• The Hollywood Reporter on LinkedIn
  • Follow THR on Pinterest

MIPCOM 2012: 40th International Emmy Nominees Announced

Alan Alda
Stephen Lovekin/Getty Images
Alan Alda.

The I-Academy will present Special Founders Awards to television legends Alan Alda and Norman Lear.

Nominations for the 40th International Emmy Awards were unveiled in Cannes by the International Academy of Television Arts & Sciences during the Mipcom TV market.

There are 38 nominees in nine categories. Winners will receive their trophies at the awards' gala on Nov. 19 in New York City.

Nominations span 15 countries: Argentina, Australia, Belgium, Brazil, China, Denmark, France, Germany, Japan, Norway, Portugal, Singapore, South Korea, Spain and the United Kingdom.

The 2012 International Emmy competitions have three rounds of judging over a period of six months, with participation from jurors across 67 countries.

STORY: Emmy Winners and Nominees 2012: The Complete List

"At the first International Emmys in 1972, there were only two categories: Fiction and Non-Fiction. Today, we have 20 categories presented over four different awards ceremonies." said Bruce Paisner, president-CEO of the I-Academy.

In celebration of the International Emmys 40th anniversary, the I-Academy will present Special Founders Awards to television legends Alan Alda (M*A*S*H) and Norman Lear (All In the Family). Both Alda (with M*A*S*H) and Lear (with All in the Family) had programs in distribution in 1972, the year of the first I-Emmy Awards gala.

Also, as previously announced, the 2012 Founders Award will be presented to Ryan Murphy, co-creator and executive producer of Glee, while the 2012 Directorate Award will be presented to Kim In-Kyu, President-CEO of the Korean Broadcasting System and president of the Asia-Pacific Broadcasting Union.

The list of nominees in the various categories are as follows:

DRAMA

Braquo (Canal + - France)

ICAC Investigators 2011 (RTHK / ICAC - Hong Kong)

The Kitchen Musical (The Group - Singapore)

The Slap (ABC/Matchbox - Australia)

COMEDY

Absolutely Fabulous (BBC - UK)

The Invisible Woman (TV Globo - Brazil)

Spy (BSkyB - UK)

What if? (Shelter - Belgium)

DOCUMENTARY

Across Land, Across Sea (The Chosunilbo-South Korea)

Hitler's Escape (Anima Films/History Channel Latam - Argentina)

Terry Pratchett: Choosing to Die (BBC/KEO Films - UK)

Wettlauf Zum Südpol (Loopfilm /ZDF - Germany)

ARTS

All My Life - Cartola (TV Globo - Brazil)

Blue Man (WOWOW - Japan)

Queen: Days of Our Lives (Eagle Rock/Queen Prods/Globe Films - UK)

Songs of War (ZDF/Arte-Germany)

NON-SCRIPTED

The Amazing Race Australia (Seven Network Australia)

The Challenger Muaythai (Imagine Group Singapore)

El Hormiguero Antena (3 Spain)

Planeta Extremo (TV Globo Brazil)

Best Performance - ACTOR

Arthur Acuña in The Kitchen Musical (Singapore)

Darío Grandinetti in Televisión por la Inclusión (Argentina)

Jason Isaacs in Case Histories (UK)

Stein Winge in Norwegian Cozy (Norway)

Zhu Yawen in Flying Eagle (China)

Best Performance- ACTRESS

Sidse Babett Knudsen in Government (Denmark)

Cristina Banegas in Televisión por la Inclusión (Argentina)

Rina Sa in Zhong Guo Di (Hong Kong)

Joanna Vanderham in The Runaway (UK)

Also six new categories in chidren's programming have been set up in recognition of what Academy execs call "the explosion in high quality kids programming around the world."

Kids: Preschool

Cloudbread KBS / GIMC (South Korea)

El Jardin de Clarilu -- Disney Latin America (Argentina)

Leserkorpset (The Reading Band) NRK (Norway(

Octonauts BBC (UK)

Kids: Animation

The Amazing World of Gumball Turner (UK)

Ask Lara -- Televisió de Catalunya (Spain)

Digimon Xros Wars - The Young Hunters Who Leapt Through Time Toei / TV Asahi (Japan)

The Jungle Bunch TAT/ Master Films / Vanilla Seed (France)

Kids: Factual Christmas Special:

The Dreaming Orchestra's 180 Days -- KBS (South Korea)

Coming Out NPO / Sky High (Netherlands)

Mentira la Verdad Mulata Films / Canal Encuentro (Argentina)

Newsround - My Autism and Me -- BBC (UK)

Kids: Non-Scripted Entertainment

Art Attack -- Disney Latin America (Brazil)

Energy Survival NRK (Norway)

In Real Life YTV (Canada)

Wittaya Subprayuth Channel 5 (Thailand)

Kids: Series

Julie and the Phantoms Bandeirantes/ Nickelodeon (Brazil)

Junior High School Diaries NHK (Japan)

SLiDE Foxtel Australia Stikk Nordisk / NRK / SVT / DR (Norway)

Kids: TV Movie/Mini-Series Fairy Tales on TV EBS (South Korea)

Lost Christmas -- BBC (UK)

The Star Talers -- Südwest TV/Bavaria Germany

The Strongest Man in Holland -- NPO (Netherlands)