Daytime Emmy Awards: Winners List

"The Young and the Restless" star Hunter King accepts her award for outstanding younger actress in a drama series.
"The Young and the Restless" star Hunter King accepts her award for outstanding younger actress in a drama series.
 AP Images/Invision

The 41st annual Daytime Emmy Awards were handed out Sunday night in Beverly Hills.

PHOTOS Daytime Emmy Awards Red Carpet Arrivals

Awards in categories from best daytime drama series to game show to talk show were presented at the Beverly Hilton Hotel. (The Creative Arts Daytime Emmys were presented Friday night; click here for a complete list of winners.)

PHOTOS Daytime Emmy Awards: Show Highlights

The Young and the Restless was named best daytime drama series. It led all contenders heading into the ceremony with a total of 26 nominations.

PHOTOS Emmys: 5 of the Most Memorable Campaign Stunts

Kathy Griffin hosted the awards show, which streamed live online at the Daytime Emmy Awards website. (She riffed on Kris Jenner in her monologue; read more here.)

PHOTOS Broadcast TV's Returning Shows 2014-15

The Daytime Emmy Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2 a.m.-6 p.m. during the 2013 calendar year.

PHOTOS Broadcast TV's New Shows for 2014-15 Season

The list of winners follows (read their backstage reactions here):

Outstanding Drama Series

WINNER:
The Young and the Restless                                                                           CBS
Executive Producer
Jill Farren Phelps

The Bold and the Beautiful                                                                            CBS
Executive Producer
Bradley P. Bell

Days of Our Lives                                                                                           NBC
Executive Producer
Ken Corday

One Life To Live                                                                                              TOLN.com
Executive Producers
Rich Frank, Jeff Kwatinetz, Jennifer Pepperman

PHOTOS Summer TV Preview: 33 New Series on Cable and Broadcast

Outstanding New Approaches - Drama Series

WINNER:
Venice The Series                                                                   www.venicetheseries.com
Executive Producer

Crystal Chappell

DeVanity                                                                                             www.devanity.com
Executive Producer

Michael Caruso

Tainted Dreams                                                                                              YouTube.com
Executive Producer

Sonia Blangiardo

The Power Inside                                                                                            YouTube.com
Executive Producers

Josh Gordon, Will Speck, Diane McArter, David Thorne PJ Pereira, Billie Goldman, Jaime Robinson, Jason Apaliski, Jeff Ferro, Ryan Baker, Tim Baldwin, Johan Jervoe, Carl Pinto, Michele Nguyen-Gueron, Ron Smith, Tom Hume,

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

WINNER:
EILEEN DAVIDSON
, as Kristen DiMera
Days of Our Lives                                                                                           NBC

KATHERINE KELLY LANG, as Brooke Logan
The Bold and the Beautiful                                                                            CBS

HEATHER TOM, as Katie Logan
The Bold and the Beautiful                                                                            CBS 

ARIANNE ZUCKER, as Nicole Walker
Days of Our Lives                                                                                           NBC

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

WINNER:
BILLY MILLER
, as Billy Abbott
The Young and the Restless                                                                           CBS

PETER BERGMAN, as Jack Abbott
The Young and the Restless                                                                           CBS 

DOUG DAVIDSON, as Paul Williams
The Young and the Restless                                                                           CBS

CHRISTIAN LEBLANC, as Michael Baldwin
The Young and the Restless                                                                           CBS

JASON THOMPSON, as Patrick Drake
General Hospital                                                                                            ABC

Outstanding Entertainment News Program (TIE)

WINNER:
Entertainment Tonight                                                                                   CBS
Executive Producers
Linda Bell Blue, DJ Petroro

WINNER:
Extra                                                                                                               SYNDICATED
Senior Executive Producer
Lisa Gregorisch-Dempsey
Executive Producers
Theresa Coffino, Jeremy Spiegel

Access Hollywood                                                                                          NBC
Executive Producer
Rob Silverstein

E! News                                                                                                          E!
Executive Producers
Jennifer M. Lavin, Beth McCauley

