NAACP Image Awards: 'Black Panther' Tops Film Nominations

10:00 AM 2/13/2019

by Hilary Lewis

Other top projects nominated across film and TV include 'If Beale Street Could Talk' and 'Black-ish' with nine nominations each, 'Insecure' and 'Seven Seconds' with eight each and 'BlacKkKlansman' with seven.

'Black Panther'
'Black Panther'
Courtesy of Marvel Studios

The nominees for the 50th annual NAACP Image Awards were announced Wednesday, with Black Panther scoring a leading 14 nominations across film and music. Additionally star Chadwick Boseman and director Ryan Coogler are each nominated for entertainer of the year. And the Black Panther soundtrack single "All the Stars" is up for best music video, along with other noms.

Other top projects nominated across film and TV include If Beale Street Could Talk and Black-ish with nine noms each, Insecure and Seven Seconds with eight each, BlacKkKlansman with seven nods, The Hate U Give with five and Atlanta and How to Get Away With Murder with four apiece.

Black Panther, Beale Street, BlacKkKlansman, The Hate U Give are all nominated for outstanding motion picture, along with Crazy Rich Asians.

Beale Street actress Regina King is also up for entertainer of the year. And Donald Glover's music alter ego Childish Gambino scored an additional three mentions in music categories.

Other entertainer of the year nominees include Beyonce and LeBron James.

In terms of a company breakdown, Netflix scored the most noms with 26 (22 in TV and four in film), followed by HBO (20), ABC (18), Marvel (13) and Annapurna (11). In the recording categories, RCA leads with 11 noms, followed by Interscope with eight.

In addition to the competitive awards, the NAACP announced that Congresswoman Maxine Waters will receive the NAACP chairman's award, given to individuals who display exemplary public service and use their platforms to create change.

The 50th annual NAACP Image Awards — which celebrates the accomplishments of people of color in TV, music, literature and film and honors those who promote social justice through creative endeavors — will air live March 30 on TVOne from Los Angeles' Dolby Theatre.



Read the full list of nominees below.

  • Outstanding Comedy Series

    Ron Tom/ABC

    black-ish (ABC) (WINNER)
    Atlanta (FX Networks)
    Dear White People (Netflix)
    Grown-ish (Freeform)
    Insecure (HBO)

  • Outstanding Actor in a Comedy Series

    Kelsey McNeal/ABC

    Anthony Anderson, black-ish (ABC) (WINNER)
    Cedric the Entertainer, The Neighborhood (CBS)
    Donald Glover, Atlanta (FX Networks)
    Dwayne Johnson, Ballers (HBO)
    Tracy Morgan, The Last O.G. (TBS)

  • Outstanding Actress in a Comedy Series

    Ron Tom/ABC

    Tracee Ellis Ross, black-ish (ABC) (WINNER)
    Danielle Brooks, Orange is the New Black (Netflix)
    Issa Rae, Insecure (HBO)
    Logan Browning, Dear White People (Netflix)
    Yara Shahidi, grown-ish (Freeform)

  • Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

    Kelsey McNeal/ABC

    Marcus Scribner, black-ish (ABC) (WINNER)
    Jay Ellis, Insecure (HBO)
    John David Washington, Ballers (HBO)
    Laurence Fishburne, black-ish (ABC)
    Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

  • Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

    Stefanie Keenan/Getty Images for Marie Claire

    Marsai Martin, black-ish (ABC) (WINNER)
    Essence Atkins, Marlon (NBC)
    Natasha Rothwell, Insecure (HBO)
    Uzo Aduba, Orange is the New Black (Netflix)
    Yvonne Orji, Insecure (HBO)

  • Outstanding Drama Series

    Power (Starz) (WINNER)
    How To Get Away With Murder (ABC)
    Queen Sugar (OWN)
    The Chi (Showtime)
    This Is Us (NBC)

  • Outstanding Actor in a Drama Series

    Courtesy of Starz

    Omari Hardwick, Power (Starz) (WINNER)
    Jason Mitchell, The Chi (Showtime)
    Keith David, Greenleaf (OWN)
    Kofi Siriboe, Queen Sugar (OWN)
    Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)

