Oscars 2015: The Winners List

'Birdman' claimed the top honors at the Dolby Theatre on Sunday night.

After a competitive awards season, Alejandro G. Inarritu's Birdman nabbed wins for best picture and best director at the Academy Awards ceremony on Sunday night. 

The complete winners list is below:

BEST PICTURE 

(WINNER) Birdman - Alejandro G. Inarritu, John Lesher and James W. Skotchdopole: Read the review | Watch the trailer | Latest news

American Sniper - Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Boyhood - Richard Linklater and Cathleen Sutherland: Read the review | Watch the trailer | Latest news

The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson: Read the review | Watch the trailer | Latest news

The Imitation Game - Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Selma - Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner: Read the review | Watch the trailer | Latest news

The Theory of Everything - Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Whiplash - Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST DIRECTOR

(WINNER) Alejandro G. Inarritu - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Bennett Miller - Foxcatcher: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Morten Tyldum - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer  

Richard Linklater - Boyhood: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Wes Anderson - The Grand Budapest Hotel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST ACTOR

(WINNER) Eddie Redmayne - The Theory of Everything: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Benedict Cumberbatch - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Bradley Cooper - American SniperRead the review | Watch the trailer | Latest news

Michael Keaton - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Steve Carell - Foxcatcher: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST ACTRESS

(WINNER) Julianne Moore - Still AliceRead the review | Latest news

Felicity Jones - The Theory of Everything: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Marion Cotillard - Two Days, One Night: Read the review | Latest news

Reese Witherspoon - Wild: Read the review | Latest news

Rosamund Pike - Gone Girl: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST SUPPORTING ACTOR

(WINNER) J.K. Simmons - Whiplash: Read the review | Watch the trailer | Latest news 

Edward Norton - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Ethan Hawke - Boyhood: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Mark Ruffalo - Foxcatcher: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Robert Duvall - The Judge: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST SUPPORTING ACTRESS

(WINNER) Patricia Arquette - Boyhood: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Emma Stone - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Keira Knightley - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Laura Dern - Wild: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Meryl Streep - Into the Woods: Read the review | Watch the trailer | Latest news

ADAPTED SCREENPLAY

(WINNER) Graham Moore - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer

Anthony McCarten - The Theory of Everything: Read the review | Watch the trailer

Damien Chazelle - Whiplash Read the review | Watch the trailer | Latest news

Jason Hall - American Sniper: Read the review | Watch the trailer

Paul Thomas Anderson - Inherent Vice: Read the review | Watch the trailer

ORIGINAL SCREENPLAY

(WINNER) Armando Bo, Alexander Dinelaris Jr., Nicolas Giacobone, Alejandro G. Inarritu - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Dan Gilroy - Nightcrawler: Read the review | Watch the trailer

E. Max Frye and Dan Futterman - Foxcatcher: Read the review | Watch the trailer

Richard Linklater - Boyhood: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Wes Anderson - The Grand Budapest Hotel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST DOCUMENTARY FEATURE

(WINNER)  Citizenfour - Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Finding Vivian Maier - John Maloof and Charlie Siskel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Last Days in Vietnam - Rory Kennedy and Keven McAlester: Read the review | Latest news

The Salt of the Earth - Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier: Read the review

Virunga - Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara: Read the review | Latest news

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

(WINNER) Ida - Poland: Read the review | Latest news

Leviathan - Russia: Read the review | Latest news

Tangerines - Estonia: Read the review

Timbuktu - Mauritania: Read the review | Latest news

Wild Tales - Argentina: Read the review | Latest news

BEST ANIMATED FEATURE FILM

(WINNER) Big Hero 6 - Don Hall, Chris Williams and Roy Conli: Read the review | Watch the trailer | Latest news

The Boxtrolls - Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight: Read the review | Watch the trailer | Latest news

How to Train Your Dragon 2 - Dean DeBlois and Bonnie Arnold: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Song of the Sea - Tomm Moore and Paul Young: Read the review | Latest news

The Tale of Princess Kaguya - Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura Read the review

BEST CINEMATOGRAPHY

(WINNER) Emmanuel Lubezki - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Dick Pope - Mr. TurnerRead the review | Latest news

Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski - IdaRead the review | Latest news

Robert Yeoman - The Grand Budapest Hotel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Roger Deakins - UnbrokenRead the review | Watch the trailer | Latest news