TMZ                                                                                                                 SYNDICATED
Executive Producers
Charles Latibeaudiere, Harvey Levin, Evan Rosenblum

Outstanding Entertainment Program in Spanish

WINNER:
Clix
                                                                                                                 CNNE
Executive Producer

David Gamez

Destinos                                                                                                          CNNE
Executive Producer

David Gamez

El Gordo y la Flaca                                                                                         Univision
Executive Producer

Mariela Cardona

Showbiz                                                                                                          CNNE
Executive Producer

Karen Willet

Outstanding Special Class Special

WINNER:
The Young and the Restless: Jeanne Cooper Tribute
                                     CBS
Executive Producer

Jill Farren Phelps

A World of Dreams: Voices From the OUT100                                             Here TV
Executive Producers

Paul Colichman, Stephen P. Jarchow

Disney Parks Christmas Day Parade                                                             ABC
Executive Producers

Sharon Everitt, Ryan Polito

mun2 News Special: Hecho en America                                                        mun2
Executive Producer

Gloria Medel Solomons

Outstanding Game Show

WINNER:
Jeopardy!                                                                                                        SYNDICATED

Executive Producer
Harry Friedma

The American Bible Challenge                                                           Game Show Network
Executive Producers
Michael Davies, Maura Dunbar, Janelle Fiorito, Tom  Forman, Jennifer Novak,
Nick Stuart, J.P. Williams

The Chase                                                                                           Game Show Network
Executive Producers
Bob Boden, Michael Kelpie, Martin Scott

Let’s Make A Deal                                                                                          CBS
Executive Producers
Mike Richards Dan Funk, Jennifer Mullin

The Price Is Right                                                                                            CBS
Executive Producers
Mike Richards, Jennifer Mullin

Wheel of Fortune                                                                                           SYNDICATED
Executive Producer
Harry Friedman

Outstanding Morning Program in Spanish

WINNER:
Un Nuevo Dia                                                                                                 Telemundo
Senior Executive Producer

Maria Lopez-Alvarez
Executive Producer
Maria Garcia-Marquez

Despierta America                                                                                         Univision
Executive Producer

Luz Maria Doria

Outstanding Morning Program

WINNER:
Good Morning America                                                                                  ABC

Senior Executive Producer
Tom Cibrowski

Sunday Morning                                                                                      CBS
Executive Producer
Rand Morrison

CBS This Morning                                                                                           CBS
Executive Producer
Chris Licht

Today Show                                                                                                    NBC
Executive Producer
Don Nash

Outstanding Talk Show / Informative

WINNER:
Steve Harvey                                                                                                  SYNDICATED
Executive Producers
Steve Harvey, Alex Duda, Rushion McDonald

The Chew                                                                                                        ABC
Executive Producers
Gordon Elliott, Mark Schneider

The Dr. Oz Show                                                                                   SYNDICATED
Executive Producers
Mindy Borman, Amy Chiaro

Dr. Phil                                                                                                            SYNDICATED
Executive Producers
Carla Pennington, Dr. Phillip C. McGraw

Outstanding Talk Show / Entertainment

WINNER:
The Ellen DeGeneres Show                                                                            SYNDICATED
Executive Producers
Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin , Andy Lassner

Live! with Kelly and Michael                                                                         SYNDICATED
Executive Producer
Michael Gelman

Rachael Ray                                                                                                    SYNDICATED
Executive Producer
Janet Annino

The Talk                                                                                                          CBS
Executive Producers
Sara Gilbert, John Redmann

The View                                                                                                         ABC
Executive Producers
Bill Geddie, Barbara Walters

Outstanding Daytime Talent in Spanish

WINNER:
El Gordo y la Flaca                                                                                                                                            Univision
RODNER FIGUEROA
, Correspondent

El Gordo y la Flaca                                                                                                                                            Univision
CARLOS CALDERON
, Correspondent

El Gordo y la Flaca                                                                                                                                            Univision
ALEJANDRA ESPINOZA
, Correspondent