  • Outstanding Actress in a Drama Series

    Chuck Hodes/FOX

    Taraji P. Henson, Empire (FOX) (WINNER)
    Alfre Woodard, Marvel's Luke Cage (Netflix)
    Naturi Naughton, Power (Starz)
    Rutina Wesley, Queen Sugar (OWN)
    Viola Davis, How to Get Away with Murder (ABC)

  • Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

    Mitch Haaseth/ABC

    Jesse Williams, Grey's Anatomy (ABC) (WINNER)
    Joe Morton, Scandal (ABC)
    Jussie Smollett, Empire (FOX)
    Romany Malco, A Million Little Things (ABC)
    Wendell Pierce, Tom Clancy's Jack Ryan (Prime Video)

  • Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

    Courtesy of OWN: Oprah Winfrey Network

    Lynn Whitfield, Greenleaf (OWN) (WINNER)
    CCH Pounder, NCIS: New Orleans (CBS)
    Sanaa Lathan, The Affair (Showtime)
    Susan Kelechi Watson, This Is Us (NBC)
    Thandie Newton, Westworld (HBO)

  • Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

    ABC/Mitch Haaseth

    Kerry Washington - How to Get Away with Murder - "Lahey v. Commonwealth of Pennsylvania" (ABC) (WINNER)
    Erika Alexander - Black Lightning - "Book of Consequences: Chapter Three: Master Lowery" (CW)
    Kendrick Lamar - Power - "Happy Birthday" (Starz)
    Loretta Devine - Love Is_ - "Rose" (Going Home) (OWN)
    Tisha Campbell-Martin - Empire - "Without Apology" (Fox)

  • Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

    Annette Brown/BET

    The Bobby Brown Story (BET) (WINNER)
    Behind The Movement (TV One)
    Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
    Seven Seconds (Netflix)
    The Simone Biles Story: Courage to Soar (Lifetime)

  • Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

    Michael B. Jordan in 'Fahrenheit 451'
    Michael B. Jordan in 'Fahrenheit 451'

    Michael B. Jordan, Fahrenheit 451 (HBO) (WINNER)
    Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
    John Legend, Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
    Russell Hornsby, Seven Seconds (Netflix)
    Woody McClain, The Bobby Brown Story (BET)

  • Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

    Cara Howe/Netflix

    Regina King, Seven Seconds (Netflix) (WINNER)
    Anna Deavere Smith, Notes From the Field (HBO)
    Gabrielle Dennis, The Bobby Brown Story (BET)
    Jeante Godlock, The Simone Biles Story: Courage to Soar (Lifetime)
    Toni Braxton, Faith Under Fire: The Antoinette Tuff Story (Lifetime)

  • Outstanding News / Information - (Series or Special)

    'Oprah Winfrey Presents: Becoming Michelle Obama'
    'Oprah Winfrey Presents: Becoming Michelle Obama'
    Getty Images

    Oprah Winfrey Presents: Becoming Michelle Obama (OWN) (WINNER)
    A Thousand Words With Michelle Obama (BET)
    AM Joy (MSNBC)
    Angela Rye's State of the Union (BET)
    Unsung (TV One)

  • Outstanding Talk Series

    Courtesy of FOX Television Studios

    The Real (Syndicated) (WINNER)
    ESPN's First Take (ESPN)
    Red Table Talk (Facebook Watch)
    The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
    The View (ABC)

  • Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)

    Iyanla: Fix My Life (OWN) (WINNER)
    Lip Sync Battle (Paramount Network)
    RuPaul's Drag Race (VH1)
    Shark Tank (ABC)
    The Voice (NBC)

  • Outstanding Variety Show (Series or Special)

    Black Girls Rock! (BET) (WINNER)
    2 Dope Queens (HBO)
    Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo (CBS)
    Saturday Night Live (NBC)
    Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)

  • Outstanding Children's Program

    Doc McStuffins (Disney Junior) (WINNER)
    Marvel's Avengers: Black Panther's Quest (Disney XD)
    Motown Magic (Netflix)
    Sesame Street (HBO)
    Top Chef Junior (Universal Kids)

  • Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series)

    Marsai Martin and Miles Brown of 'black-ish'
    Marsai Martin and Miles Brown of 'black-ish'
    Dimitrios Kambouris/Getty Images for Turner

    Marsai Martin - black-ish (ABC) (WINNER)
    Alex R. Hibbert - The Chi (Showtime)
    Lonnie Chavis - This Is Us (NBC)
    Lyric Ross - This Is Us (NBC)
    Miles Brown - black-ish (ABC)

  • Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

    Steve Harvey on 'Family Feud'
    Steve Harvey on 'Family Feud'
    Courtesy of ABC

    Steve Harvey - Family Feud (Syndication) (WINNER)
    Iyanla Vanzant - Iyanla: Fix My Life (OWN)
    LL Cool J - Lip Sync Battle (Paramount Network)
    Queen Latifah - Black Girls Rock (BET)
    RuPaul - RuPaul's Drag Race (VH1)
     

  • Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

    Screengrab/YouTube

    Jada Pinkett Smith, Adrienne Banfield Norris, Willow Smith - Red Table Talk (Facebook Watch)
    Joy Reid - AM Joy (MSNBC) (WINNER)

    LeBron James - The Shop (HBO)
    Lester Holt - NBC Nightly News with Lester Holt (NBC)
    Trevor Noah - The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

  • Outstanding New Artist

    Ella Mai (10 Summers/Interscope Records) (WINNER)
    Jade Novah (EMPIRE)
    Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
    Omar Wilson (BSE Recordings)
    Tory Lanez (Mad Love/Interscope Records)

  • Outstanding Male Artist

    Bruno Mars (Atlantic Records) (WINNER)
    Childish Gambino (RCA Records)
    John Legend (Columbia Records)
    MAJOR. (BOE/Empire)
    Raheem DeVaughn (BMG)

  • Outstanding Female Artist

    H.E.R. (RCA Records) (WINNER)
    Andra Day (Warner Bros. Records)
    Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)
    Janelle Monae (Atlantic Records)
    Janet Jackson (Rhythm Nation)

  • Outstanding Duo, Group or Collaboration

    "All The Stars" - Black Panther - Kendrick Lamar, SZA (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records) (WINNER)
    "A Good Night"- John Legend feat. BloodPop (Columbia Records)
    "Could've Been" - H.E.R., Bryson Tiller (RCA Records)
    "Finesse (Remix)" - Bruno Mars feat. Cardi B (Atlantic Records)
    "Everything Is Love" - The Carters (Roc Nation)

  • Outstanding Jazz Album

    The Story of Jaz - Jazmin Ghent feat. Jeff Lorber, James P. Lloyd, Kim Scott, Philippe Saisse (Jazmin Ghent Music) (WINNER)
    Facing Dragons - Christian Sands (Mack Avenue)
    Hollywood Africans - Jon Batiste (Verve)
    RISE! - Ben Tankard feat. Marion Meadows, Kirk Whalum, Paul Jackson Jr. (Ben-Jamin' Universal Music)
    Waiting for the Sunrise - Camille Thurman (Chesky Records)

  • Outstanding Gospel/Christian Album (Traditional or Contemporary)

    Unstoppable - Koryn Hawthorne (RCA Inspirational) (WINNER)
    Heart. Passion. Pursuit. Live at Passion City Church - Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
    Hiding Place - Tori Kelly (Capitol Records)
    Make Room - Jonathan McReynolds (Entertainment One)
    One Nation Under God - Jekalyn Carr (LMG)
     

  • Outstanding Music Video/Visual Album

    "This Is America" - Childish Gambino (RCA Records) (WINNER)
    "APES**T" - The Carters (Roc Nation)
    "Could've Been" - H.E.R. feat. Bryson Tiller (RCA Records)
    "Finesse (Remix)" - Bruno Mars feat. Cardi B (Atlantic Records)
    "All The Stars" - Kendrick Lamar, SZA (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)

