Critics' Choice Awards: 'Once Upon a Time in Hollywood' Named Best Picture; Full Winners List

3:04 PM 1/12/2020

by Kimberly Nordyke and Annie Howard

Other winners included Sam Mendes and Bong Joon Ho in a tie for best director, along with Joaquin Phoenix, Renée Zellweger, Brad Pitt, Laura Dern and Eddie Murphy, who received the Lifetime Achievement Award.

From left: Ava DuVernay, Eddie Murphy, Joaquin Phoenix, Renée Zellweger
From left: Ava DuVernay, Eddie Murphy, Joaquin Phoenix, Renée Zellweger
Jeff Kravitz/FilmMagic; Kevin Winter/Getty Images for Critics Choice Association; Amy Sussman/Getty Images; Kevin Winter/Getty Images for Critics Choice Association

Once Upon a Time in Hollywood was named best picture by the Critics Choice Association at the 25th annual Critics' Choice Awards on Sunday night.

Among the other winners were Joaquin Phoenix for best actor for Joker, Renée Zellweger for best actress for Judy, Brad Pitt for best supporting actor for Once Upon a Time in Hollywood, Laura Dern for best supporting actress for Marriage Story and The Irishman for best ensemble.

In addition, Bong Joon Ho and Sam Mendes tied for best director honors for Parasite and 1917, respectively. Quentin Tarantino won for best original screenplay for Once Upon a Time in Hollywood, while Greta Gerwig won for best adapted screenplay for Little Women.

On the TV side, Fleabag was named best comedy series, Succession was tapped as best drama series and When They See Us earned best limited series honors.

Also during the kudocast, Keegan-Michael Key presented fellow Dolemite Is My Name co-star Eddie Murphy with the Critics' Choice Lifetime Achievement Award, while Ted Danson presented his fellow Good Place star Kristen Bell with the #SeeHer Award.

Heading into the ceremony, The Irishman led all nominees with 14 nods, while When They See Us topped the TV list with six. Overall, Netflix led with 61 mentions across the TV and film categories, followed by HBO with 33, Amazon with 14 and NBC with 12.

Additional presenters included Kate Beckinsale, Alison Brie, Kelly Clarkson, Brian Cox, Adam Devine, Sara Gilbert, Walton Goggins, Lucy Hale, Chris Hardwick, Anne Hathaway, Sam Heughan, Nick Kroll, Eugene Levy, John Lithgow, Sebastian Maniscalco, Caleb McLaughlin, Kennedy McMann, Seth Meyers, Ashleigh Murray, Niecy Nash, Desus Nice and The Kid Mero, Lupita Nyong’o, Catherine O'Hara, Edi Patterson, Tom Payne, Michael Sheen, JB Smoove, Bradley Whitford, and Scott Wolf.

Taye Diggs hosted the show, which aired on live The CW from 7-10 p.m. ET (delayed PT).

A full list of winners follows.

  • Best Picture

    Courtesy of Columbia Pictures

    Once Upon a Time in Hollywood (WINNER)
    1917
    Ford v Ferrari
    The Irishman
    Jojo Rabbit
    Joker
    Little Women
    Marriage Story
    Parasite
    Uncut Gems

  • Best Actor

    Warner Bros. Entertainment Inc.

    Joaquin Phoenix – Joker (WINNER)
    Antonio Banderas – Pain and Glory
    Robert De Niro – The Irishman
    Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
    Adam Driver – Marriage Story
    Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
    Adam Sandler – Uncut Gems

     
  • Best Actress

    Roadside Attractions/Pathé Productions

    Renée Zellweger – Judy (WINNER)
    Awkwafina – The Farewell
    Cynthia Erivo – Harriet
    Scarlett Johansson – Marriage Story
    Lupita Nyong’o – Us
    Saoirse Ronan – Little Women
    Charlize Theron – Bombshell

  • Best Supporting Actor

    SONY PICTURES ENTERTAINMENT

    Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood (WINNER)
    Willem Dafoe – The Lighthouse
    Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
    Anthony Hopkins – The Two Popes
    Al Pacino – The Irishman
    Joe Pesci – The Irishman

  • Best Supporting Actress

    Courtesy of Netflix

    Laura Dern – Marriage Story (WINNER)
    Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
    Jennifer Lopez – Hustlers
    Florence Pugh – Little Women
    Margot Robbie – Bombshell
    Zhao Shuzhen – The Farewell

  • Best Young Actor/Actress

    Kimberley French

    Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit (WINNER)
    Julia Butters – Once Upon a Time in Hollywood
    Noah Jupe – Honey Boy
    Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
    Shahadi Wright Joseph – Us
    Archie Yates – Jojo Rabbit

  • Best Acting Ensemble

    Courtesy of Netflix

    The Irishman (WINNER)
    Bombshell
    Knives Out
    Little Women
    Marriage Story
    Once Upon a Time in Hollywood
    Parasite