El Gordo y la Flaca                                                                                         Univision
LILI ESTEFAN
, Co-Host

Nuestro Mundo                                                                                                                                                CNNE
PATRICIA JANIOT
, Anchor

Outstanding Younger Actor in a Drama Series

WINNER:
CHANDLER MASSEY, as Will Horton
Days of Our Lives                                                                                           NBC

BRYAN CRAIG, as Morgan Corinthos
General Hospital                                                                                            ABC

CHAD DUELL, as Michael Corinthos
General Hospital                                                                                            ABC

MAX EHRICH, as Fenmore Baldwin
The Young and the Restless                                                                           CBS

DANIEL POLO, as Jamie Vernon
The Young and the Restless                                                                           CBS

Outstanding Younger Actress in a Drama Series

WINNER:
HUNTER KING
, as Summer Newman
The Young and the Restless                                                                           CBS

KRISTEN ALDERSON, as Kiki Jerome
General Hospital                                                                                            ABC

LINSEY GODFREY, as Caroline Spencer
The Bold and the Beautiful                                                                            CBS

KIM MATULA, as Hope Logan
The Bold and the Beautiful                                                                            CBS

KELLEY MISSAL, as Danielle Manning
One Life to Live                                                                                              TOLN.com

Outstanding Drama Series Directing Team

WINNER:
One Life To Live                                                                                              TOLN.com
Directors

Habib Azar, Gary Donatelli, Christopher Goutman, Jill  Mitwell
Associate Directors
Tracey Casper Lang, Mary Ryan, Shirley Simmons
Stage Managers
Fritz Brekeller, Keith Greer, Brendan M. Higgins
Production Associates
Ilene Frankel, Dana Randles

The Bold and the Beautiful                                                                            CBS
Directors

Jennifer Howard, Deveney Kelly, Cynthia J. Popp, David Shaughnessey, Michael Stich
Associate Directors
Clyde Kaplan, Jennifer Scott-Christenson, Catherine Sedwick, Steve Wacker
Stage Managers
Doug Hayden, Lisa Winther-Huston, Laura Yale
Production Associate
Lori Staffier

The Young and the Restless                                                                           CBS
Directors

Casey Childs, Michael Eilbaum, Sally McDonald, Conal O'Brien, Owen Renfroe
Associate Directors
Daniel Cahn, Robbin Phillips
Stage Managers
Tom McDermott, Herb Weaver
Production Associates
Ericka Chavez, Vanessa Noland, Nancy Ortenberg

Outstanding Drama Series Writing Team

WINNER:
The Young and the Restless                                                                           CBS
Head Writers

Shelly Altman, Josh Griffith
Co-Head Writer
Tracey Thomson
Associate Writers
Amanda Beall, Jeff Beldner, Brent Boyd, Susan Dansby, Janice Ferri Esser, Beth Milstein, Natalie Minardi Slater, Anne Schoettle, Lisa Seidman

The Bold and the Beautiful                                                                            CBS
Head Writer

Bradley P.  Bell
Co-Head Writers
Kay Alden, Michael Minnis
Writers
Rex M. Best, Shannon Bradley, Adam Dusevoir, Tracey Ann Kelly, Patrick Mulcahey, John F.  Smith, Michele Val Jean

Days of Our Lives                                                                                           NBC
Head Writers

Gary Tomlin, Christopher Whitesell
Breakdown Writers
Lorraine Broderick, Rick Draughon, Christopher Dunn, Ryan Quan, Dave Ryan
Writer
Fran Myers
Script Writers
David Cherrill, Carolyn Culliton, Richard Culliton, Jeanne Marie Ford, Janet Iacobuzio, David A. Levinson, Melissa Salmons

Outstanding Talk Show Host (TIE)

WINNER:
The Dr. Oz Show                                                                                             SYNDICATED
DR. MEHMET OZ. Host

WINNER:
Katie                                                                                                               ABC
KATIE COURIC, Host

