Artios Awards: 'Lady Bird,' 'Three Billboards' Among Casting Society Winners

10:20 PM 1/18/2018

by Kimberly Nordyke

'Lady Bird,' 'Three Billboards,' 'Dunkirk,' 'Greatest Showman' are among the film winners, while 'Atlanta,' 'Handmaid's Tale,' 'Big Little Lies' and 'Veep' took home awards on the TV side.

'Lady Bird' (left) and 'Three Billboards'
'Lady Bird' (left) and 'Three Billboards'
Photofest

Dunkirk and The Greatest Showman were among the winners at the 33rd annual Artios Awards, handed out Thursday night by the Casting Society of America.

Dunkirk won the award for big budget film, drama, while Greatest Showman took the award for big-budget comedy. Lady Bird and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri also were among the film winners.

On the TV side, Atlanta, The Handmaid's Tale, Big Little Lies and Veep were among the winners.

The awards were handed out in simultaneous ceremonies in Los Angeles and New York, with Tig Notaro hosting at the Beverly Hilton and Bridget Everett serving as host at New York's Stage 48.

The annual Artios Awards (named for the Greek word meaning "perfectly fitted") are given to CSA members using the criteria of originality, creativity and contribution of casting to the overall quality of a project. CAA's Kevin Huvane, filmmaker Barry Levinson and casting director Victoria Thomas also were honored at the event.

A full list of winners follows.

  • Feature Film Big Budget - Drama

    'Dunkirk'
    'Dunkirk'
    Courtesy of Warner Bros. Pictures

    Dunkirk (WINNER)
    John Papsidera

    Baby Driver
    Francine Maisler
    Meagan Lewis (Location Casting)

    Detroit
    Victoria Thomas
    Richard Hicks (New York Casting)
    Carolyn Pickman (Location Casting)
    Scotty Anderson (Associate)

    The Post
    Ellen Lewis
    Rori Bergman
    Kate Sprance (Associate)
    Karlee Fomalont (Associate)

    Wonder Woman
    Lora Kennedy
    Kristy Carlson
    Lucinda Syson
    Jeanette Benzie (Associate)

  • Feature Film Big Budget - Comedy

    'The Greatest Showman'
    'The Greatest Showman'
    Niko Tavernise/Twentieth Century Fox

    The Greatest Showman (WINNER)
    Bernard Telsey
    Tiffany Little Canfield
    Rori Bergman (Additional Casting)
    Patrick Goodwin (Associate)

    Beauty and the Beast
    Lucy Bevan
    Bernard Telsey
    Tiffany Little Canfield

    Guardians of the Galaxy Vol. 2
    Sarah Halley Finn
    Tara Feldstein Bennett (Location Casting)
    Chase Paris (Location Casting)

    Logan Lucky
    Carmen Cuba
    Tara Feldstein Bennett (Location Casting)
    Chase Paris (Location Casting)
    Charley Medigovich (Associate)

    Wonder
    Deborah Aquila
    Tricia Wood
    Kara Eide (Location Casting)
    -+Kris Woz (Location Casting)

  • Feature Film, Studio or Independent - Drama

    'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'
    'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'
    Courtesy of Fox Searchlight Pictures

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (WINNER)
    Sarah Halley Finn
    Meagan Lewis (Location Casting)
    Hannah Cooper (Associate)

    Gifted
    David Rubin
    Jackie Burch (Location Casting)
    Melissa Pryor (Associate)

    The Florida Project
    Carmen Cuba
    Mark Mullen (Location Casting)

    The Shape of Water
    Robin D. Cook
    Jonathan Oliveira (Associate)

    Split
    Douglas Aibel
    Diane Heery (Location Casting)
    Jason Loftus (Location Casting)
    Henry Russell Bergstein (Associate)

  • Feature Film, Studio or Independent - Comedy

    'Lady Bird'
    'Lady Bird'
    Courtesy of A24

    Lady Bird (WINNER)
    Jordan Thaler, Heidi Griffiths

    Battle of the Sexes
    Justine Arteta
    Kim Davis-Wagner

    Get Out
    Terri Taylor
    Elizabeth Coulon (Location Casting)
    Sarah Domeier (Associate)

    Girls Trip
     Mary Vernieu
    Michelle Wade Byrd
    Elizabeth Coulon (Location Casting)

    I, Tonya
    Mary Vernieu
    Lindsay Graham
    Tara Feldstein Bennett (Location Casting)
    Chase Paris (Location Casting)