  • Outstanding Song – Traditional

    "Long As I Live" - Toni Braxton (Def Jam Recordings) (WINNER)
    "Amen" - Andra Day (Warner Bros. Records)
    "Better With You In It" - MAJOR. (BOE/Empire)
    "Beyond" - Leon Bridges (Columbia Records)
    "Never Alone" - Tori Kelly feat. Kirk Franklin (Capital Records)

  • Outstanding Song – Contemporary

    "Boo'd Up" - Ella Mai (10 Summers/Interscope Records) (WINNER)
    "A Good Night" - John Legend feat. BloodPop (Columbia Records)
    "As I Am" - H.E.R. (RCA Records)
    "Finesse (Remix)" - Bruno Mars feat. Cardi B (Atlantic Records)
    "This Is America" - Childish Gambino (RCA Records)

  • Outstanding Soundtrack/Compilation

    Black Panther The Album Music From and Inspired By - Kendrick Lamar, SZA feat. 2Chainz, ScHoolboy Q, Saudi, Khalid, Swae Lee, Vince Staples, Yugen Blakrok, SOB x RBE, Jorja Smith, Anderson .Paak, Ab Soul, Reason, Zacari, Babes Wudumo, Sjava, Travis Scott (Interscope Records) (WINNER)
    Greenleaf, Season 3 (Music from the Original TV series) - Various Artists (Lions Gate Entertainment)
    Marvel's Luke Cage Season Two - Adrian Younge & Ali Shaheed Muhammad (Mondo Music)
    Insecure® Music From The HBO® Original Series, Season 3 - Various Artists (RCA Records)
    Spider-Man: Into the Spider-Verse (Soundtrack From & Inspired by the Motion Picture - Various Artists (Republic Records)

  • Outstanding Album

    Ella Mai - Ella Mai (10 Summers/Interscope Records) (WINNER)
    Dirty Computer - Janelle Monáe (Atlantic Records)
    Even More - MAJOR. (BOE/Empire)
    Everything Is Love - The Carters (Roc Nation)
    I Used To Know Her: The Prelude - H.E.R. (RCA Records)

  • Outstanding Literary Work – Fiction

    An American Marriage - Tayari Jones (Algonquin Books of Chapel Hill) (WINNER)
    Better Late Than Never - Kimberla Lawson Roby (Grand Central Publishing)
    Black Panther: Who Is The Black Panther? Prose Novel - Jesse James Holland Jr (Titan Books)
    Envy - Victoria Christopher Murray (Touchstone)
    They Come in All Colors: A Novel - Malcolm Hansen (Atria Books)

  • Outstanding Literary Work - Non-Fiction

    For Colored Girls Who Have Considered Politics - Donna Brazile (Author), Yolanda Caraway (Author), Leah Daughtry (Author), Minyon Moore (Author), Veronica Chambers (With), (St. Martin's Press) (WINNER)
    Barracoon - Zora Neale Hurston (Amistad HarperCollins Publishers) 
    Black Girls Rock! Owning Our Magic. Rocking Our Truth - Beverly Bond (37 Ink, A Division of Atria Books)
    May We Forever Stand: A History of the Black National Anthem - Imani Perry (University of North Carolina Press)
    The Sun Does Shine: How I Found Life and Freedom on Death Row - Anthony Ray Hinton (Author), Lara Love Hardin (With), (St. Martin's Press)

  • Outstanding Literary Work - Debut Author

    Us Against The World: Our Secrets to Love, Marriage, and Family - David Mann (Author), Tamela Mann (Author), Shaun Saunders (With), (W Publishing) (WINNER)
    Heads of the Colored People: Stories - Nafissa Thompson-Spires (37 Ink, A Division of Atria Books)
    Lighting the Fires of Freedom: African American Women in the Civil Rights Movement - Janet Dewart Bell (The New Press)
    Lucile H. Bluford and the Kansas City Call: Activist Voice for Social Justice - Dr. Sheila D. Brooks (Author), Clinton C. Wilson II (Author), (Rowman & Littlefield)
    Small Country: A Novel - Gael Faye (Hogarth)
     