Rachael Ray                                                                                                    SYNDICATED
RACHAEL RAY, Host

The Talk                                                                                                          CBS
JULIE CHEN, SARA GILBERT, SHARON OSBOURNE, AISHA TYLER, SHERYL UNDERWOOD, Co-Hosts

The View                                                                                                         ABC
WHOOPI GOLDBERG, JENNY MCCARTHY, SHERRI SHEPHERD, BARBARA WALTERS, Co-Hosts

Outstanding Game Show Host

WINNER:
Family Feud                                                                                                    SYNDICATED
STEVE HARVEY,
Host

Let’s Make A Deal                                                                                          CBS
WAYNE BRADY, Host

The American Bible Challenge                                                           Game Show Network
JEFF FOXWORTHY, Host

Family Game Night                                                                                        Hub Network
TODD NEWTON, Host

Outstanding Legal/Courtroom Program

WINNER:
The People's Court                                                                                          SYNDICATED
Executive Producers

Stu Billett, David Scott

Divorce Court                                                                                                  SYNDICATED
Executive Producer

Gail Steinberg

Judge Judy                                                                                                      SYNDICATED
Executive Producers

Randy Douthit, Timothy Regler

Justice for All with Cristina Perez                                                                  SYNDICATED
Executive Producers

Byron Allen, Carolyn Folks, Jennifer Lucas, Patricia Wilson, Cristina Perez

Outstanding Culinary Program

WINNER:
The Mind of a Chef                                                                                         PBS
Executive Producers

Anthony Bourdain, Joseph Caterini, Chris Collins, Lydia Tenaglia

Bobby Flay's Barbecue Addiction                                                                  Food Network
Executive Producers

Bobby Flay, Kim Martin

A Moveable Feast with Fine Cooking                                                            PBS
Executive Producer

Laurie Donnelly

Beer Geeks                                                                                                     SYNDICATED
Executive Producers

Roberta Brackman, David Page

Giada At Home                                                                                               Food Network
Executive Producers

Giada De Laurentiis, Anne Fox, Dan Fox

My Grandmother's Ravioli                                                                       Cooking Channel
Executive Producers

Gideon Evans, Hal Gessner, Mo Rocca

Outstanding Culinary Host

WINNER:
Bobby Flay's Barbecue Addiction                                                                  Food Network
BOBBY FLAY
, Host

The Mind of a Chef                                                                                         PBS
APRIL BLOOMFIELD, SEAN BROCK
, Hosts

Giada At Home                                                                                               Food Network
GIADA DE LAURENTIIS
, Host

Rachael Ray's Week in a Day                                                                        Food Network
RACHAEL RAY
, Host

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

WINNER:
AMELIA HEINLE
, as Victoria Newman
The Young and the Restless                                                                           CBS

MELISSA CLAIRE EGAN, as Chelsea Newman
The Young and the Restless                                                                           CBS

JANE ELLIOT, as Tracy Quartermaine
General Hospital                                                                                            ABC

ELIZABETH HENDRICKSON, as Chloe Fisher
The Young and the Restless                                                                           CBS

KELLY SULLIVAN, as Connie Falconeri
General Hospital                                                                                            ABC

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

WINNER:
ERIC MARTSOLF, as Brady Black
Days of Our Lives                                                                                           NBC

BRADFORD ANDERSON, as Damien Spinelli
General Hospital                                                                                            ABC

STEVE BURTON, as Dylan McAvoy
The Young and the Restless                                                                           CBS

SCOTT CLIFTON, as Liam Spencer
The Bold and the Beautiful                                                                            CBS

DOMINIC ZAMPROGNA, as Dante Falconeri
General Hospital                                                                                            ABC

Related:

Q&A: NATAS Chair on Dream Daytime Emmys Host and Just Exactly Who Votes on the Awards

PBS Tops Daytime Creative Arts Emmys

Revenge of the Soap Opera: Ratings Up 15 Percent

Kathy Griffin to Host Daytime Emmys

comments powered by Disqus