  • Best Director

    'Parasite' (left) and '1917'
    'Parasite' (left) and '1917'
    Courtesy of Neon; Universal Pictures

    Bong Joon Ho – Parasite (WINNER - tie)
    Sam Mendes – 1917  (WINNER - tie)
     Noah Baumbach – Marriage Story
    Greta Gerwig – Little Women
    Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems
    Martin Scorsese – The Irishman
    Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

  • Best Original Screenplay

    Andrew Cooper/Sony Pictures

    Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood (WINNER)
    Noah Baumbach – Marriage Story
    Rian Johnson – Knives Out
    Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
    Lulu Wang – The Farewell

  • Best Adapted Screenplay

    Courtesy of Columbia Pictures

    Greta Gerwig – Little Women (WINNER)
    Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
    Anthony McCarten – The Two Popes
    Todd Phillips & Scott Silver – Joker
    Taika Waititi – Jojo Rabbit
    Steven Zaillian – The Irishman

  • Best Cinematography

    Universal Pictures

    Roger Deakins – 1917 (WINNER)
    Jarin Blaschke – The Lighthouse
    Phedon Papamichael – Ford v Ferrari
    Rodrigo Prieto – The Irishman
    Robert Richardson – Once Upon a Time in Hollywood
    Lawrence Sher – Joker

  • Best Production Design

    Andrew Cooper/Sony Pictures

    Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time in Hollywood (WINNER)
    Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
    Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917
    Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
    Lee Ha Jun – Parasite
    Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
    Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

  • Best Editing

    Universal Pictures

    Lee Smith – 1917 (WINNER)
    Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems
    Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
    Yang Jinmo – Parasite
    Fred Raskin – Once Upon a Time in Hollywood
    Thelma Schoonmaker – The Irishman

  • Best Costume Design

    Courtesy of TIFF

    Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name (WINNER)
    Julian Day – Rocketman
    Jacqueline Durran – Little Women
    Arianne Phillips – Once Upon a Time in Hollywood
    Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
    Anna Robbins – Downton Abbey

  • Best Hair and Makeup

    Hilary Bronwyn Gayle SMPSP

    Bombshell (WINNER)
    Dolemite Is My Name
    The Irishman
    Joker
    Judy
    Once Upon a Time in Hollywood
    Rocketman

  • Best Visual Effects

    Walt Disney Studios

    Avengers: Endgame (WINNER)
    1917
    Ad Astra
    The Aeronauts
    Ford v Ferrari
    The Irishman
    The Lion King

  • Best Animated Feature

    Disney/Pixar

    Toy Story 4 (WINNER)
    Abominable
    Frozen II
    How to Train Your Dragon: The Hidden World
    I Lost My Body
    Missing Link

  • Best Action Movie

    Courtesy of Marvel Studios

    Avengers: Endgame (WINNER)
    1917
    Ford v Ferrari
    John Wick: Chapter 3 - Parabellum
    Spider-Man: Far From Home

  • Best Comedy

    François Duhamel/Netflix

    Dolemite Is My Name (WINNER)
    Booksmart
    The Farewell
    Jojo Rabbit
    Knives Out

  • Best Sci-Fi or Horror Movie

    Claudette Barius/Universal Pictures

    Us (WINNER)
    Ad Astra
    Avengers: Endgame
    Midsommar

  • Best Foreign-Language Film

    'Parasite'
    'Parasite'
    Courtesy of NEON CJ Entertainment

    Parasite (WINNER)
    Atlantics
    Les Misérables
    Pain and Glory
    Portrait of a Lady on Fire

  • Best Song

    'Rocketman' (left) and 'Wild Rose'
    'Rocketman' (left) and 'Wild Rose'
    Courtesy of Paramount Pictures; Neon

    "(I’m Gonna) Love Me Again" – Rocketman (WINNER - tie)
    "Glasgow (No Place Like Home)" – Wild Rose (WINNER - tie)

    "I’m Standing With You" – Breakthrough
    "Into the Unknown" – Frozen II
    "Speechless" – Aladdin
    "Spirit"– The Lion King
    "Stand Up" – Harriet

  • Best Score

    Niko Tavernise/Warner Bros.

    Hildur Guðnadóttir – Joker (WINNER)
    Michael Abels – Us
    Alexandre Desplat – Little Women
    Randy Newman – Marriage Story
    Thomas Newman – 1917
    Robbie Robertson – The Irishman

  • Best Drama Series

    Courtesy of HBO

    Succession (HBO) (WINNER)
    The Crown (Netflix)
    David Makes Man (OWN)
    Game of Thrones (HBO)
    The Good Fight (CBS All Access)
    Pose (FX)
    This Is Us (NBC)
    Watchmen (HBO)

  • Best Actor in a Drama Series

    Courtesy of HBO

    Jeremy Strong – Succession (HBO) (WINNER)
    Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
    Mike Colter – Evil (CBS)
    Paul Giamatti – Billions (Showtime)
    Kit Harington – Game of Thrones (HBO)
    Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
    Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
    Billy Porter – Pose (FX)