  • Outstanding Literary Work - Biography/Autobiography

    Becoming - Michelle Obama (Crown) (WINNER)
    Barracoon - Zora Neale Hurston (Amistad HarperCollins Publishers)
    The New Negro: The Life of Alain Locke - Jeffrey C. Stewart (Oxford University Press)
    The Prison Letters of Nelson Mandela - Nelson Mandela (Author), Sahm Venter (Editor) (Liveright Publishing)
    Well, That Escalated Quickly: Memoirs and Mistakes of an Accidental Activist - Franchesa Ramsey (Grand Central Publishing)

  • Outstanding Literary Work – Instructional

    Rise and Grind: Outperform, Outwork, and Outhustle Your Way to a More Successful and Rewarding Life - Daymond John (Author), Daniel Paisner(With), (Currency) (WINNER)
    Carla Hall's Soul Food: Everyday and Celebration - Carla Hall (Author) Genevive Ko (With) (Harper Wave)
    For Colored Girls Who Have Considered Politics - Donna Brazile (Author), Yolanda Caraway (Author), Leah Daughtry (Author), Minyon Moore (Author), Veronica Chambers (With), (St. Martin's Press)
    Poised For Excellence: Fundamental Principles of Effective Leadership in the Boardroom and Beyond - Karima Mariam-Arthur (Palgrave Macmillan)
    Well-Read Black Girl: Finding Our Stories, Discovering Ourselves - Glory Edim (Ballantine Books)

  • Outstanding Literary Work – Poetry

    Taking the Arrow Out of the Heart - Alice Walker (Author) (37 Ink/Atria Books) (WINNER)
    Confessions of a Barefaced Woman - Allison Elaine Joseph (Red Hen Press)
    Ghost, Like a Place - Iain Haley Pollock (Alice James Books)
    Refuse - Julian Randall (University of Pittsburgh Press)
    The Gospel According to Wild Indigo - Cyrus Cassells (Crab Orchard Review & Southern Illinois University Press)

  • Outstanding Literary Work - Children

    Hidden Figures: The True Story of Four Black Women and the Space Race - Margot Lee Shetterly (Author), Laura Freeman (Illustrator), (Harper) (WINNER)
    Facing Frederick: The Life of Frederick Douglass, A Monumental American Man - Tonya Bolden (Abrams For Young Readers)
    I Can Be Anything! Don’t Tell Me I Can't - Diane Dillon (The Blue Sky Press)
    The 5 O'Clock Band - Troy "Trombone Shorty" Andrews (Author), Bryan Collier (Illustrator), (Abrams For Young Readers)
    The Word Collector - Peter H. Reynolds (Orchard Books)

  • Outstanding Literary Work - Youth/Teens

    Clayton Byrd Goes Underground - Rita Williams-Garcia (Author), Frank Morrison (Illustrator (Amistad/HarperCollins Publishers) (WINNER)
    Allegedly - Tiffany D. Jackson (HarperCollins Publishers)
    Long Way Down - Jason Reynolds (S&S Children's Publishing)
    Solo - Kwame Alexander (Author), Mary Rand Hess (With) (Blink)
    The Hate U Give - Angie Thomas (HarperCollins Publishers)

  • Outstanding Documentary (Film)

    Amazing Grace (Sundial Pictures/Neon) (WINNER)
    Making The Five Heartbeats (Green Lighthouse)
    Quincy (Netflix)
    RBG (CNN)
    Whitney (Roadside Attractions/Miramax)

  • Outstanding Documentary (Television)

    'Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland'
    'Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland'
    Courtesy of the Tribeca FIlm Festival

    Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland (HBO) (WINNER)
    Hope & Fury: MLK, The Movement and the Media (NBC)
    King in the Wilderness (HBO)
    Shut Up & Dribble (Showtime)
    Time For Ilhan (Fuse)

  • Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

    Courtesy of Marvel Studios

    Ryan Coogler, Joe Robert Cole - Black Panther (Marvel Studios) (WINNER)
    Barry Jenkins - If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
    Boots Riley - Sorry To Bother You (Annapurna Pictures)
    Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee - BlacKkKlansman (Focus Features)
    Peter Chiarelli, Adele Lim - Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)

  • Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

    'Seven Seconds'
    'Seven Seconds'
    JoJo Whilden/Netflix

    J. David Shanks - Seven Seconds: Matters of Life and Death (Netflix) (WINNER)
    Anna Deavere Smith - Notes From the Field (HBO)
    Katrina M. O’Gilvie - Behind the Movement (TV One)
    Ramin Bahrani, Amir Naderi - Fahrenheit 451 (HBO)
    Shalisha Francis - Seven Seconds: Of Gods and Men (Netflix)

  • Outstanding Writing in a Dramatic Series

    Ron Batzdorff/NBC

    Kay Oyegun - This Is Us - "This Big, Amazing, Beautiful Life" (NBC) (WINNER)
    Janine Sherman Barrois - Claws - "Cracker Casserole" (TNT)
    Lena Waithe - The Chi - "Pilot" (Showtime)
    Patrick Joseph Charles - Black Lightning - "Sins of the Father: The Book of Redemption" (The CW/Netflix)
    Lena Waithe, Dime Davis - The Chi - "The Whistle" (Showtime)

  • Outstanding Writing in a Comedy Series

    Courtesy of Comedy Central

    Trevor Noah, Steve Budow, David Kibuuka, Zhubin Parang, Dan Amira, Lauren Sarver Means, Mr. Daniel Radosh, David Angelo, Devin Trey Delliquanti, Zachary DiLanzo - The Daily Show with Trevor Noah - "23087 Alex Wagner" (Comedy Central) (WINNER)
    Justin Simien - Dear White People - "Chapter 1" (Netflix)
    Marquita J. Robinson - Glow - "Work the Leg" (Netflix)
    Peter H. Saji - black-ish - "Purple Rain" (ABC)
    Regina Y. Hicks - Insecure - "High-Like" (HBO)
     

  • Outstanding Directing in a Motion Picture (Film)

    Andreas Rentz/Getty Images

    Ryan Coogler - Black Panther (Marvel Studios) (WINNER)
    Barry Jenkins - If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
    Spike Lee - BlacKkKlansman (Focus Features)
    Steve McQueen - Widows (20th Century Fox)
    Alan Hicks, Rashida Jones - Quincy (A Le Train Train\Bob's Your Uncle\Tribeca Production for Netflix)

  • Outstanding Directing in a Television Movie or Special

    Tracy Heather Strain - Lorraine Hansberry: Sighted Eyes/Feeling Heart (PBS) (WINNER)
    Ernest Dickerson - Seven Seconds: Until It Do (Netflix)
    Ramin Bahrani - Fahrenheit 451 (HBO)
    Tanya Hamilton - Seven Seconds: That What Follows (Netflix)
    Victoria Mahoney - Seven Seconds: Witness for the Prosecution (Netflix)

  • Outstanding Directing in a Dramatic Series

    'Better Call Saul'
    'Better Call Saul'
    Nicole Wilder/AMC/Sony Pictures

    Deborah Ann Chow - Better Call Saul - "Something Stupid" (AMC) (WINNER) 
    Ayoka Chenzira - Queen Sugar - "Here Beside the River" (OWN)
    Dee Rees - Philip K. Dick's Electric Dreams - "Kill All Others" (Prime Video)
    Salli Richardson-Whitfield - Marvel's Luke Cage - "I Get Physical" (Netflix)
    Zetna Fuentes - How To Get Away With Murder - "Lahey v. Commonwealth of Pennsylvania" (ABC)

  • Outstanding Directing in a Comedy Series

    'Atlanta,' "Teddy Perkins"
    'Atlanta,' "Teddy Perkins"
    Guy D'Alema/FX

    Donald Glover - Atlanta - "FUBU" (FX Networks) (WINNER) 
    Gina Rodriguez - Jane the Virgin - "Chapter Seventy-Four" (CW)
    Hiro Murai - Atlanta - "Teddy Perkins" (FX Networks)
    Ken Whittingham - Atypical - "Ernest Shackleton's Rules for Survival" (Netflix)
    Millicent Shelton - Insecure - "High-Like" (HBO)