    The Disaster Artist
    Rich Delia

  • Feature Film Low Budget - Comedy or Drama

    'Beach Rats'
    'Beach Rats'
    Courtesy of Sundance

    Beach Rats (WINNER)
    Susan Shopmaker

    Crown Heights
    Avy Kaufman

    It Comes at Night
    Avy Kaufman

    My Cousin Rachel
    Fiona Weir

    To the Bone
    Rich Delia

  • Feature Film Animation

    'Coco'
    'Coco'
    Courtesy of Disney/Pixar

    Coco (WINNER)
    Keven Reher
    Natalie Lyon
    Carla Hool

    Cars 3
    Kevin Reher
    Natalie Lyon

    The Nut Job 2: Nutty by Nature
    Linda Lamontagne

    Rock Dog
    Jen Rudin

  • Television Pilot & First Season — Comedy

    'Atlanta'
    'Atlanta'
    Courtesy of FX

    Atlanta (WINNER)
    Alexa L. Fogel
    Tara Feldstein Bennett (Location Casting)
    Chase Paris (Location Casting)
    Kathryn Zamora-Benson (Associate)

    Better Things
    Felicia Fasano
    Tara Nostramo (Associate)

    Dear White People
    Kim Coleman

    I Love Dick
    Eyde Belasco

    Insecure
    Victoria Thomas

  • Television Pilot & First Season — Drama

    'The Handmaid's Tale'
    'The Handmaid's Tale'
    Courtesy of Hulu

    The Handmaid’s Tale (WINNER)
    Sharon Bialy, Sherry Thomas, Russell Scott
    Robin D. Cook (Location Casting)
    Jonathan Oliveira (Associate)

    13 Reasons Why
    Kerry Barden, Paul Schnee, Barbara Fiorentino
    Nina Henninger (Location Casting)
    Joey Montenarello (Associate)
    Terese Classen (Associate)

    The Crown
    Nina Gold, Robert Sterne

    This Is Us
    Bernard Telsey, Tiffany Little Canfield, Josh Einsohn
    Ryan Bernard Tymensky (Associate)

    Stranger Things
    Carmen Cuba
    Tara Feldstein Bennett (Location Casting)
    Chase Paris (Location Casting)
    Wittney Horton (Associate)

    Westworld
    John Papsidera
    Deanna Brigidi (Associate)

  • Television Series — Comedy

    'Veep'
    'Veep'
    Courtesy of HBO

    Veep (WINNER)
    Dorian Frankel, Sibby Kirchgessner
    Marlise Gunzenhauser (Associate)

    Black-ish
    Alexis Frank Koczara
    Christine Smith Shevchenko

    Crazy Ex-Girlfriend
    Felicia Fasano, Venus Kanani
    Tara Nostramo (Associate)

    Girls
    Jennifer Eustons

    Transparent
    Eyde Belasco

    Silicon Valley
    Jeanne McCarthy, Nicole Abellera Hallman, Leslie Woo

  • Television Series — Drama

    'Black Mirror'
    'Black Mirror'
    Courtesy of Jonathan Prime/Netflix

    Black Mirror (WINNER)
    Jina Jay
    Henry Russell Bergstein (Location Casting)

    Bloodline
    Debra Zane, Shayna Markowitz
    Lori Wyman (Location Casting)
    Marie-Therese Verbruggen (Associate)
    Erin Fragetta (Associate)

    Homeland
    Judy Henderson
    Kimberly Graham (Associate)

    The Affair
    Ross Meyerson, Julie Tucker

    The Americans
    Rori Bergman

  • Limited Series

    'Big Little Lies'
    'Big Little Lies'
    Courtesy of HBO

    Big Little Lies (WINNER)
    David Rubin
    Melissa Pryor (Associate)

    Fargo
    Rachel Tenner
    Jackie Lind (Location Casting)
    Stephanie Gorin (Location Casting)
    Charlene Lee (Associate)

    Feud: Bette and Joan
    Robert J. Ulrich, Eric Dawson, Carol Kritzer
    Jennifer K.M. Treadwell (Associate)

    The Night Of
    Avy Kaufman, Sabrina Hyman
    Susanne Scheel (Associate)

    When We Rise
    Sheila Jaffe, Gail Goldberg
    Sean Cossey (Location Casting)
    JJ Ogilvy (Location Casting)
    Nina Henninger (Location Casting)

