Muslim boy in rural Kazakhstan, which received the prize for best new director, and Penny Lane’s Our Nixon, named best documentary for its look inside the Nixon administration.

The Golden Space Needle audience award for best film was given to Henk PretoriusFanie Fourie’s Lobola, a film from South Africa.

A complete list of winners follows: 

SIFF  2013 COMPETITION AWARDS

SIFF 2013 BEST NEW DIRECTOR

GRAND JURY PRIZE 

Harmony Lessons, directed by Emir Baigazin (2013, Kazakhstan)

SIFF 2013 BEST DOCUMENTARY

GRAND JURY PRIZE 

Our Nixon, directed by Penny Lane (2013, USA)

SPECIAL JURY PRIZE

The Crash Reel, directed by Lucy Walker (2013, USA)

SIFF 2013 BEST NEW AMERICAN CINEMA

GRAND JURY PRIZE 

C.O.G., directed by Kyle Patrick Alvarez (USA, 2013)

 

SIFF 2013 GOLDEN SPACE NEEDLE AUDIENCE AWARDS

BEST FILM GOLDEN SPACE NEEDLE AWARD

Fanie Fourie’s Lobola, directed by Henk Pretorius (South Africa, 2013)

First runner-up: The Rocket, directed by Kim Mordaunt (Australia, 2013)

Second runner-up: Monsters University, directed by Dan Scanlon (USA, 2013)

Third runner-up: Decoding Annie Parker, directed by Steven Bernstein (USA, 2013)

Fourth runner-up: Still Mine, directed by Michael McGowan (Canada, 2013)

Rounding out the top ten: Short Term 12, directed by Destin Daniel Cretton (USA, 2013); Horses of God, directed by Nabil Ayouch (Morocco, 2013);Circles, directed by Srdan Golubovic (Serbia, 2013);The Forgotten Kingdom, directed by Andrew Mudge (USA, 2013);Unfinished Song, directed by Paul Andrew Williams (United Kingdom, 2012);Populaire, directed by Régis Roinsard (France, 2012).

BEST DOCUMENTARY GOLDEN SPACE NEEDLE AWARD

Twenty Feet From Stardom, directed by Morgan Neville (USA, 2013)

First runner-up: The Punk Singer, directed by Sini Anderson (USA, 2013)

Second runner-up: Harana, directed by Benito Bautista (Philippines, 2012)

Third runner-up: Alive and Well, directed by Josh Taft (USA, 2013)

Fourth runner-up: Blackfish, directed by Gabriela Cowperthwaite (USA, 2013)

Rounding out the top ten: Alice Walker: Beauty in Truth, directed by Pratibha Parmar (USA, 2013); Finding Hillywood, directed by Leah Warshawski, Chris Towey (USA, 2013); Evergreen: The Road to Legalization in Washington, directed by Riley Morton (USA, 2013); SOMM, directed by Jason Wise (USA, 2012); The Otherside, directed by Daniel Torok (USA, 2013); Inequality for All, directed by Jacob Kornbluth (USA, 2013).

BEST DIRECTOR GOLDEN SPACE NEEDLE AWARD

Nabil Ayouch, Horses of God, (Morocco, 2012)

First runner-up: David Ondříček, In the Shadow, (Czech Republic, 2012)

Second runner-up: Joss Whedon, Much Ado About Nothing, (USA, 2012)

Third runner-up: Thomas Vinterberg, The Hunt, (Denmark, 2012)

Fourth runner-up: Andrew Mudge, The Forgotten Kingdom, (USA, 2013)

Rounding out the top ten: Sarah Polley, Stories We Tell, (Canada, 2012); Brady Hall, Scrapper, (USA, 2013); Juan Carlos Maneglia, Tana Schémbori, 7 Boxes, (Paraguay, 2012); Reha Erdem, Jin, (Turkey, 2012); Michael Mayer, Out in the Dark, (Israel, 2012);Destin Daniel Cretton, Short Term 12, (USA, 2013).

BEST ACTOR GOLDEN SPACE NEEDLE AWARD

James Cromwell, Still Mine, (Canada, 2012)

First runner-up: Mads Mikkelsen, The Hunt, (Denmark, 2012)

Second runner-up: Terence Stamp, Unfinished Song (United Kingdom, 2012)

Third runner-up: Ivan Trejon, In the Shadow, (Czech Republic, 2012)

Fourth runner-up: Sabin Tambrea, Ludwig II, (Germany, 2013)

Rounding out the top ten: Michael Beach, Scrapper, (USA, 2013); Niels Arestrup, You Will Be My Son, (France, 2012); Edward Hogg, Imagine, (Poland, 2012); Ali Suliman, The Attack, (Lebanon, 2012); Casey Affleck, Ain’t Them Bodies Saints (USA, 2013); Paul Eenhoorn, This is Martin Bonner, (USA, 2013).

