• The Hollywood Reporter on LinkedIn
  • Follow THR on Pinterest

Producers Guild Nominations for TV, Digital Series Announced

Homeland TV Still Damian Lewis Files - H 2012
Showtime

The winners will be announced at the awards ceremony on Jan. 26, 2013.

The Television Series/Specials and Digital Series nominees for the 24th annual Producers Guild Awards were announced by the Producers Guild of America (PGA) on Wednesday.

For episodic drama TV, the nominees are Breaking Bad, Downton Abbey, Game of Thrones, Homeland and Mad Men. For comedy, the nominees are 30 Rock, The Big Bang Theory, Curb Your Enthusiasm, Louie and Modern Family.

PHOTOS: 'Homeland': Portraits of the Emmy-Winning Cast and Creators

All other nominations for the 2013 Producers Guild Award categories will be announced January 3, 2013, along with the individual producers.

The Producers Guild Awards will be held Jan. 26, 2013, at the Beverly Hilton Hotel. As previously announced, the Producers Guild will also award special honors to Bob and Harvey Weinstein, J.J. Abrams, and Tim Bevan and Eric Fellner.

STORY: Producers Guild of America to Honor J.J. Abrams with 2013 Norman Lear Achievement Award

The television nominees are listed below in alphabetical order:

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge

Game of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

Homeland (Showtime)
Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

Mad Men (AMC)
Producers: Jon Hamm, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Victor Levin, Blake McCormick, Matthew Weiner

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

30 Rock (NBC)
Producers:  Irene Burns, Kay Cannon, Robert Carlock, Vali Chandrasekaran, Luke Del Tredici, Tina Fey, Matt Hubbard, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan, Jeff Richmond, John Riggi, Josh Siegal, Ron Weiner

The Big Bang Theory (CBS)
Producers:  Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu, Bill Prady

Curb Your Enthusiasm (HBO)
Producers: Alec Berg, Larry Charles, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer, Laura Streicher

Louie (FX)
Producers:  Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K.

Modern Family (ABC)
Producers:  Cindy Chupack, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff,  Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

American Masters (PBS)
Producers: Prudence Glass, Susan Lacy, Julie Sacks

Anthony Bourdain: No Reservations (Travel Channel)
Producers:  Christopher Collins, Mike Steed, Lydia Tenaglia, Tom Vitale, Sandy Zweig

Deadliest Catch (Discovery Channel)
Producers:  Thom Beers, Jeff Conroy, Sean Dash, John Gray, Sheila McCormack, Bill Pruitt, Decker Watson

Inside the Actors Studio (Bravo)
Producers: Producer eligibility pending

Shark Tank (ABC)
Producers: Rhett Bachner, Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Brien Meagher, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Paul Sutera, Patrick Wood

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Colbert Report (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Jennifer Sharron

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker

Real Time with Bill Maher (HBO)
Producers:  Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

Saturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing with the Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

Top Chef (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Jamie Evans, Chad Hines, Audrey Morrissey, Richard A. Pizante, David Pritikin, Jim Roush, Nicolle Yaron (additional producers eligibility pending)

The Award for Outstanding Sports Program:

24/7 (HBO)

Catching Hell (ESPN)

The Fight Game with Jim Lampley (HBO)

On Freddie Roach (HBO)

Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Good Luck Charlie (Disney Channel)

iCarly (Nickelodeon)

Phineas and Ferb (Disney Channel)

Sesame Street (PBS)

The Weight of the Nation for Kids: The Great Cafeteria Takeover (HBO)

The nominees of the Award for Outstanding Digital Series are listed below in alphabetical order:

30 Rock: The Webisodes (www.nbc.com)

Bravo’s Top Chef: Last Chance Kitchen (www.bravotv.com)

Dexter Early Cuts: All in the Family (www.sho.com)

The Guild (www.watchtheguild.com)

H+ The Digital Series (www.youtube.com/user/HplusDigitalSeries)

Red vs. Blue (www.roosterteeth.com)