  • Feature Film — Non-Theatrical Release

    'The Wizard of Lies'
    'The Wizard of Lies'
    Craig Blankenhorn/Courtesy of HBO

    The Wizard of Lies (WINNER)
    Ellen Chenoweth
    Susanne Scheel (Associate)

    Hairspray Live!
    Bernard Telsey, Abbie Brady-Dalton
    Cesar A. Rocha (Associate)

    Killing Reagan
    Junie Lowry Johnson, Libby Goldstein
    Mark Fincannon (Location Casting)
    Craig Fincannon (Location Casting)
    Lisa Mae Fincannon (Location Casting)
    Monica Kelly (Associate)

    The Immortal Life of Henrietta Lacks
    Cindy Tolan
    Meagan Lewis (Location Casting)
    Daniel Cabeza (Associate)

    The Rocky Horror Picture Show, Let’s Do the Time Warp Again
    Robert J. Ulrich, Eric Dawson, Carol Kritzer
    Stephanie Gorin (Location Casting)
    Alex Newman (Associate)

  • Children's Pilot and Series (Live Action)

    'School of Rock'
    'School of Rock'
    Courtesy of Nickelodeon

    School of Rock (WINNER)
    Suzanne Goddard-Smythe
    Ty Harman (Associate)

    Bunk’d
    Howard Meltzer

    Girl Meets World
    Sally Stiner, Barbie Block

    Julie’s Greenroom
    Bernard Telsey
    Conrad Woolfe (Associate)

    Nicky, Ricky, Dicky & Dawn
    Danielle Aufiero, Amber Horn
    Steven Tylor O’Connor (Associate)

  • Television — Animation

    'Bojack Horseman'
    'Bojack Horseman'
    Courtesy of Netflix

    Bojack Horseman (WINNER)
    Linda Lamontagne

    American Dad!
    Linda Lamontagne

    Bob’s Burgers
    Julie Ashton-Barson

    Family Guy
    Linda Lamontagne

    Peanuts
    Matthew Jon Beck

  • Reality Series

    'Born This Way'
    'Born This Way'
    Adam Taylor/A&E

    Born This Way (WINNER)
    Sasha Alpert

    Are You the One?
    Damon Furberg, Heather Allyn

    Project Runway
    Sasha Alpert

    Real World
    Sasha Alpert

    True Life: We Are Transitioning
    Tony Miros

  • Short Films

    Perfect Roast Potatoes (WINNER)
    Rich Mento

    Crowbar Smile
    Eyde Belasco

    Plea
    Marin Hope

    Public Speaking
    Adrienne Stern

    The Sub
    Amanda Lenker Doyle

  • Shortform Series

    Confess (WINNER)
    Fern Champion, Sharon Lieblein
    Troy Daniel Smith (Associate)

    Now We’re Talking
    Alexis Frank Koczara

    Party Girl
    Nickole Doro, Shayna Sherwood

    Single By 30
    Sherrie Henderson, Romy Stutman
    Vanessa Knight (Associate)

    Tales of Titans
    Amanda Lenker Doyle, Chrissy Fiorilli-Ellington

    Tween Fest
    Amanda Lenker Doyle

  • New York Broadway Theater — Comedy or Drama

    'A Doll's House'
    'A Doll's House'
    Courtesy of Brigitte Lacombe

    A Doll’s House Part 2 (WINNER)
    David Caparelliotis, Lauren Port

    Heisenberg
    Nancy Piccione

    Indecent
    Tara Rubin
    Felicia Rudolph (Associate)

    Oslo
    Daniel Swee

    Sweat
    Heidi Griffiths, Jordan Thaler

  • New York Broadway Theater — Musical

    'Come From Away'
    'Come From Away'
    Chris Bennion

    Come From Away (WINNER)
    Rachel Hoffman

    Charlie and the Chocolate Factory
    Rachel Hoffman

    Groundhog Day
    Jim Carnahan
    Jillian Cimini (Associate)

    Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
    Duncan Stewart, Benton Whitley
    Andrea Zee (Associate)