BEST FILM EDITING 

(WINNER) Tom Cross - WhiplashRead the review | Watch the trailer | Latest news

Barney Pilling - The Grand Budapest HotelRead the review | Watch the trailer | Latest news

Joel Cox and Gary D. Roach - American Sniper: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Sandra Adair - BoyhoodRead the review | Watch the trailer | Latest news

William Goldenberg - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST COSTUME DESIGN

(WINNER) The Grand Budapest Hotel - Milena Canonero: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Inherent Vice - Mark Bridges: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Into the Woods - Colleen Atwood: Read the review | Watch the trailer | Latest News

Mr. Turner - Jacqueline Durran: Read the review | Latest news

Maleficent - Anna B. Sheppard and Jane Clive: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING 

(WINNER) Frances Hannon and Mark Coulier - The Grand Budapest Hotel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Bill Corso and Dennis Liddiard - Foxcatcher: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Elizabeth Yianni-Georgiou and David White - Guardians of the GalaxyRead the review | Watch the trailer | Latest news

BEST PRODUCTION DESIGN 

(WINNER) Adam Stockhausen (Production Design), Anna Pinnock (Set Decoration) - The Grand Budapest Hotel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Dennis Gassner (Production Design), Anna Pinnock (Set Decoration) - Into the Woods: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Maria Djurkovic (Production Design), Tatiana Macdonald (Set Decoration) - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Nathan Crowley (Production Design), Gary Fettis (Set Decoration) - Interstellar: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Suzie Davies (Production Design), Charlotte Watts (Set Decoration) - Mr. Turner: Read the review | Latest news

BEST ORIGINAL SCORE

(WINNER) Alexandre Desplat - The Grand Budapest Hotel: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Alexandre Desplat - The Imitation Game: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Gary Yershon - Mr. Turner: Read the review | Latest news

Hanz Zimmer - Interstellar: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Johann Johannsson - The Theory of Everything: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST ORIGINAL SONG

(WINNER) John Stephens and Lonnie Lynn - "Glory," Selma: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Diane Warren - "Grateful," Beyond the Lights: Read the review

Glen Campbell and Julian Raymond - "I'm Not Gonna Miss You," Glen Campbell … I'll Be Me: Read the review

Gregg Alexander and Danielle Brisebois - "Lost Stars," Begin AgainRead the review | Watch the trailer | Latest news

Shawn Patterson - "Everything Is Awesome," The Lego Movie: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST SOUND EDITING

(WINNER) Alan Robert Murray and Bub Asman - American Sniper: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro - Unbroken: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Brent Burge and Jason Canovas - The Hobbit: The Battle of the Five ArmiesRead the review | Watch the trailer | Latest news

Martín Hernández and Aaron Glascock - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Richard King - Interstellar: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST SOUND MIXING

(WINNER) Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley - Whiplash: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten - Interstellar: Read the review | Watch the trailer | Latest news

JohnReitz, Gregg Rudloff and Walt Martin - American Sniper: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga - Birdman: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee - Unbroken: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST VISUAL EFFECTS

(WINNER) Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher - Interstellar: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick - Captain America: The Winter Soldier: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist - Dawn of the Planet of the ApesRead the review | Watch the trailer | Latest news

Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer - X-Men: Days of Future Past: Read the review | Watch the trailer | Latest news

Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould - Guardians of the Galaxy: Read the review | Watch the trailer | Latest news

BEST ANIMATED SHORT FILM
(WINNER) Feast, Patrick Osborne and Kristina Reed

The Bigger Picture, Daisy Jacobs and Christopher Hees
The Dam Keeper, Robert Kondo and Dice Tsutsumi
Me and My Moulton, Torill Kove
A Single Life, Joris Oprins

BEST LIVE-ACTION SHORT FILM
(WINNER) The Phone Call, Mat Kirkby and James Lucas

Aya, Oded Binnun and Mihal Brezis
Boogaloo and Graham, Michael Lennox and Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak), Hu Wei and Julien Féret
Parvaneh, Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger

BEST DOCUMENTARY, SHORT SUBJECT 
(WINNER) Crisis Hotline: Veterans Press 1, Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
Joanna, Aneta Kopacz
Our Curse, Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka), Gabriel Serra Arguello
White Earth, J. Christian Jensen

 

comments powered by Disqus