Miami International Film Festival Names Winners


The Miami International Film Festival has announced its honorees, with Uruguay’s So Much Water taking home the Knight Grand Jury Prize.

The fest sponsored by Miami Dade College boasted 138 films from 41 countries, and celebrated its 30th edition this year. It opened March 1 and runs through Sunday.

”What a great way to usher in the next 30 years of film magic. We are just getting started as we celebrate the milestone of the festival’s first three decades” said Dr. Eduardo J. Padrón, president of Miami Dade College.

Find the list of winners below.

KNIGHT IBERO-AMERICAN COMPETITION:

· Knight Grand Jury Prize: So Much Water (Tanta agua), produced by CTRL Z FILMS, Uruguay, by Ana Guevara and Leticia Jorge (Uruguay/Mexico/Netherlands), will receive $15,000. If the film's sales agent, Alpha Violet of France sells the film to a US distributor within 30 days, that US distributor will also receive $15,000. If not, the additional $15,000 will be added to CTRL Z FILMS' prize.

· Grand Jury Best Performance:The cast of A Gun in Each Hand (Una pistola en cada mano), by Cesc Gay (Spain), will receive $5,000.

· Grand Jury Best Director: Ana Piterbarg of Everybody Has a Plan (Todos tenemos un plan) (Spain/Argentina /Germany), will receive $5,000.

JORDAN ALEXANDER RESSLER SCREENWRITING AWARD:

· Winner: Ana Guevara and Leticia Jorge for So Much Water (Tanta agua) by Ana Guevara and Leticia Jorge (Uruguay/Mexico/Netherlands) will receive $5,000.

KNIGHT DOCUMENTARY COMPETITION:

· Knight Grand Jury Prize: Gideon’s Army, by Dawn Porter (USA)will receive $10,000.

LEXUS IBERO-AMERICAN OPERA PRIMA COMPETITION:

· The jury selected two films to tie as winners in this category:

Solo, by Guillermo Rocamora (Uruguay/Argentina/Netherlands/France), will receive $2,500.

The Swimming Pool (La piscina), by Carlos Machado Quintela (Cuba/Venezuela) will receive $2,500.

Honorable Mention: The jury would also like to give special recognition to Villegas, by Gonzalo Tobal (Argentina/Netherlands/France)

UNIVERSITY OF MIAMI SHORTS COMPETITION:

· University of Miami Grand Jury Award for Best Short Film: “Anna and Jerome”, by Melanie Delloye (France) will receive $2,500.

MIAMI FUTURE CINEMA CRITICS AWARD:

Beijing Flickers (You-Zhong) by Zhang Yuan, (China)

Knight Foundation Ibero-American films in competition were:

· Everybody Has A Plan (Todos tenemos un plan)by Ana Piterbarg (Spain/Argentina /Germany)

· Cinco De Mayo: The Battle, by Rafa Lara (Mexico)

·Dust (Polvo), by Julio Hernandez Cordon, (Guatemala)

·Gone Fishing (Días de pesca), by Carlos Sorín (Argentina)

·A Gun in Each Hand (Una pistola en cada mano), by Cesc Gay (Spain)

·Marriage (Matrimonio), by Carlos Jaureguialzo (Argentina)

·The Moving Creatures (O Que Se Move), by Caetano Gotardo (Brazil)

·So Much Water (Tanta agua) by Ana Guevara & Leticia Jorge (Uruguay/Mexico/Netherlands)

·Thesis On A Homicide (Tesis sobre un homicidio) by Hernan A. Golfrid (Spain/Argentina)

·Vinyl Days (Días de vinilo), by Gabriel Nesci ((Argentina/Colombia)

Films in Knight Documentary Competition were:

·Viva Cuba Libre: Rap is War, by Jesse Acevedo (USA)

·Blackfish, by Gabriela Cowperthwaite (USA)

·The Crash Reel, by Lucy Walker (USA)

·Cubamerican, by Jose Enrique Pardo (USA)

·Far Out Isn’t Far Enough: The Tomi Ungerer Story, by Brad Bernstein (USA)

·Gideon’s Army, by Dawn Porter (USA)

·Sagrada: The Mystery of Creation (Sagrada: El misteri de la creació) (Switzerland, directed by Stefan Haupt)

·Valentine Road,by Marta Cunningham (USA)

· Which Way is the Front Line From Here? The Life and Time of Tim Hetherington, by Sebastian Junger (USA)

· Who Is Dayani Cristal?by Marc Silver (United Kingdom/Mexico)

LEXUS IBERO-AMERICAN OPERA PRIMA COMPETITION featured nine first-time feature filmmakers from Latin America that competed for a $5,000 cash prize presented by Lexus.

Films in Lexus Ibero-American Opera Prima Competition were:

· The Boy Who Smells Like Fish, by Analeine Cal y Mayor (Mexico/Canada)

· Edificio Royal, by Ivan Wild (Colombia/Venezuela/Germany)

· Good Luck, Sweetheart (Boa Sorte, Meu Amor) by Daniel Aragão (Brazil)

· Miguel San Miguel, by Matías Cruz (Chile)

· Molasses (Melaza), by Carlos Días Lechuga (Cuba/France/Panama)

· No Autumn, No Spring (Sin otoño, sin primavera), by Iván Mora (Ecuador/Colombia/France)

· Soloby Guillermo Rocamora (Uruguay/Argentina/Netherlands/France)

·The Swimming Pool (La piscina), by Carlos Machado Quintela (Cuba/Venezuela)

· Villegas, by Gonzalo Tobal (Argentina/Netherlands/France)

UNIVERSITY OF MIAMI SHORTS COMPETITION featured 10 short films from around the globe. The jury selected winner receives a $2,500 cash prize.

Films in the University of Miami Shorts Competition were:

· 9 Meter, by Anders Walter (Denmark)

·Anna and Jerome”(Anna et Jérôme), by Mélanie Delloye (France)

·Ebb & Flow (A Onda Traz, O Vento Leva), by Gabriel Mascaro (Brazil/Spain)

· Edmond Was a Donkey (Edmond Était un âne) by Franck Dion (Canada/France)

·Eleven: Twelve”,by JC Barros (USA/Portugal)

· Lost Country, by Heather Burky (USA)

· Of Other Carnivals (De Outros Carnavais), by Paulo Miranda (Brazil)

· Palmipedarium, by Jérémy Clapin (France)

·Skunk”(Rotkop), by Jan Roosens & Raf Roosens (Belgium)

Films in Miami Encuentros were:

·      All About the Feathers (Por las plumas), by Neto Villalobos

·      Darwin’s Corner (Rincón de Darwin), by Diego Fernández Pujo

·      En la caliente -The Cuban Music Revolution, by Fabien Pisani

·      Gypsy River (Rio Cigano), by Julia Zakia

·      Liz in September (Liz en Septiembre), by Fina Torres

comments powered by Disqus