Palm Springs ShortFest Gives Top Awards to 'Behind the Mirror,' 'Paulie'

Rajinder Sawhney's "Khaana" receives the future filmmaker award at Sunday's ceremony, where prizes were handed out in 20 categories.

Julio O. RamosBehind the Mirror (Detras del espejo) claimed the best of the festival award at the 2012 Palm Springs International ShortFest, which handed out prizes in 20 categories at its awards ceremony Sunday night. The short film, about a man who runs a brothel with his wife, also took the first-place prize in the category of best student live-action short 15 minutes and under.

Andrew Nackman’s Paulie, which recounts how a 9-year-old spelling bee ace deals with a bully, also took home two awards: the Panavision Grandy Jury Award and the second-place prize for best student live-action short 15 minutes and under.

The Future Filmmaker Award was presented to Rajinder Sawhney’s Khaana, which focuses on a pregnant, orthodox Muslin woman living in London.

The festival, which concludes Monday, screened 324 short films, selected from more than 3,000 submissions.

A complete list of 2012 Palm Springs International ShortFest award winners follows:

JURY AWARDS

BEST OF FESTIVAL AWARD
Behind the Mirrors (Detras del espejo)(Peru/USA), Julio O. Ramos

PANAVISION GRAND JURY AWARD
Paulie (USA), Andrew Nackman

FUTURE FILMMAKER AWARD
Khaana (UK), Rajinder Sawhney

 

AUDIENCE AWARDS

AUDIENCE FAVORITE LIVE ACTION SHORT
A Curious Conjunction of Coincidences (Netherlands), Joost Reijmers
Runner-up – Talking Dog for Sale, 10 Euros (Se vende perroque habla, 10 euros) (France/Spain), Lewis-Martin Soucy

AUDIENCE FAVORITE DOCUMENTARY SHORT
Mr. Christmas (USA), Nick Palmer
Runner-up – The Little Team (L’Equip Petit) (Spain), Robert Gomez

AUDIENCE FAVORITE ANIMATION SHORT
The Boy in the Bubble (Ireland), Kealan O’Rourke
Runner-up – The Gruffalo’s Child (UK), Uwe Heidschötter, Johannes Weiland

THE SHORTFEST ONLINE AUDIENCE AWARD
Lost & Found (UK), Sam Washington

 

JURY CATEGORY AWARDS

BEST ANIMATION SHORT
First Place  – Nuru (Belgium), Michael Palmaers
Second Place  – Amen! (Germany), Moritz Mayerhofer

BEST LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES
First Place  – Dura Lex (Belgium), Anke Blondé
Second Place– Light Years (Lichtjahre) (Germany), Florian Knittel

BEST LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER
First Place  – The Devil’s Ballroom (Mannen fra isødet)
Second Place – The Moment (Australia), Troy Bellchambers

BEST DOCUMENTARY SHORT
First Place  – The Record Breaker (Denmark), Brian McGinn
Second Place – The Globe Collector (Australia), Summer DeRoche

 

STUDENT CATEGORIES

BEST STUDENT ANIMATION
First Place – Bear Me (Germany), Katarzyna Wilk
Second Place – Flamingo Pride (Germany), Tomer Eshed

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT OVER 15 MINUTES
First Place – Hatch (Austria/USA), Christoph Kushnig
Second Place – Good Night (UK), Muriel d’Ansembourg

BEST STUDENT LIVE ACTION SHORT 15 MINUTES AND UNDER
First Place – Behind the Mirrors (Detras del Espejo) (Peru/USA), Julio O. Ramos
Second Place – Paulie (USA), Andrew Nackman

BEST STUDENT DOCUMENTARY SHORT
First Place (tie) – The Battle of the Jazz Guitarist (USA), Mark Columbus
First Place (tie) – Julian (USA), Bao Nguyen

BEST STUDENT CINEMATOGRAPHY
Saro Varjabedian (cinematographer), Jesus Loves Youssef (Lebanon)
Second Place – Anand Kishore (cinematographer), Mong (China)

BEST STUDENT FILM AWARD (FROM A U.S. FILM SCHOOL)
First Place – Hatch (Austria/USA), Christoph Kuschnig

 

ADDITIONAL PRIZES

The Alexis Award for Best Emerging Student Filmmaker
Kiss Me (USA), directed by Jules Nurrish  

Bridging the Borders Award
Road to Peshawar (USA), directed by Hammad Rizvi 

comments powered by Disqus