  • Best Actress in a Drama Series

    HBO

    Regina King – Watchmen (HBO) (WINNER)
    Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
    Olivia Colman – The Crown (Netflix)
    Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
    Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
    Mj Rodriguez – Pose (FX)
    Sarah Snook – Succession (HBO)
    Zendaya – Euphoria (HBO)

  • Best Supporting Actor in a Drama Series

    Courtesy of Apple TV+

    Billy Crudup – The Morning Show (Apple) (WINNER)
    Asante Blackk – This Is Us (NBC)
    Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
    Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
    Justin Hartley – This Is Us (NBC)
    Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
    Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

  • Best Supporting Actress in a Drama Series

    Courtesy of HBO

    Jean Smart – Watchmen (HBO) (WINNER)
    Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)
    Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)
    Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
    Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)
    Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)
    Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

  • Best Comedy Series

    Courtesy of Amazon

    Fleabag (Amazon) (WINNER)
    Barry (HBO)
    The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
    Mom (CBS)
    One Day at a Time (Netflix)
    PEN15 (Hulu)
    Schitt’s Creek (Pop)

  • Best Actor in a Comedy Series

    Aron Epstein/HBO

    Bill Hader – Barry (HBO) (WINNER)
    Ted Danson – The Good Place (NBC)
    Walton Goggins – The Unicorn (CBS)
    Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
    Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)
    Bashir Salahuddin – Sherman's Showcase (IFC)
    Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

  • Best Actress in a Comedy Series

    Courtesy of Amazon

    Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon) (WINNER)
    Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
    Alison Brie – GLOW (Netflix)
    Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
    Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
    Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)
    Catherine O'Hara – Schitt’s Creek (Pop)

  • Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Steve Schofield

    Andrew Scott – Fleabag (Amazon) (WINNER)
    Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
    Anthony Carrigan – Barry (HBO)
    William Jackson Harper – The Good Place (NBC)
    Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
    Nico Santos – Superstore (NBC)
    Henry Winkler – Barry (HBO)

  • Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Courtesy of Amazon Studios

    Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) (WINNER)
    D'Arcy Carden – The Good Place (NBC)
    Sian Clifford – Fleabag (Amazon)
    Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
    Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
    Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
    Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

  • Best Limited Series

    Atsushi Nishijima/Netflix

    When They See Us (Netflix) (WINNER)
    Catch-22 (Hulu)
    Chernobyl (HBO)
    Fosse/Verdon (FX)
    The Loudest Voice (Showtime)
    Unbelievable (Netflix)
    Years and Years (HBO)

  • Best Movie Made for Television

    Ben Rothstein/Netflix

    El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) (WINNER)
    Brexit (HBO)
    Deadwood: The Movie (HBO)
    Guava Island (Amazon)
    Native Son (HBO)
    Patsy & Loretta (Lifetime)

  • Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

    Courtesy of Netflix

    Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix) (WINNER)
    Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)
    Mahershala Ali – True Detective (HBO)
    Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)
    Jared Harris – Chernobyl (HBO)
    Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)
    Noah Wyle – The Red Line (CBS)

  • Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

    Craig Blankenhorn/FX

    Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX)
    Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)
    Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)
    Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)
    Joey King – The Act (Hulu)
    Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)
    Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)

  • Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

    Liam Daniel/HBO

    Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO)
    Asante Blackk – When They See Us (Netflix)
    George Clooney – Catch-22 (Hulu)
    John Leguizamo – When They See Us (Netflix)
    Dev Patel – Modern Love (Amazon)
    Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
    Russell Tovey – Years and Years (HBO)

  • Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

    Courtesy of Netflix

    Toni Collette – Unbelievable (Netflix) (WINNER)
    Patricia Arquette – The Act (Hulu)
    Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)
    Niecy Nash – When They See Us (Netflix)
    Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)
    Emma Thompson – Years and Years (HBO)
    Emily Watson – Chernobyl (HBO)

  • Best Animated Series

    Courtesy of Netflix

    BoJack Horseman (Netflix) (WINNER)
    Big Mouth (Netflix)
    The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
    She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
    The Simpsons (Fox)
    Undone (Amazon)

  • Best Talk Show

    James Corden (left) and Seth Meyers
    James Corden (left) and Seth Meyers
    Taylor Hill/FilmMagic; Kevin Mazur/Getty Images

    The Late Late Show With James Corden (CBS) (WINNER - tie)
    Late Night With Seth Meyers (NBC) (WINNER - tie)

    Desus & Mero (Showtime)
    Full Frontal With Samantha Bee (TBS)
    The Kelly Clarkson Show (NBC)
    Last Week Tonight With John Oliver (HBO)

  • Best Comedy Special

    Eric McCandless/ABC

    Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC) (WINNER)
    Amy Schumer: Growing (Netflix)
    Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
    Ramy Youssef: Feelings (HBO)
    Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
    Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
    Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)