Creative Arts Emmys: The Complete Winners List

Associated Press

The event, held in downtown L.A. at the Microsoft Theater, will be aired by FXX on Sept. 19.

There were a lot of Emmys won on Saturday night. 

The Creative Arts Emmys, which honor many craft and behind the screen categories, have just concluded. The proceedings were held in downtown Los Angeles at the Microsoft Theater at the L.A. Live complex. 

The event will be aired one week from Saturday by FXX on Sept. 19. The full list of winners is below:

Main Title Design
Manhattan (WINNER)
American Horror Story: Freak Show
Halt And Catch Fire 
Marvel's Daredevil 
Olive Kitteridge 
Bosch

Original Main Title Theme Music
Transparent (WINNER)
The Dovekeepers
Marco Polo
Texas Rising 

Outstanding Makeup For A Limited Series Or A Movie (Non-Prosthetic)
American Horror Story: Freak Show (WINNER)
Bessie
Houdini
Olive Kitteridge
The Secret Life Of Marilyn Monroe

Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
Game Of Thrones (WINNER)
Boardwalk Empire
Game Of Thrones
The Knick
Mad Men
Sons Of Anarchy

Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special (WINNER)

Dancing With The Stars
Key & Peele
So You Think You Can Dance

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or A Special
American Horror Story: Freak Show (WINNER)
Boardwalk Empire
Game Of Thrones
The Knick
Penny Dreadful
The Walking Dead

Outstanding Guest Actor In A Drama Series 
Reg E. Cathey in House of Cards (WINNER)

Alan Alda in The Blacklist
Michael J. Fox in The Good Wife
F. Murray Abraham in Homeland
Beau Bridges in Masters of Sex
Pablo Schreiber in Orange Is the New Black

Outstanding Picture Editing For Reality Programming
Deadliest Catch (WINNER)
The Amazing Race
Project Runway
Project Runway All Stars
Shark Tank

Outstanding Picture Editing For Variety Programming
The Colbert Report (WINNER)
CONAN
Key & Peele
Last Week Tonight With John Oliver
Late Show With David Letterman

Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming
The Jinx (WINNER)
The Case Against 8
Citizenfour
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
Kurt Cobain: Montage Of Heck

Outstanding Motion Design (Juried Winner)
How We Got To Now (WINNER)

Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie
Bessie (WINNER)
American Horror Story: Freak Show
Houdini
The Secret Life Of Marilyn Monroe

Outstanding Cinematography For Reality Programming
Deadliest Catch (WINNER)
The Amazing Race
Life Below Zero
Project Runway
Survivor

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming
Virunga (WINNER)
Citizenfour
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
The Jinx
Kurt Cobain: Montage Of Heck

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series
Boardwalk Empire (WINNER)

Game Of Thrones
The Good Wife
House Of Cards

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series
Mike and Molly (WINNER)
The Big Bang Theory
The Millers
2 Broke Girls

Outstanding Costumes For A Period/Fantasy Series, Limited Series Or Movie
American Horror Story: Freak Show (WINNER)
Boardwalk Empire
Downton Abbey
Game Of Thrones
Wolf Hall

Outstanding Costumes For A Contemporary Series, Limited Series or Movie
Transparent (WINNER)
Empire
Gotham
The Mindy Project
Olive Kitteridge

Outstanding Costumes for a Variety Program or Special (Juried Winner)
Drunk History “Hollywood” (WINNER)
Super Bowl XLIX Halftime Show Starring Katy Perry (WINNER)

Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Or Fantasy Program (One Hour Or More)
Game of Thrones (WINNER)
Constantine
Gotham
House Of Cards
True Blood

Outstanding Production Design For A Narrative Period Program (One Hour Or More)
Boardwalk Empire (WINNER - TIE)
The Knick (WINNER - TIE)

Downton Abbey
Mad Men
Masters Of Sex

Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour Or Less)
Silicon Valley (WINNER)
The Big Bang Theory
Hot In Cleveland
Transparent
2 Broke Girls
Veep

Outstanding Production Design For Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Programming
Portlandia (WINNER)

The Oscars
Peter Pan Live!
The Voice
57th Annual Grammy Awards

Outstanding Music Direction
Stevie Wonder: Songs In The Key Of Life (WINNER)
Elf: Buddy's Musical Christmas
The Kennedy Center Honors
The Oscars
Peter Pan Live!
Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street (Live From Lincoln Center)

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)
House of Cards (WINNER)
Chef's Table
Outlander
The Paradise
Penny Dreadful
Tyrant

Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or A Special (Original Dramatic Score)
Bessie (WINNER)
American Horror Story: Freak Show
Away And Back
The Missing
Sofia the First: The Curse of Princess Ivy
24: Live Another Day