  • Outstanding Character Voice-Over Performance

    Ethan Miller/Getty Images for CinemaCon

    Samuel L. Jackson - Incredibles 2 (Disney and Pixar Animation Studios) (WINNER) 
    Issa Rae - Bojack Horseman (Netflix)
    Laya Deleon Hayes - Doc McStuffins (Disney Junior)
    Mahershala Ali - Spider-Man: Into the Spider-Verse (Columbia Pictures/Sony Pictures Animation in association with Marvel)
    Shameik Moore - Spider-Man: Into the Spider-Verse (Columbia Pictures/Sony Pictures Animation in association with Marvel)

  • Outstanding Actor in a Motion Picture

    Matt Kennedy/Marvel Studios

    Chadwick Boseman - Black Panther (Marvel Studios) (WINNER)
    Michael B. Jordan - Creed II (Metro-Goldwyn-Mayer Studios)
    Denzel Washington - The Equalizer 2 (Columbia Pictures)
    John David Washington - BlacKkKlansman (Focus Features)
    Stephan James - If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

  • Outstanding Actress in a Motion Picture

    Courtesy of Erika Doss/Twentieth Century Fox Film Corporation

    Amandla Stenberg - The Hate U Give (20th Century Fox) (WINNER)
    Constance Wu - Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
    KiKi Layne - If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
    Sanaa Lathan - Nappily Ever After (Marc Platt Production/Badabing Pictures Production for Netflix)
    Viola Davis - Widows (20th Century Fox)

  • Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

    Idris Elba
    Idris Elba
    Getty

    Idris Elba - Thor: Ragnarok (Marvel Studios) (WINNER)
    Laurence Fishburne - Last Flag Flying (Amazon Studios)
    Lil Rel Howery - Get Out (Universal Pictures)
    Nnamdi Asomugha - Crown Heights (Amazon Studios)
    Sterling K. Brown - Marshall (Open Road Films)

  • Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

    Tiffany Haddish
    Tiffany Haddish
    Nicholas Hunt/Getty Images

    Tiffany Haddish - Girls Trip (Universal Pictures) (WINNER)
    Audra McDonald - Beauty and the Beast (Walt Disney Studio Motion Pictures)
    Keesha Sharp - Marshall (Open Road Films)
    Regina Hall - Girls Trip (Universal Pictures)
    Tessa Thompson - Thor: Ragnarok (Marvel Studios)

  • Outstanding Independent Motion Picture

    'Detroit'
    'Detroit'
    Courtesy of Annapurna Pictures

    Detroit (Annapurna Pictures) (WINNER)
    Last Flag Flying (Amazon Studios)
    Mudbound (Netflix)
    Professor Marston and the Wonder Women (Annapurna Pictures)
    Wind River (Acacia Filmed Entertainment)

  • Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

    Courtesy of Marvel Studios

    Letitia Wright - Black Panther (Marvel Studios) (WINNER)
    Storm Reid - A Wrinkle In Time (Walt Disney Studios)
    Winston Duke - Black Panther (Marvel Studios)
    John David Washington - BlacKkKlansman (Focus Features)
    KiKi Layne - If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

  • Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

    'Black Panther'
    'Black Panther'
    Courtesy of Marvel Studios

    Black Panther (Marvel Studios) (WINNER) 
    BlacKkKlansman (Focus Features)
    Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
    The Hate U Give (20th Century Fox)
    Widows (20th Century Fox)

  • Outstanding Motion Picture

    Michele K. Short/Universal Studios

    Girls Trip (Universal Pictures) (WINNER)
    Detroit (Annapurna Pictures)
    Get Out (Universal Pictures)
    Marshall (Open Road Films)
    Roman J. Israel, Esq. (Sony Pictures Entertainment)

  • Special Award - Entertainer of the Year

    Kevin Mazur/Getty Images

    Beyonce (WINNER)
    Chadwick Boseman
    Ryan Coogler
    Regina King
    LeBron James