'Hadestown,' 'Sweeney Todd' Top Off-Broadway's Lortel Nominations

Courtesy of Joan Marcus.
From left: 'Hadestown,' 'Sweeney Todd,' 'Sweet Charity'

The two musicals lead the field with seven mentions apiece, followed by the scaled-down revival of 'Sweet Charity' that starred Sutton Foster, with six. Top plays are 'Oslo,' 'Indecent' and 'A Life.'

Hadestown, a folk opera by Anais Mitchell based on the Orpheus and Eurydice myth; and a site-specific revival of the musical masterwork by Stephen Sondheim and Hugh Wheeler, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, tied for the most nominations, earning seven apiece, for the 32nd Annual Lucille Lortel Awards, recognizing outstanding achievements in off-Broadway theater.

Following close behind with six is Sweet Charity, the pared-down revival of the 1966 musical that starred Sutton Foster and is rumored to be eyeing a Broadway transfer for next season.

Heading the play categories are two productions that already have made the jump to Broadway: J.T. Rogers' Oslo, about the secret talks that yielded the historic, if short-lived, accord between Israeli and Palestinian leaders in 1993; and Paula Vogel's Indecent, which delves into the backstory behind the controversial Yiddish drama God of Vengeance, shut down on Broadway after a single performance in 1907. Those plays each landed four nominations, as did Adam Bock's twisty contemplation of mortality, A Life, which starred David Hyde Pierce.

In addition to Pierce, other names vying for lead actor include Manchester by the Sea breakout Lucas Hedges in Yen, Michael Emerson in Wakey Wakey, Joe Morton in Turn Me Loose and 2016 Tony winner Reed Birney in Man From Nebraska. Notable absences from that category include Daniel Craig and David Oyelowo for their acclaimed turns in Othello, although the production was nominated for best revival and ensemble member Matthew Maher appears among the featured actor nominees.

Tony frontrunner Ben Platt's lead performance in Dear Evan Hansen (another production that has since bounced to Broadway) is one of four nominations for that musical, matching the four earned by The Band's Visit, which is aiming for a Broadway transfer next season.

As previously announced, veteran costume designer William Ivey Long will be honored with this year's Lifetime Achievement Award, while Lynn Nottage, whose timely Rust Belt drama Sweat recently transferred to Broadway, will be inducted into the Playwrights' Sidewalk in front of the Lucille Lortel Theatre. The awards will be presented Sunday, May 7, at NYU Skirball Center in a ceremony hosted by Taran Killam, who wraps his stint as King George in Hamilton on April 9.

A full list of nominations follows:

Outstanding Play
Indecent
Produced by Vineyard Theatre in association with La Jolla Playhouse and Yale Repertory Theatre
Written by Paula Vogel, Created by Paula Vogel & Rebecca Taichman
Oslo
Produced by Lincoln Center Theater
Written by J.T. Rogers
Underground Railroad Game
Produced by Ars Nova
Written by Jennifer Kidwell and Scott R. Sheppard
Vietgone
Produced by Manhattan Theatre Club in association with South Coast Repertory
Written by Qui Nguyen
The Wolves
Produced by The Playwrights Realm in association with New York Stage and Film and Vassar's Powerhouse Theatre Season
Written by Sarah DeLappe

Outstanding Musical
The Band's Visit
Produced by Atlantic Theater Company
Music and Lyrics by David Yazbek, Book by Itamar Moses, Based on the screenplay by Eran Kolirin
Dear Evan Hansen
Produced by Second Stage Theatre in association with Stacey Mindich Productions
Book by Steven Levenson, Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul
Hadestown
Produced by New York Theatre Workshop
Written by Anaïs Mitchell
Ride the Cyclone
Produced by MCC Theater
Book, Music and Lyrics by Brooke Maxwell and Jacob Richmond
The Total Bent
Produced by The Public Theater
Text by Stew, Music by Stew and Heidi Rodewald

Outstanding Revival
The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead
Produced by Signature Theatre
Written by Suzan-Lori Parks
Othello
Produced by New York Theatre Workshop
Written by William Shakespeare
Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning, and Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro
Produced by Signature Theatre
Written by Edward Albee, María Irene Fornés and Adrienne Kennedy
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Produced by Rachel Edwards, Jenny Gersten, Seaview Productions, Nate Koch, Fiona Rudin, Barrow Street Theatre, Jean Doumanian, Rebecca Gold and Tooting Arts Club
Music and Lyrics by Stephen Sondheim, Book by Hugh Wheeler, Adaptation by Christopher Bond
Sweet Charity
Produced by The New Group in association with Kevin McCollum
Book by Neil Simon, Music by Cy Coleman, Lyrics by Dorothy Fields

