Game Awards: Full Winners List

The best in gaming were honored Thursday night at the Microsoft Theater in Los Angeles.
Courtesy of Rockstar
'Red Dead Redemption 2'

The fifth annual Game Awards were held Thursday night at the Microsoft Theater in Los Angeles, celebrating the best in video games from the past year. 

Leading the field this year were Sony Santa Monica's God of War and Rockstar's Red Dead Redemption 2, which both earned eight nominations, including for game of the year. Marvel's Spider-Man received seven noms, marking a stellar year for PlayStation, as both the superhero game and the aforementioned God of War are Sony exclusives. 

With both God of War and Spider-Man earning game of the year mentions, Sony accomplished what Nintendo did last year, having two exclusive titles up for the night's big prize. Nintendo took home the game of the year trophy for its The Legend of Zelda: Breath of the Wild, which bested a field that also included Super Mario Odyssey.

The free-to-play multiplayer shooter — and cultural phenomenon — Fortnite also received a number of noms (four), including for best ongoing and multiplayer game of the year. 

Introduced at this year's Game Awards was the best content creator/streamer of the year category, which saw Tyler "Ninja" Blevins nominated. Ninja made headlines earlier this year when he was joined by music superstar Drake on a live Twitch stream of the game Fortnite

Categories for e-sports were also added this year.

The full list of this year's Game Awards winners is below.

Game of the Year

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec/Ubisoft)
Celeste (Matt Makes Games)
God of War (Sony Santa Monica/SIE) (WINNER)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games/SIE)
Monster Hunter: World (Capcom)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Best Performance

Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
Christopher Judge as Kratos, God of War
Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2 (WINNER)
Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

Content Creator of the Year

Dr. Lupo
Myth
Ninja (WINNER)
Pokimane
Willyrex

Best Ongoing Game

Destiny 2 (Bungie/Activision)
Fortnite (Epic Games) (WINNER)
No Man’s Sky (Hello Games)
Overwatch (Blizzard)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

Best Game Direction 

A Way Out (Hazelight Studios/EA)
Detroit: Become Human (Quantic Dream/SIE)
God of War (Sony Santa Monica/SIE) (WINNER)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games/SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Best Narrative

Detroit: Become Human (Quantic Dream/SIE)
God of War (Sony Santa Monica/SIE)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment/Square Enix)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games/SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) (WINNER)

Best Art Direction 

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec/Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica/SIE)
Octopath Traveler (Square Enix/Acquire/Nintendo)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Return of Obra Din (3909 LLC) (WINNER)

Best Score/Music

Celeste (Lena Raine)
God of War (Bear McCreary)
Marvel’s Spider-Man (John Paesano)
Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom (Joe Hisaishi)
Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)
Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson) (WINNER)

Best Audio Design

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios/Activision)
Forza Horizon 4 (Playground Games/Turn 10 Studios/Microsoft Studios)
God of War (Sony Santa Monica/SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games/SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games) (WINNER)

Games for Impact

11-11 Memories Retold (Digixart/Aardman Animations/Bandai Namco Entertainment)
Celeste (Matt Makes Games)
Florence (Mountains/Annapurna Interactive) (WINNER)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment/Square Enix)
The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls/Arc System Works)

Best Independent Game

Celeste (Matt Makes Games) (WINNER)
Dead Cells (Motion Twin)
Into the Breach (Subset Games)
Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
The Messenger (Sabotage Studio) 

Best Mobile Game

Donut County (Ben Esposito/Annapurna Interactive)
Florence (Mountains/Annapurna Interactive) (WINNER)
Fortnite (Epic Games) PUBG Mobile (Lightspeed & Quantum/Tencent Games)
Reigns: Game of Thrones (Nerial/Developer Digital)

Best VR/AR Game

Astro Bot Rescue Mission (SIE Japan Studio/SIE) (WINNER)
Beat Saber (Beat Games)
Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment/SIE)
Moss (Polyarc Games)
Tetris Effect (Resonair/Enhance, Inc)

Best Action Game

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch/Activision)
Dead Cells (Motion Twin) (WINNER)
Destiny 2: Forsaken (Bungie/Activision)
Far Cry 5 (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
Mega Man 11 (Capcom)

Best Action/Adventure Game

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec/Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica/SIE) (WINNER)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games/SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal/Crystal Dynamics/Square Enix)

Best Role-Playing Game

Dragon Quest 11: Echoes of an Elusive Age (Square Enix/Square Enix)
Monster Hunter: World (Capcom) (WINNER)
Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom (Level 5/Bandai Namco Entertainment)
Octopath Traveler (Square Enix/Acquire/Nintendo)
Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment/Versus Evil)

Best Fighting Game

BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
Dragon Ball FighterZ (Arc System Works/Bandai Namco Entertainment) (WINNER)
Soulcalibur 6 (Bandai Namco Studios/Bandai Namco Entertainment)
Street Fighter 5 Arcade (Dimps/Capcom)

Best Family Game

Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning/Nintendo)
Nintendo Labo (Nintendo EPD/Nintendo)
Overcooked 2 (Ghost Town Games/Team 17) (WINNER)
Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto/Ubisoft)
Super Mario Party (NDCube/Nintendo)

Best Strategy Game

Battletech (Harebrained Schemes/Paradox Interactive)
Frostpunk (11 bit studios)
Into the Breach (Subset Games) (WINNER)
The Banner Saga 3 (Stoic Studio/Versus Evil)
Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3/Sega)

Best Sports/Racing Game

FIFA 19 (EA Vancouver/EA Sports)
Forza Horizon 4 (Playground Games/Turn 10 Studios/Microsoft Studios) (WINNER)
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning/Nintendo)
NBA 2K19 (Visual Concepts/2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions/Konami)

Best Multiplayer Game

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch/Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie/Activision)
Fortnite (Epic Games) (WINNER)
Monster Hunter: World (Capcom)
Sea of Thieves (Rare/Microsoft Studios)

Best Student Game

Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway) (WINNER)
Dash Quasar (UC Santa Cruz)
JERA (Digipen Bilbao, Spain)
LIFF (ISTART Digital – France)
RE: Charge (MIT)

Best Debut Indie Game

Donut County (Ben Esposito/Annapurna Interactive)
Florence (Mountains/Annapurna Interactive)
Moss (Polyarc Games)
The Messenger (Sabotage Studio) (WINNER)
Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

Best E-Sports Game

Counter-Strike: Global Offensive
Dota 2
Fortnite
League of Legends
Overwatch
(WINNER)

Best E-Sports Player

Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox) (WINNER)
Hajime “Tokido” Taniguchi J
ian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)

Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)
Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)

Best E-Sports Team

Astralis (CSGO)
Cloud9 (LOL) (WINNER)
Fnatic (LOL)
London Spitfire (Overwatch)
OG (Dota 2)

Best E-Sports Coach

Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9) (WINNER)
Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)
Danny “zonic” Sørensen (Astralis)
Dylan Falco (Fnatic)
Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)
Janko “YNk” Paunovic (MiBR)

Best E-Sports Event

ELEAGUE Major: Boston 2018
EVO 2018
League of Legends World Championship (WINNER)
Overwatch League Grand Finals
The International 2018

Best E-Sports Host

Alex “Goldenboy” Mendez

Alex “Machine” Richardson
AndersBlume

Eefje “Sjokz” Depoortere (WINNER)
Paul “RedEye” Chaloner

Best E-Sports Moment

C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE) (WINNER)

KT vs IG Base Race (LOL Worlds)

G2 Beating RNG (LOL Worlds)
OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)