'The Social Network,' 'The King's Speech' Earn Producers Guild Nominations

7:05 AM PST 01/04/2011 by Gregg Kilday
Page 2
Merrick Morton/Columbia Tristar

Judd Apatow will host the awards show, to be held Jan. 22. Read the full list of nominees below.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

127 HOURS

Producers: Danny Boyle, Christian Colson

BLACK SWAN

Producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver

INCEPTION

Producers: Christopher Nolan, Emma Thomas

THE FIGHTER

Producers: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg

THE KIDS ARE ALL RIGHT

Producers: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray

THE KING'S SPEECH

Producers: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

THE SOCIAL NETWORK

Producers: Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin

THE TOWN

Producers: Basil Iwanyk, Graham King

TOY STORY 3

Producer: Darla K. Anderson

TRUE GRIT

Producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

DESPICABLE ME

Producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON

Producer: Bonnie Arnold

TOY STORY 3

Producer: Darla K. Anderson

*Special Note: The PGA already announced the nominations for the Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures on December 2010; the list below includes producer credits.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER

Producer(s): Awaiting final credit determination

EARTH MADE OF GLASS

Producers: Reid Carolin, Deborah Scranton

INSIDE JOB

Producers: Charles Ferguson, Audrey Marrs

SMASH HIS CAMERA

Producers: Linda Saffire, Adam Schlesinger

THE TILLMAN STORY

Producer: John Battsek

WAITING FOR ‘SUPERMAN’

Producer: Lesley Chilcott

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy

“30 Rock” (NBC)

Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)

Producers: Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer

“Glee” (FOX)

Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein
 
“Modern Family” (ABC)

Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker

“The Office” (NBC)

Producers: Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Breaking Bad” (AMC)

Producers: Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren

“Dexter” (Showtime)

Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips

“Lost” (ABC)

Producers: Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra’uf Glasgow, Jean Higgins, Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski

“Mad Men” (AMC)

Producers: Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner

“True Blood” (HBO)

Producers: Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television
 
“Murder on the Orient Express” (PBS)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Pillars of the Earth” (Starz)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Temple Grandin” (HBO)

Producers: Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison Owen

“The Pacific” (HBO)

Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London, Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg, Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost

“You Don’t Know Jack” (HBO)

Producers: Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Intervention” (A&E)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Kathy Griffin: My Life on the D-List” (Bravo)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Undercover Boss” (CBS)

Producer(s): Awaiting final credit determination

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment and Competition Television

“The Amazing Race” (CBS)

Producers: Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

“The Colbert Report” (Comedy Central)

Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell, Allison Silverman, Jon Stewart

“Project Runway” (Lifetime)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Real Time with Bill Maher” (HBO)

Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

“Top Chef” (Bravo)

comments powered by Disqus