    War Paint
    Craig Burns, Bernard Telsey

  • New York Broadway Theater — Revival, Comedy or Drama

    'Jitney'
    'Jitney'
    Joan Marcus

    Jitney (WINNER)
    David Caparelliotis, Nancy Piccione

    Six Degrees of Separation
    Daniel Swee

    The Front Page
    David Caparelliotis, Lauren Port

    The Glass Menagerie
    David Caparelliotis, Lauren Port

    The Little Foxes
    David Caparelliotis, Kelly Gillespie

  • New York Broadway Theater — Revival, Musical

    'Hello, Dolly!'
    'Hello, Dolly!'
    Julieta Cervantes

    Hello, Dolly! (WINNER)
    Craig Burns, Bernard Telsey

    Falsettos
    Tara Rubin, Eric Woodall
    Kaitlin Shaw (Associate)
    Claire Burke (Associate)

    Miss Saigon
    Tara Rubin, Merri Sugarman
    Claire Burke (Associate)

    Sunday in the Park With George
    Carrie Gardner, Stephen Kopel

    Sunset Boulevard
    Tara Rubin, Eric Woodall

  • New York Theater — Comedy or Musical

    'The Band's Visit'
    'The Band's Visit'
    Courtesy of Matthew Murphy

    The Band’s Visit (WINNER)
    Tara Rubin

    A Funny Thing Happened on the Way to the Gynecologic Oncology Unit at Memorial Sloan-Kettering Cancer Center of New York City
    William Cantler, Karyn Casl

    How to Transcend a Happy Marriage
    Daniel Swee

    Sweeney Todd
    Cesar A. Rocha

    Sweet Charity
    Judy Henderson, Ally Beans

  • New York Theater — Drama

    'Dead Poets Society'
    'Dead Poets Society'
    Joan Marcus

    Dead Poets Society (WINNER)
    William Cantler, Karyn Casl

    Small Mouth Sounds
    Henry Russell Bergstein, Lauren Port

    The Hairy Ape
    Tiffany Little Canfield
    Cesar A. Rocha (Associate)

    The Wolves
    William Cantler, Karyn Casl

    Yen
    William Cantler, Bernard Telsey, Karyn Casl, Adam Caldwell

  • Regional Theater East

    'The SpongeBob Musical'
    'The SpongeBob Musical'
    Courtesy of Joan Marcus

    The SpongeBob Musical (WINNER)
    Patrick Goodwin, James Calleri, Paul Davis

    A Sign of the Times
    Tara Rubin
    Felicia Rudolph (Associate)

    American Son (MA production)
    Pat McCorkle, Katja Zarolinski

    American Son (NJ production)
    Pat McCorkle, Katja Zarolinski

    An American Daughter
    William Cantler, Karyn Casl

    Assassins
    Tara Rubin

  • Regional Theater West

    'Zoot Suit'
    'Zoot Suit'
    Courtesy of Craig Schwartz

    Zoot Suit (WINNER)
    Pauline O'con

    A View From the Bridge
    Karyn Casl, Patrick Goodwin

    Actually
    Phyllis Schuringa

    An Octoroon
    James Calleri, Erica Jensen, Amy Potozkin

    Barbecue
    Phyllis Schuringa

    Merrily We Roll Along
    Beth Lipari

  • Los Angeles Theater

    (Tie)

    The 24th Annual Young Playwrights Festival (WINNER)
    Erica S. Bream, Cara Chute Rosenbaum

    Waiting for Godot (WINNER)
    Amanda Lenker Doyle, Chrissy Fiorilli-Ellington

    The House in Scarsdale: A Memoir for the Stage
    Nicole Arbusto

    The Tragedy of JFK (as Told by William Shakespeare)
    Erica S. Bream, Cara Chute Rosenbaum

    When Jazz Had the Blues
    Michael Donovan
    Richie Ferris (Associate)

  • Special Theatrical Performance

    'A Chorus Line'
    'A Chorus Line'
    Craig T. Mathew/Mathew Imaging

    A Chorus Line (WINNER)
    Margery Simkin, Michael Donovan
    Richie Ferris (Associate)

    Aida
    Rachel Hoffman

    Big River
    Jay Binder

    Crazy for You
    Tara Rubin, Kaitlin Shaw
    Felicia Rudolph (Associate)

    Wonderful Town
    Jim Carnahan

  • Theater Tours

    'Hamilton'
    'Hamilton'
    Courtesy of Joan Marcus

    Hamilton (Chicago Company) (WINNER)
    Bethany Knox
    Rebecca Scholl (Associate)

    Fun Home
    Jim Carnahan, Jillian Cimini

    Hamilton (West Coast National Tour)
    Bethany Knox
    Rebecca Scholl (Associate)

    Hedwig and the Angry Inch
    James Calleri, Paul Davis

    The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
    Daniel Swee, Cindy Tolan