Outstanding Original Music And Lyrics
Inside Amy Schumer (WINNER)
The Comedians
Glee
How Murray Saved Christmas
The Oscars
Sons Of Anarchy

Outstanding Hairstyling For A Limited Series Or A Movie
American Horror Story: Freak Show (WINNER)
Bessie
Grace Of Monaco
Olive Kitteridge
The Secret Life Of Marilyn Monroe

Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special
Saturday Night Live (WINNER)
Dancing With The Stars
Key & Peele
So You Think You Can Dance
The Voice

Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series)
Downtown Abbey (WINNER)
Boardwalk Empire
Game Of Thrones
The Knick
Mad Men

Outstanding Guest Actress In A Drama Series
Margo Martindale in The Americans (WINNER)
Diana Rigg in Game of Thrones
Rachel Brosnahan in House of Cards
Cicely Tyson in How to Get Away With Murder
Allison Janney in Masters of Sex
Khandi Alexander in Scandal

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series
Silicon Valley (WINNER)
Inside Amy Schumer
The Last Man On Earth
Transparent

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series
Big Bang Theory (WINNER)
Hot In Cleveland
Mike & Molly
2 Broke Girls

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series
Game of Thrones (WINNER)
Better Call Saul
Mad Men

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or A Movie
Olive Kitteridge (WINNER)
American Crime
Houdini
24: Live Another Day
Wolf Hall

Outstanding Television Movie
Bessie (WINNER)
Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
Grace Of Monaco
Hello Ladies: The Movie
Killing Jesus
Nightingale

Outstanding Children's Program
Alan Alda And The Actor Within You: A YoungArts Masterclass (WINNER)
Degrassi
Dog With A Blog
Girl Meets World
Nick News With Linda Ellerbee: Coming Out

Outstanding Short-Format Animated Program
Adventure Time (WINNER)
Disney Mickey Mouse
Regular Show
Robot Chicken
Steven Universe
Wander Over Yonder

Outstanding Animated Program
Over The Garden Wall (WINNER)
Archer
Bob's Burgers
The Simpsons
South Park

Outstanding Character Voice-Over Performance
Hank Azaria in The Simpsons (WINNER)
John Roberts in Bob's Burgers
Seth MacFarlane in Family Guy
Seth Green in Robot Chicken
Dan Castellaneta in The Simpsons
Tress MacNeille in The Simpsons

-

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Limited Series, Movie Or A Special
The Oscars (WINNER)
The Kennedy Center Honors
Peter Pan Live!
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series 
Saturday Night Live (WINNER)

The Big Bang Theory
The Daily Show With Jon Stewart
Dancing With The Stars
Late Show With David Letterman
The Voice

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series
The Voice (WINNER)
American Idol
Dancing With The Stars
Late Show With David Letterman
Saturday Night Live
So You Think You Can Dance

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special
Super Bowl XLIX Halftime Show Starring Katy Perry (WINNER)
Dancing With The Stars: 10th Anniversary Special
57th Annual Grammy Awards
The Oscars
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special

Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or A Special
Houdini (WINNER)
American Crime
American Horror Story: Freak Show
Texas Rising
24: Live Another Day

Outstanding Sound Editing For A Series
Game of Thrones (WINNER)
Black Sails
Boardwalk Empire
Gotham
Marvel's Daredevil
The Walking Dead

Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera)
Foo Fighters: Sonic Highways (WINNER)

Anthony Bourdain Parts Unknown
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
The Jinx
Kurt Cobain: Montage Of Heck

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series
Joan Cusack in Shameless (WINNER)
Christine Baranski in The Big Bang Theory
Pamela Adlon in Louie
Elizabeth Banks in Modern Family
Tina Fey in Unbreakable Kimmy Schmidt

Outstanding Commercial
#LikeAGirl - Always (WINNER)
Brady Bunch - Snickers
Dream On - Adobe
Lost Dog - Budweiser
Made In NY - Gatorade
With Dad - Nissan

Outstanding Narrator
Peter Coyote for The Roosevelts: An Intimate History (WINNER)
Hubble's Cosmic Journey
Jane The Virgin
Operation Orangutan
Too Cute!

