• The Hollywood Reporter on LinkedIn
  • Follow THR on Pinterest

'The Social Network,' 'The King's Speech' Earn Producers Guild Nominations

Such high-profile awards contenders as The Social Network and The King's Speech are among the 10 movies that have been nominated for the 22nd annual Producers Guild Awards.

The other films nominated in the category are 127 Hours, Black Swan, Inception, The Fighter, The Kids Are All Right, The Town, Toy Story 3 and True Grit.

Like last year, the PGA embraced a range of pictures that included the year’s top-grossing movie, the animated Toy Story 3, one big-budget action thriller in Inception and a slew of tightly budgeted, year-end dramas.

Several other smaller films that are also among this season’s awards hopefuls -- like Winter’s Bone, Blue Valentine and Rabbit Hole -- failed to secure nominations.

The awards are given to the films' individual producers, and so Scott Rudin was cited twice for Social Network and True Grit.

Pixar/Disney’s Toy Story 3 earned a second nomination in the animated feature category, where it will compete with Illumination/Universal’s Despicable Me and DreamWorks Animation/Paramount’s How to Train Your Dragon.

The nominees, previously announced, in the feature documentary category are Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer, Earth Made of Glass, Inside Job, Smash His Camera, The Tillman Story and Waiting for Superman.

In the television categories, also announced Tuesday, the PGA nominated 30 Rock, Curb Your Enthusiasm, Glee, Modern Family and The Office in its episodic comedy category.

The episodic drama category nominees are Breaking Bad, Dexter, Lost, Mad Men and True Blood.

Nominated for nonfiction television are Anthony Bourdain: No Reservations, Deadliest Catch, Intervention, Kathy Griffin: My Life on the D-List and Undercover Boss.

In the live entertainment and competition category, the disparate group of nominees includes The Amazing Race, The Colbert Report, Project Runway, Real Time With Bill Maher and Top Chef.

Like the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, the PGA began last year to include 10 features in its best picture category, the winner of which gets the Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award.

The PGA has proved to be a good indicator of where Academy sentiment is heading: Last year, eight of the PGA’s nominated films also went on to secure Oscar noms, and its eventual winner -- The Hurt Locker --- went on to win the Oscar trophy for best picture.

To fill out its nominee list, the Academy last year picked The Blind Side and A Serious Man, where the PGA included Invictus and Star Trek.

The guild previously announced that it will be giving honorary awards to James Cameron, Laura Ziskin, Rudin, the producing team of Tom Hanks and Gary Goetzman and RealD.

The PGA’s awards ceremony, which will be hosted by Judd Apatow, will be held Jan. 22 at the Beverly Hilton.

See the list, after the jump: [pagebreak]

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

127 HOURS

Producers: Danny Boyle, Christian Colson

BLACK SWAN

Producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver

INCEPTION

Producers: Christopher Nolan, Emma Thomas

THE FIGHTER

Producers: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg

THE KIDS ARE ALL RIGHT

Producers: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray

THE KING'S SPEECH

Producers: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

THE SOCIAL NETWORK

Producers: Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin

THE TOWN

Producers: Basil Iwanyk, Graham King

TOY STORY 3

Producer: Darla K. Anderson

TRUE GRIT

Producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

DESPICABLE ME

Producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON

Producer: Bonnie Arnold

TOY STORY 3

Producer: Darla K. Anderson

*Special Note: The PGA already announced the nominations for the Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures on December 2010; the list below includes producer credits.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER

Producer(s): Awaiting final credit determination

EARTH MADE OF GLASS

Producers: Reid Carolin, Deborah Scranton

INSIDE JOB

Producers: Charles Ferguson, Audrey Marrs

SMASH HIS CAMERA

Producers: Linda Saffire, Adam Schlesinger

THE TILLMAN STORY

Producer: John Battsek

WAITING FOR ‘SUPERMAN’

Producer: Lesley Chilcott

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy

“30 Rock” (NBC)

Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)

Producers: Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer

“Glee” (FOX)

Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein
 
“Modern Family” (ABC)

Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker

“The Office” (NBC)

Producers: Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Breaking Bad” (AMC)

Producers: Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren

“Dexter” (Showtime)

Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips

“Lost” (ABC)

Producers: Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra’uf Glasgow, Jean Higgins, Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski

“Mad Men” (AMC)

Producers: Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner

“True Blood” (HBO)

Producers: Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television
 
“Murder on the Orient Express” (PBS)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Pillars of the Earth” (Starz)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Temple Grandin” (HBO)

Producers: Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison Owen

“The Pacific” (HBO)

Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London, Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg, Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost

“You Don’t Know Jack” (HBO)

Producers: Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Intervention” (A&E)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Kathy Griffin: My Life on the D-List” (Bravo)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Undercover Boss” (CBS)

Producer(s): Awaiting final credit determination

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment and Competition Television

“The Amazing Race” (CBS)

Producers: Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

“The Colbert Report” (Comedy Central)

Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell, Allison Silverman, Jon Stewart

“Project Runway” (Lifetime)

Producer(s): Awaiting final credit determination

“Real Time with Bill Maher” (HBO)

Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

“Top Chef” (Bravo)