Palm Springs International ShortFest Reveals Winners

'Home'

The Best of the Festival Award went to Daniel Mulloy's 'Home.'

Daniel Mulloy’s Home, a film from Kosovo about a young family seemingly going on holiday who become caught up in a refugee migration, won the Best of the Festival Award at the 2016 Palm Springs International ShortFest, which concluded Sunday.

Audience awards were voted to the live-action short The Chop, a comedy about a Jewish butcher, directed by Lewis Rose; the documentary short Phil’s Camino, directed by Annie O’Neil and Jessica Lewis, about a Stage 4 cancer patient; and the animated short Taking Flight, directed by Brandon Oldenburg.

The festival screened 327 short films, culled from more than 4,100 filmmaker submissions, and more than $115,000 in prizes was awarded in 21 categories.

“A common thread of immigration and compassion dominates our award-winning films this year — echoing current issues around the world,” festival director Helen du Toit said.

The 2016 Palm Springs International ShortFest award winners are:

JURY AWARDS

BEST OF FESTIVAL AWARD

Home (Kosovo), Daniel Mulloy

GRAND JURY AWARD

Minh Tâm (France), Vincent Maury

PANAVISION BEST NORTH AMERICAN SHORT

La Laguna (Mexico), Aaron Schock

FUTURE FILMMAKER AWARD

Limbo (Greece), Konstantina Kotzamani

NON-STUDENT COMPETITION AWARDS

BEST ANIMATED SHORT

Glove (U.S.), Alexa Lim Haas & Bernardo Britto

BEST LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES

Bon Voyage (Switzerland), Marc Wilkins

BEST LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER

Filip (Sweden), Nathalie Álvarez Mesén

BEST DOCUMENTARY SHORT

Clínica de Migrantes: life, liberty and the pursuit of happiness (U.S.), Maxim Pozdorovkin

STUDENT COMPETITION AWARDS

BEST STUDENT ANIMATION

Mr. Madila (UK), Rory Waudby-Tolley

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES

Peacock (Czech Republic), Ondrej Hudecek

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER

Gabber Lover (France), Anna Cazenave-Cambet

BEST STUDENT DOCUMENTARY SHORT

I, Destini (U.S.), Nicholas Pilarski & Destini Riley

JURY SPECIAL MENTIONS

Thunder Road (U.S.), Jim Cummings

People of the Delta (Ethiopia), Joseph Lawrence

AUDIENCE AWARDS

BEST LIVE ACTION SHORT

The Chop (U.K.), Lewis Rose

Runners-up: Millions of Tears, Bon Voyage, Thanks for Dancing, The Babysitter Murders and Zoya

BEST DOCUMENTARY SHORT

Phil’s Camino (U.S.), Annie O’Neil and Jessica Lewis

Runners-up: Clinica de Migrantes: life, liberty and the pursuit of happiness, These C*cksucking Tears and Alzheimer’s: A Love Story

BEST ANIMATION SHORT

Taking Flight (U.S.), Brandon Oldenburg

Runners-up: Violet and Alike

SHORTFEST ONLINE AUDIENCE AWARD

High Chaparral (U.S.), David Freid

ADDITIONAL PRIZES

ALEXIS AWARD FOR BEST EMERGING STUDENT FILMMAKER

Peacock (Czech Republic), Ondrej Hudecek

HP BRIDGING THE BORDERS AWARD PRESENTED BY CINEMA WITHOUT BORDERS

French (France), Josza Anjembe

YOUTH JURY AWARD

Taking Flight (U.S.), Brandon Oldenburg

 

comments powered by Disqus