Palm Springs International ShortFest Announces Winners


Philippe Andre’s Delicate Gravity (Delicate Gravite), starring Yvan Attal and Anne Parillaud as two lonely people who meet because of a cell phone call to a wrong number, received the Best of the Festival Award at the the 2013 Palm Springs International ShortFest, which concluded Sunday.

The jury gave the Panavision Grand Jury Award to another French film, Lucas Delangle’s Stranger Brothers (Faux Freres) and its Future Filmmaker Award to Erick Schmitt’s Rhino Full Throttle (Nashorn Im Galopp).

Awards also were presented to Jeremy Brock’s Walking the Dogs, for live action short; Matthew Van Dyke’s Not Anymore: A Story of Revolution, documentary short; and Guillaume Blanchet’s A Girl Named Elastika, animation short.

The festival presented 330 short films, chosen from more than 3,000 submissions. A total of $110,000 in prizes, including $16,000 in cash awards, were handed out in 19 categories.

A complete list of winners follows:

JURY AWARDS

BEST OF FESTIVAL AWARD
Delicate Gravity(Délicate Gravité)(France), Philippe André

PANAVISION GRAND JURY AWARD
Stranger Brothers(Faux Frères)(France), Lucas Delangle

FUTURE FILMMAKER AWARD
Rhino Full Throttle(Nashorn Im Galopp) (Germany), Erick Schmitt

JURY SPECIAL MENTION
The Wall, Norway

 

AUDIENCE AWARDS

AUDIENCE FAVORITE LIVE ACTION SHORT
Walking the Dogs (UK), Jeremy Brock
Runner-up
Great (Germany), Andreas Henn

AUDIENCE FAVORITE DOCUMENTARY SHORT
Not Anymore: A Story of Revolution(USA), Matthew Van Dyke
Runner-up
SLOMO (USA), Josh Izenberg

AUDIENCE FAVORITE ANIMATION SHORT
A Girl Named Elastika(Canada), Guillaume Blanchet
Runner-upChopper (Netherlands), Lars Damoiseaux, Frederik Palmaers

ShortFest Online Audience Award
Shelved(New Zealand), James Cunningham

 

JURY CATEGORY AWARDS

BEST ANIMATION SHORT
First Place
Arts & Crafts Spectacular #2(Germany),Ian Ritterskamp & Sébastien Wolf
Second Place
Chopper (Netherlands), Lars Damoiseaux & Frederik Palmaers

BEST LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES
First Place
  – Wild Horses (USA), Stephanie Martin
Second Place
Spring Tides (Les Grandes Marées)(France), Mathias Pardo

BEST LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER
First Place
– We Keep On Dancing(Australia), Jessica Lawton
Second Place
Not Funny (No Tiene Gracia) (Spain), Carlos Violadé

BEST DOCUMENTARY SHORT
First Place
- Letters from Pyongyang(Canada),Jason Lee
Second Place
December 25 (Australia),Wendy Dent

 

STUDENT CATEGORIES

BEST STUDENT ANIMATION
First Place
Harald (Germany), Moritz Schneider
Second Place
The Magnificent Lion Boy (UK), Ana Caro

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES
First Place
- Magma (Poland), Pawel Maslona
Second Place
Pauline in a Beautiful World (USA), William Thompson

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER
First Place
Jump (Australia), Aimee Lee Curran
Second Place
Relics (USA), Jennie Allen

BEST STUDENT DOCUMENTARY SHORT
First Place
Empty Nest (Myanmar), Zaw Naing Oo
Second Place
 – Jonathan (Ecuador), Abe Zverow

BEST STUDENT CINEMATOGRAPHY
First Place -- Daniel Leigh
(cinematographer),The Boy Scout (USA)
Second PlaceTam Morris (cinematographer), Jump (Australia)

BEST US FILM SCHOOL STUDENT FILM AWARD
First Place
My Father’s Truck (Xe Tai Cua Bo) (Brazil/Vietnam), Mauricio Osaki

 

ADDITIONAL PRIZES

Alexis Award for Best Emerging Student Filmmaker
OstrichLand(USA), David McCracken

Bridging the Borders Award
That Wasn't Me (Aquel No Era Yo)(Spain), Esteban Crespo
Runner-up
- Tryouts(USA), directed by Susana Casares

comments powered by Disqus