Feinberg Forecast
Award Predictions 2015-16

Scott's picks will be updated each week leading up to the Oscars. He has been forecasting awards since 2001 and has one of the strongest track records of all pundits at doing so.

This Week's Updates:

Drawing upon personal impressions (based on advance screenings of hundreds of films each year), publicly available information (release dates, genres, talent rosters and teasers/trailers often offer valuable clues), historical considerations (comparing and contrasting how other films with similar pedigrees have resonated), precursor awards (some awards groups have historically correlated with the Academy more than others) and conversations with industry insiders (including fellow members of the press, awards strategists, filmmakers and awards voters), THR’s awards analyst currently projects…

Notify Me About Weekly Predictions

Best Picture - Nominees

1
The Revenant
20th Century Fox
Arnon Milchan, Steve Golin, Mary Parent, Keith Redmon
2
The Big Short
Paramount
Brad Pitt & Dede Gardner, Jeremy Kleiner
3
Spotlight
Open Road
Michael Sugar & Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust
4
Room
A24
Ed Guiney
5
The Martian
20th Century Fox
Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, Mark Huffam
6
Mad Max: Fury Road
Warner Bros.
George Miller, Doug Mitchell, P.J. Voeten
7
Brooklyn
Fox Searchlight
Finola Dwyer & Amanda Posey
8
Bridge of Spies
DreamWorks
Steven Spielberg, Marc Platt, Kristie Macosko Krieger

Best Directing - Nominees

1
Alejandro G. Inarritu
The Revenant
2
George Miller
Mad Max: Fury Road
3
Adam McKay
The Big Short
4
Tom McCarthy
Spotlight
5
Lenny Abrahamson
Room

Best Actor - Nominees

1
Leonardo DiCaprio
The Revenant
2
Bryan Cranston
Trumbo
3
Eddie Redmayne
The Danish Girl
4
Matt Damon
The Martian
5
Michael Fassbender
Steve Jobs

Best Actress - Nominees

1
Brie Larson
Room
2
Charlotte Rampling
45 Years
3
Saoirse Ronan
Brooklyn
4
Cate Blanchett
Carol
5
Jennifer Lawrence
Joy

Best Supporting Actor - Nominees

1
Sylvester Stallone
Creed
2
Mark Rylance
Bridge of Spies
3
Mark Ruffalo
Spotlight
4
Christian Bale
The Big Short
5
Tom Hardy
The Revenant

Best Supporting Actress - Nominees

1
Alicia Vikander
The Danish Girl
2
Kate Winslet
Steve Jobs
3
Jennifer Jason Leigh
The Hateful Eight
4
Rooney Mara
Carol
5
Rachel McAdams
Spotlight

Best Adapted Screenplay - Nominees

1
The Big Short
Charles Randolph, Adam McKay
2
The Martian
Drew Goddard
3
Room
Emma Donoghue
4
Brooklyn
Nick Hornby
5
Carol
Phyllis Nagy

Best Original Screenplay - Nominees

1
Spotlight
Tom McCarthy, Josh Singer
2
Straight Outta Compton
Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus, Andrea Berloff
3
Inside Out
Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve
4
Ex Machina
Alex Garland
5
Bridge of Spies
Ethan Coen, Joel Coen, Matt Charman

Best Animated Feature - Nominees

1
Inside Out
Disney-Pixar
2
Anomalisa
Paramount
3
Shaun the Sheep Movie
Lionsgate
4
When Marnie Was There
GKIDS
Boy and the World
GKIDS

Best Documentary Feature - Nominees

1
Amy
A24
2
What Happened, Miss Simone?
Netflix
3
Cartel Land
The Orchard
4
Winter on Fire
Netflix
5
The Look of Silence
Drafthouse Films

Best Foreign Language Film - Nominees

1
Son of Saul
Hungary
Laszlo Nemes
2
Mustang
France
Deniz Gamze Erguven
3
Theeb
Jordan
Naji Abu Nowar
4
Embrace of the Serpent
Colombia
Ciro Guerra
5
A War
Denmark
Tobias Lindholm

Best Cinematography - Nominees

1
The Revenant
Emmanuel Lubezki
2
Mad Max: Fury Road
John Seale
3
Sicario
Roger Deakins
4
The Hateful Eight
Robert Richardson
5
Carol
Edward Lachman