Outstanding Choreography
Derek and Julianne Hough for Dancing With The Stars (WINNER)
Travis Wall for So You Think You Can Dance (WINNER)

Outstanding Short-Format Live-Action Entertainment
Between Two Ferns (WINNER)
Billy On The Street With First Lady Michelle Obama, Big Bird And Elena!!!
Childrens Hospital
Key & Peele Presents Van And Mike: The Ascension
Super Bowl XLIX Halftime Show Starring Katy Perry

Outstanding Short-Format Nonfiction Program
A Tribute To Mel Brooks (WINNER)
American Horror Story: Extra-Ordinary Artists
Parks And Recreation: Behind The Final Season
30 For 30 Shorts
This Is Me

Outstanding Special Class Program 
Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street (Live From Lincoln Center) (WINNER)

Beyoncé And JAY Z On The Run
The 72nd Annual Golden Globe Awards
The Oscars
68th Annual Tony Awards

Outstanding Casting For A Comedy Series
Veep (WINNER)
Louie
Modern Family
Transparent
Unbreakable Kimmy Schmidt

Outstanding Casting For A Drama Series
Game Of Thrones (WINNER)
Downton Abbey
House Of Cards
Mad Men
Orange Is The New Black

Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or A Special
Olive Kitteridge (WINNER)
American Crime
American Horror Story: Freak Show
Bessie
Wolf Hall

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series
Bradley Whitford in Transparent (WINNER)
Mel Brooks in The Comedians
Paul Giamatti in Inside Amy Schumer
Bill Hader in Saturday Night Live
Louis C.K. in Saturday Night Live
Jon Hamm in Unbreakable Kimmy Schmidt

Outstanding Directing For A Variety Special
Don Roy King for The Saturday Night Live 40th Anniversary Special (WINNER)
Annie Lennox: Nostalgia Live In Concert
The Kennedy Center Honors
The Oscars
68th Annual Tony Awards

Directing For Nonfiction Programming
Alex Gibney for Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief (WINNER)

Outstanding Documentary Or Nonfiction Special
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief (WINNER)
The Case Against 8
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Sinatra: All Or Nothing At All

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series
The Jinx (WINNER)
American Masters
Cancer: The Emperor Of All Maladies
The Roosevelts: An Intimate History
The Sixties

Outstanding Informational Series Or Special
Anthony Bourdain Parts Unknown (WINNER)
Foo Fighters: Sonic Highways
Inside The Actors Studio
StarTalk With Neil deGrasse Tyson
Vice

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking
Citizenfour (WINNER)
The Great Invisible (Independent Lens)
Hot Girls Wanted

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special 
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special (WINNER)

57th Annual Grammy Awards
Late Show With David Letterman
The Oscars
The Voice

Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera) 
Foo Fighters: Sonic Highways (WINNER)

Anthony Bourdain Parts Unknown
Deadliest Catch
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst
Kurt Cobain: Montage Of Heck

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)
Game of Thrones (WINNER)
Better Call Saul
Downton Abbey
Homeland

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation
Modern Family (WINNER)
Parks And Recreation
Silicon Valley
The Simpsons
Veep

Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or A Movie
Bessie (WINNER)
American Crime
American Horror Story: Freak Show
Houdini
Texas Rising

Outstanding Special Visual Effects
Game of Thrones (WINNER)
Black Sails
The Flash
Marvel's Agents Of S.H.I.E.L.D.
Vikings

Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role
American Horror Story: Freak Show (WINNER)
Boardwalk Empire
Gotham
Marvel's Daredevil
The Walking Dead

Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie
Game Of Thrones (WINNER)

The Blacklist
Boardwalk Empire
Sons Of Anarchy
The Walking Dead

Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or A Variety Program
Brooklyn Nine-Nine (WINNER)
Community
It's Always Sunny In Philadelphia
Saturday Night Live
Unbreakable Kimmy Schmidt

Outstanding Writing For Nonfiction Programming
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief (WINNER)

Anthony Bourdain Parts Unknown
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Last Days In Vietnam (American Experience)
The Roosevelts: An Intimate History

Outstanding Directing For Nonfiction Programming
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief (WINNER)
Citizenfour
Foo Fighters: Sonic Highways
The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst
Kurt Cobain: Montage Of Heck

Outstanding Interactive Program
Last Week Tonight With John Oliver (WINNER)
@midnight With Chris Hardwick
Saturday Night Live: SNL40
Talking Dead
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Outstanding Unstructured Reality Program
Deadliest Catch (WINNER)
Alaska: The Last Frontier
Intervention
Naked and Afraid
Million Dollar Listing New York
Wahlburgers

Outstanding Structured Reality Program
Shark Tank (WINNER)
Antiques Roadshow
Diners, Drive-Ins and Dives
MythBusters
Property Brothers
Undercover Boss


Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Program
Jane Lynch for Hollywood Game Night (WINNER)
Dancing With The Stars
Project Runway
So You Think You Can Dance
The Taste

 

comments powered by Disqus