BEST ACTRESS GOLDEN SPACE NEEDLE AWARD

Samantha Morton, Decoding Annie Parker, (USA, 2013)

First runner-up: Onata Aprile, What Maisie Knew, (USA, 2012)

Second runner-up: Greta Gerwig, Frances Ha, (USA, 2012)

Third runner-up: Juliane Köhler, Two Lives, (Germany, 2012)

Fourth runner-up: Martina Gedeck, The Wall, (Austria, 2012)

Rounding out the top ten: Brie Larson, Short Term 12, (USA, 2013); Robin Weigert, Concussion, (USA, 2013); Lisa Tomaschewsky, The Girl With Nine Wigs, (Germany, 2013); Anna Giles, Scrapper, (USA, 2013); Jeanne Moreau, A Lady in Paris, (Estonia, 2012); Alma Prica, Halima’s Path, (Croatia, 2012).  

BEST SHORT FILM GOLDEN SPACE NEEDLE AWARD

Spooners, directed by Bryan Horch (USA, 2012)

First runner-up: My Right Eye (The Apple of My Eye), directed by Josecho de Linares (Spain, 2012)

Second runner-up: Malaria, directed by Edson Oda (Brazil, 2013)

Third runner-up: Fora, directed by Ayuub Kasasa Mago (Rwanda, 2012)

Fourth runner-up: While You Weren’t Looking, directed by Jeremy Mackie (USA, 2012)

Rounding out the top ten: Good Karma $1, directed by Jason Berger, Amy Laslett (USA, 2012); Noodle Fish, directed by Jin-man Kim (South Korea, 2012);Walking the Dogs, directed by Jeremy Brock (United Kingdom, 2012);The Roper, directed by Ewan McNichol, Anna Sandilands (USA, 2012);Macropolis, directed by Joel Simon (United Kingdom, 2012);Penny Dreadful, directed by Shane Atkinson (USA, 2012).

LENA SHARPE AWARD FOR PERSISTENCE OF VISION, PRESENTED BY WOMEN IN FILM/SEATTLE

The Punk Singer, directed by Sini Anderson (USA, 2013)

REEL NW AWARD, PRESENTED BY KCTS 9

GRAND JURY PRIZE

Big Joy, directed by Eric Slade and Stephen Silha (USA)

 

SIFF 2013 FUTUREWAVE AND YOUTH JURY AWARDS

YOUTH JURY AWARD FOR BEST FUTUREWAVE FEATURE

GRAND JURY PRIZE 

The Spectacular Now,directed by James Ponsoldt (USA)

SPECIAL JURY PRIZE

Blackbird, directed by Jason Buxton (Canada)

YOUTH JURY AWARD FOR BEST FILMS4FAMILIES FEATURE

GRAND JURY PRIZE 

Ernest & Celestine, directed by Benjamin Renner, Stephane Aubier, and Vincent Patar (France)

WAVEMAKER AWARD FOR EXCELLENCE IN YOUTH FILMMAKING

GRAND JURY PRIZE 

The Painted Girl, directed by Ben Kadie (USA, 2013)

FUTUREWAVE SHORTS AUDIENCE AWARD

Piece of Cake, directed by Susan Procopio and Katherine Procopio (Canada, 2012)

THE FILM SCHOOL PRODIGY CAMP SCHOLARSHIPS

A Quest for Peace: Nonviolence Among Religions, directed by Matthew Evans (USA, 2013) 
Runner up: Laser Rabbit, directed by Matt Wells (USA, 2013)


 

SIFF 2013 SHORT FILM JURY AWARDS

LIVE ACTION

GRAND JURY PRIZE

My Right Eye (The Apple of My Eye), directed by Josecho de Linares (Spain, 2012)

SPECIAL JURY PRIZES

Penny Dreadful,directed by Shane Atkinson (USA, 2012)

Mobile Homes, directed by Vladimir de Fontenay (USA/France, 2012)

Decimation, directed by Wade Jackson (USA, 2013)

DOCUMENTARY 

GRAND JURY PRIZE 

Keep a Modest Head, directed by Deco Dawson (Canada, 2012)

SPECIAL JURY PRIZE

Today, directed by Philip Montgomery (USA, 2013)


ANIMATION

GRAND JURY PRIZE

Woody, directed by Stuart Bowen (Australia) 

SPECIAL JURY PRIZES

Malaria, directed by Edson Oda (Brazil, 2013)

The Hunter, directed by Marieka Walsh (Australia, 2012)   


comments powered by Disqus