Best Costume Design - Nominees

1
Carol
Sandy Powell
2
Mad Max: Fury Road
Jenny Beavan
3
The Revenant
Jacqueline West
4
The Danish Girl
Paco Delgado
5
Cinderella
Sandy Powell

Best Film Editing - Nominees

1
Mad Max: Fury Road
Margaret Sixel
2
The Big Short
Hank Corwin
3
The Revenant
Stephen Mirrione
4
Star Wars: The Force Awakens
Maryann Brandon, Mary Jo Markey
5
Spotlight
Tom McArdle

Best Makeup & Hairstyling - Nominees

1
Mad Max: Fury Road
Lesley Vanderwalt, Elka Wardega and Damian Martin
2
The Revenant
Siân Grigg, Duncan Jarman and Robert Pandini
3
The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared
Love Larson and Eva von Bahr

Best Original Score - Nominees

1
The Hateful Eight
Ennio Morricone
2
Star Wars: The Force Awakens
John Williams
3
Bridge of Spies
Thomas Newman
4
Carol
Carter Burwell
5
Sicario
Johann Johannsson

Best Original Song - Nominees

1
"Til It Happens to You"
The Hunting Ground
Lady Gaga, Diane Warren
2
"Earned It"
Fifty Shades of Grey
Abel Tesfaye, Stephan Moccio, Jason "DaHeala" Quenneville, Ahmad Balshe
3
"Writing's on the Wall"
Spectre
Sam Smith, Jimmy Napes
4
"Simple Song #3"
Youth
Sumi Jo
5
"Manta Ray"
Racing Extinction
Written by J. Ralph, Antony Hegarty

Best Production Design - Nominees

1
Mad Max: Fury Road
Colin Gibson, Katie Sharrock, Lisa Thompson
2
The Martian
Arthur Max, Celia Bobak, Zoltan Horvath
3
The Revenant
Jack Fisk, Hamish Purdy
4
Bridge of Spies
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, Bernhard Henrich
5
The Danish Girl
Eve Stewart, Michael Standish

Best Sound Editing - Nominees

1
The Revenant
Martin Hernandez, Randy Thom, Lon Bender
2
Mad Max: Fury Road
Scott Hecker, Mark Mangini, David White
3
Star Wars: The Force Awakens
David Accord, Matthew Wood
4
The Martian
Oliver Tarney
5
Sicario
Alan Robert Murray

Best Sound Mixing - Nominees

1
The Revenant
Chris Duesterdiek, Frank A. Montaño, Jon Taylor, Randy Thom
2
Mad Max: Fury Road
Ben Osmo, Chris Jenkins, Gregg Rudloff
3
Star Wars: The Force Awakens
Benjamin A. Burtt, Andy Nelson, Gary Rydstrom
4
The Martian
Mac Ruth, Paul Massey, Mark Taylor
5
Bridge of Spies
Drew Kunin, Andy Nelson, Gary Rydstrom

Best Visual Effects - Nominees

1
Star Wars: The Force Awakens
Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh and Neal Scanlan
2
Mad Max: Fury Road
Andrew Jackson, Dan Oliver, Andy Williams and Tom Wood
3
The Revenant
Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith and Cameron Waldbauer
4
The Martian
Anders Langlands, Chris Lawrence, Richard Stammers and Steven Warner
5
Ex Machina
Universal
Mark Williams Ardington, Sara Bennett, Paul Norris and Andrew Whitehurst

Best Animated Short - Nominees

1
World of Tomorrow
Don Hertzfeldt
2
Sanjay's Super Team
Nicole Paradis Grindle and Sanjay Patel
3
Bear Story
Pato Escala Pierart and Gabriel Osorio Vargas
4
We Can't Live Without Cosmos
Konstantin Bronzit
5
Prologue
Imogen Sutton and Richard Williams

Best Documentary Short - Nominees

1
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Adam Benzine
2
Chau, Beyond the Lines
Courtney Marsh and Jerry Franck
3
Body Team 12
David Darg and Bryn Mooser
4
A Girl in the River: The Price of Forgiveness
Sharmeen Obaid-Chinoy
5
Last Day of Freedom
Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman

Best Live Action Short - Nominees

1
Day One
Henry Hughes
2
Stutterer
Benjamin Cleary and Serena Armitage
3
Shok
Jamie Donoughue
4
Everything Will Be Okay
Patrick Vollrath
5
Ave Maria
Eric Dupont and Basil Khalil