Outstanding Solo Show
Chris Gethard: Career Suicide
Produced by Judd Apatow, Mike Berkowitz, Brian Stern, Mike Lavoie and Carlee Briglia
Written and Performed by Chris Gethard
Latin History for Morons
Produced by The Public Theater in a co-production with Berkeley Repertory Theatre
Written and Performed by John Leguizamo
Notes From the Field
Produced by Second Stage Theatre and American Repertory Theater
Created, Written and Performed by Anna Deavere Smith
The Outer Space
Produced by The Public Theater
Book and Lyrics by Ethan Lipton, Music by Ethan Lipton, Vito Dieterle, Eben Levy and Ian M. Riggs
Performed by Ethan Lipton
Sell/Buy/Date
Produced by Manhattan Theatre Club
Written and Performed by Sarah Jones

Outstanding Director
Will Davis, Men on Boats
Anne Kauffman, A Life
Lila Neugebauer, The Wolves
Bartlett Sher, Oslo
Rebecca Taichman, Indecent

Outstanding Choreographer
Joshua Bergasse, Sweet Charity
David Dorfman, Indecent
Georgina Lamb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
David Neumann, Hadestown
David Neumann, The Total Bent

Outstanding Lead Actor in a Play
Reed Birney, Man From Nebraska
Michael Emerson, Wakey, Wakey
Lucas Hedges, Yen
Joe Morton, Turn Me Loose
David Hyde Pierce, A Life

Outstanding Lead Actress in a Play
Johanna Day, Sweat
Jennifer Ehle, Oslo
Jennifer Kidwell, Underground Railroad Game
Kecia Lewis, Marie and Rosetta
Maryann Plunkett, Women of a Certain Age

Outstanding Featured Actor in a Play
Michael Aronov, Oslo
Charlie Cox, Incognito
Matthew Maher, Othello
Justice Smith, Yen
Paco Tolson, Vietgone

Outstanding Featured Actress in a Play
Jocelyn Bioh, Everybody
Hannah Cabell, The Moors
Randy Graff, The Babylon Line
Ari Graynor, Yen
Nana Mensah, Man From Nebraska

Outstanding Lead Actor in a Musical
Ato Blankson-Wood, The Total Bent
Shuler Hensley, Sweet Charity
Patrick Page, Hadestown
Ben Platt, Dear Evan Hansen
Jeremy Secomb, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Lead Actress in a Musical
Sutton Foster, Sweet Charity
Amber Gray, Hadestown
Jo Lampert, Joan of Arc: Into the Fire
Katrina Lenk, The Band’s Visit
Siobhan McCarthy, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Featured Actor in a Musical
Nathan Lee Graham, The View UpStairs
Gus Halper, Ride the Cyclone
Joel Perez, Sweet Charity
Ari’el Stachel, The Band’s Visit
Chris Sullivan, Hadestown

Outstanding Featured Actress in a Musical
Asmeret Ghebremichael, Sweet Charity
Rachel Bay Jones, Dear Evan Hansen
Betsy Morgan, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Emily Rohm, Ride the Cyclone
Karen Ziemba, Kid Victory

Outstanding Scenic Design
Scott Davis, Ride the Cyclone
Rachel Hauck, Hadestown
Laura Jellinek, A Life
Mimi Lien, Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning and Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro
Jason Sherwood, The View UpStairs

Outstanding Costume Design
Montana Blanco, The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World AKA the Negro Book of the Dead
Tilly Grimes, Underground Railroad Game
Susan Hilferty, Love, Love, Love
Sarah Laux, The Band’s Visit
Emily Rebholz, Indecent

Outstanding Lighting Design
Mark Barton, Signature Plays: Edward Albee's The Sandbox, María Irene Fornés' Drowning and Adrienne Kennedy's Funnyhouse of a Negro
Jane Cox, Othello
Greg Hofmann, Ride the Cyclone
Amy Mae, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Ben Stanton, Yen

Outstanding Sound Design
Mikhail Fiksel, A Life
Robert Kaplowitz, Hadestown
Stowe Nelson, Small Mouth Sounds
Nevin Steinberg, Wakey, Wakey
Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Projection Design
Elaine McCarthy, Notes From the Field
Duncan McLean, Privacy
Jared Mezzochi, Vietgone
Peter Nigrini, Dear Evan Hansen
Peter Nigrini, Wakey, Wakey

HONORARY AWARDS
Lifetime Achievement Award

William Ivey Long
Playwrights' Sidewalk Inductee
Lynn Nottage
Edith Oliver Service to Off-Broadway Award
Harold Wolpert

comments powered by Disqus