Artios Awards: 'Hustlers,' 'Knives Out,' 'Rocketman' Among Casting Society Film Nominees

12:00 PM 1/2/2020

by Katherine Schaffstall

The winners in feature film, television and theater categories will be revealed Jan. 30 during ceremonies in New York, Los Angeles and London.

'Hustlers'
'Hustlers'
Alison Cohen Rosa/STX

The Casting Society of America on Thursday announced the film nominations for the 2020 Artios Awards, honoring the contributions of casting directors.

The winners in the feature film, television and theater categories will be revealed Jan. 30 during ceremonies held in New York, Los Angeles and London.

Films nominated in the big budget - comedy category include Dolemite Is My Name, Hustlers, Knives Out, Rocketman and Uncut Gems. Big budget - drama film nominees include 1917, The Irishman, Joker, Little Women and Once Upon a Time In Hollywood.

Abominable, Frozen 2, The Lion King, How to Train Your Dragon: The Hidden World and Toy Story 4 will compete in the animated film category.

Brittany Runs a Marathon, The Dead Don't Die, Jojo Rabbit and Late Night are nominated in the studio or independent - comedy category, while Harriet, Honey Boy, Judy and Marriage Story will vie in the studio or independent - drama category.

CSA previously announced the nominees in its non-theatrical film category: Bird Box, Black Mirror: Bandersnatch, Deadwood, King Lear and To All the Boys I've Loved Before.

Ron Funches will serve as host for the Los Angeles event, with Michelle Buteau hosting the New York ceremony.

"The art of casting for film continued to shine this year, as represented in this noteworthy list of projects. Joining our television and theater nominees, these talented casting directors exemplify the range of skills and expertise throughout our craft," CSA president Russell Boast said in a statement. "The 35th Artios Awards will put a spotlight on the year’s outstanding contributions from our members as we collectively build on this year’s achievements for an even stronger future."

The nominees in the television and theater categories were previously announced in September.

Additionally, Geena Davis will receive the Lynn Stalmaster Award for Career Achievement and Audra McDonald will be honored with the Marion Dougherty New York Apple Award. Three-time Artios Award winner Deborah Aquila will receive the Hoyt Bowers Award and Andy Pryor will be honored with the Excellence in Casting Award at the London ceremony.

A complete list of the film nominees follows.

  • Animation

    'Toy Story 4'
    'Toy Story 4'
    Disney/Pixar

    Abominable - Christi Soper Hilt
    Frozen 2 - Jamie Sparer Roberts, Sarah Raoufpur (Associate)
    The Lion King - Sarah Halley Finn, Jason B. Stamey (Associate)
    How to Train Your Dragon: The Hidden World - Christi Soper Hilt
    Toy Story 4 - Kevin Reher, Natalie Lyon

  • Big Budget - Comedy

    'Dolemite Is My Name'
    'Dolemite Is My Name'
    Courtesy of Fran├žois Duhamel/NETFLIX

    Dolemite Is My Name - Mary Vernieu, Lindsay Graham Ahanonu
    Hustlers - Gayle Keller
    Knives Out - Mary Vernieu, Angela Peri (Location Casting), Brett Howe (Associate)
    Rocketman - Reginald Poerscot-Edgerton
    Uncut Gems - Francine Maisler

  • Big Budget - Drama

    'Little Women'
    'Little Women'
    Wilson Webb

    1917 - Nina Gold
    The Irishman - Ellen Lewis, Kate Sprance (Associate)
    Joker - Shayna Markowitz
    Little Women - Francine Maisler, Kathy Driscoll-Mohler, Douglas Aibel (Location Casting), Carolyn Pickman (Location Casting)
    Once Upon a Time in Hollywood - Victoria Thomas

  • Studio or Independent - Comedy

    'The Farewell'
    'The Farewell'
    Courtesy of A24

    Brittany Runs a Marathon - Laura Rosenthal, Maribeth Fox
    The Dead Don't Die - Ellen Lewis, Kate Sprance (Associate)
    The Farewell - Leslie Woo
    Jojo Rabbit - Des Hamilton
    Late Night - Laura Rosenthal, Maribeth Fox, Kimberly Ostroy (Associate)
    Poms - Mary Vernieu, Marisol Roncali, Meagan Lewis (Location Casting)

  • Studio or Independent - Drama

    'Marriage Story'
    'Marriage Story'
    Courtesy of Netflix

    Harriet - Kim Coleman, Erica Arvold (Location Casting), Anne Chapman (Location Casting), Meghan Apostoles (Associate)
    Honey Boy - Chelsea Ellis Bloch, John Papsidera
    Judy - Fiona Weir, Alice Searby
    Marriage Story – Francine Maisler, Douglas Aibel, Kathy Driscoll-Mohler (Associate)
    Waves – Avy Kaufman, Mark Mullen (Location Casting)

  • Low Budget - Comedy or Drama

    'Them That Follow'
    'Them That Follow'
    Julius Chiu/Courtesy of Sundance Institute

    Clemency - Kerry Barden, Paul Schnee, Roya Semnanian (Associate)
    Diane - Jodi Angstreich
    The Last Black Man in San Francisco - Julia Kim, Nina Henninger (Location Casting)
    Skin - Jodi Angstreich, Laura Rosenthal, Maribeth Fox
    Them That Follow - John McAlary, Orly Sitowitz

  • Micro Budget - Comedy or Drama

    'Skin in the Game'
    'Skin in the Game'
    Kandoo Films

    Low Tide - Susan Shopmaker, Lois Drabkin
    Mickey and the Bear - Avy Kaufman
    Skin in the Game - Matthew Lessall
    The True Don Quixote - Stephanie Holbrook, Ryan Glorioso (Location Casting), Justin Coulter (Associate)
    The Wind - Meg Morman, Sunday Boling

  • The Zeitgeist Award

    'Star Wars: The Rise of Skywalker'
    'Star Wars: The Rise of Skywalker'
    Walt Disney Studios

    Avengers: Endgame - Sarah Halley Finn, Chase Paris (Location Casting), Tara Feldstein Bennett (Location Casting), Jason B. Stamey (Associate)
    It: Chapter Two - Rich Delia, Stephanie Gorin (Location Casting), Coco Kleppinger (Associate)
    Star Wars: The Rise of Skywalker - Nina Gold, April Webster, Alyssa Weisberg, Angela Young (Associate)