Palm Springs ShortFest Announces Winners

AP Images

'Carry On' won the best of the festival award, while 'Over' took the grand jury award.

Carry On, a film from Austria directed by Rafael Haider, won the Best of Festival Award at the 2015 Palm Springs International ShortFest, which concludes Monday.

The festival, which screenED 330 short films, handed out prizes in 21 categories at its awards ceremony Sunday evening at the Camelot Theatre in Palm Springs.

The Grand Jury Award went to Over, by director Jorn Threfall, a film that takes an unconventional approach to illustrating the desperation of one immigrant to the United Kingdom. It also received the second prize in the category of best live action short (15 minutes and under).

The Future Filmmaker Awarded was given to Rafael Aidar of Brazil for Submarine, a drama about an older gay man.

Jordan Ledy’s It’s Better in Italian, a documentary about Italian actors who dub dialog for American movie stars, became a multiple winner, taking the prize for best student film from a U.S. film school, claiming the runner-up prize for best documentary short, and also picking up the student documentary award.

Barbara Cigarroa’s Marta Rose, about a Mexican woman dealing with the death of a child, also took multiple honors: Panavision best North American short and best student live action short (15 minutes and under).

In the animation categories, an entry from Chile called Bear Story, directed Gabriel Osorio was named best animated short, while Soar, directd by Alyce Tuze, was named best student animation. The audience award votes agreed, with Bear Story claiming the Audience Award for best animated short, and Soar taking the runner-up spot.

A complete list of winners follows:

JURY AWARDS

BEST OF FESTIVAL AWARD

Carry On (Esel) (Austria), Rafael Haider

GRAND JURY AWARD

Over (UK), Jörn Threlfall

FUTURE FILMMAKER AWARD

Submarine (Brazil), Rafael Aidar

PANAVISION BEST NORTH AMERICAN SHORT

Marta Rosa (USA/Mexico), Barbara Cigarroa

BEST STUDENT FILM AWARD(From a US Film School)

It’s Better in Italian (USA/Italy), Jordan Ledy

HONORARY MENTIONS

Exceptional Performance by an Actress- Miriam Zohar, Paris on the Water (Paris Al Amayim) (Israel)

Exceptional Cinematography – August(Poland), Tomek Slesicki

AUDIENCE AWARDS

BEST LIVE ACTION SHORT

The Way of Tea (les frémissements du thé) (France), Marc Fouchard

Runner-upContrapelo (Mexico/USA/UK), Gareth Dunnet-Alcocer

BEST DOCUMENTARY SHORT

Body Team 12 (Liberia),David Darg

Runner-upIt’s Better in Italian (USA/Italy), Jordan Ledy

BEST ANIMATION SHORT

Bear Story (Historia de un Oso) (Chile), Gabriel Osorio

Runner-upSOAR (USA), Alyce Tzue

SHORTFEST ONLINE AUDIENE AWARD

The Deadman (Peru), Franco Finocchiaro

JURY AWARDS

BEST ANIMATION SHORT

First Place - Bear Story (Historia De Un Oso) (Chile),Gabriel Osorio

Second Place –The Orchestra (Australia), Mikey Hill

BEST LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES

First Place  - The Good Life-Over There (Det Gode Livet, Der Borte) (Norway), Izer Aliu.

Second PlaceSubmarine (Brazil), Rafael Aidar

Special Mention Brothers (UK), Thordur Palsson

BEST LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER

First Place - August (Poland), Tomek Slesicki

Second Place – Over (United Kingdom), Jörn Threlfall

Special MentionAve Maria (Palestine/France/Germany), Basil Khalil

BEST DOCUMENTARY SHORT

First Place - Pink Boy (USA),Eric Rockey

Second Place –Pebbles At Your Door (Denmark),Vibeke Bryld

STUDENT CATEGORIES

BEST STUDENT ANIMATION

First PlaceSOAR (USA), Alyce Tuze

Second PlaceAfter the End (UK), Sam Southward

Honorable MentionThe Present (Germany), Jacob Frey

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES

First PlaceParis on the Water (Paris Al Amayim)(Israel), Hadas Ayalon

Second PlaceThe Little Death (Den Lille Døden) (Norway), Simon Tillaas

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER

First PlaceMarta Rosa (USA/Mexico), Barbara Cigarroa

Second PlaceZelos (USA/Iceland),Thoranna Sigurdardottir

BEST STUDENT DOCUMENTARY SHORT

First PlaceIt’s Better in Italian (USA/Italy), Jordan Ledy

Second PlaceThe Tour Guide (Ha Madricha) (Israel/Germany), Amos Geva

ADDITIONAL PRIZES

ALEXIS AWARD FOR BEST EMERGING STUDENT FILMMAKER –- Zelos (USA), Thoranna Sigurdardottir

HP BRIDGING THE BORDERS AWARD PRESENTED BY CINEMA WITHOUT BORDERS –

 First PlaceAve Maria (Palestine/France/Germany), Basil Khalil

Special Jury PrizeRangan 99 (Iran), Tiyam Yabandeh

comments powered by Disqus