'BPM (Beats Per Minute),' 'Barbara' Top France's Lumiere Award Nominations

5:00 AM 12/11/2017

by Rhonda Richford

Oscar winners Michel Hazanavicius and Juliette Binoche also scored nominations.

BPM Still - Publicity - H 2017
Courtesy of The Orchard

Robin Campillo’s AIDS activist drama BPM (Beats Per Minute) leads the pack with six nominations for this year’s Lumiere Awards, with nods in the best film, best director and best acting categories, among others.

The film is France’s entry in the Oscar best foreign-language film category and took home the Grand Prize in Cannes earlier this year.

Mathieu Almaric’s Barbara, which was given a special award for artistry in the Un Certain Regard section in Cannes, and the comedy C’est la Vie, from Intouchables directors Olivier Nakache and Eric Toledano, each scored four nominations.

The three will compete in the best film category, alongside Albert Dupontel’s See You Up There, Alain Gomis’ Felicite, which won the Silver Bear in Berlin, and Arnaud des Pallieres’ drama Orphan.

Amalric, Campillo and Gomis will compete for best director, with Laurent Cantet for his Un Certain Regard entry The Workshop, Philippe Garrel for his Directors’ Fortnight entry Lover for a Day, and Oscar-winner Michel Hazanavicius for his Cannes entry, Jean-Luc Goddard biopic Redoubtable.

In the acting categories, French legends Juliette Binoche (Bright Sunshine In) and Charlotte Gainsbourg compete against Emmanuelle Devos (Number One) and Karin Viard (Jealous) as well as newcomer Hiam Abbass for In Syria.

Daniel Auteuil (Le Brio), Louis Garrel (Redoubtable) and Reda Kateb (Django) are in the running against Swann Arlaud for the Critics’ Week entry Bloody Milk, Jean-Pierre Bacri for C’est la Vie and Nahuel Perez Biscayart for BPM (Beats Per Minute).

In the documentary category, Cannes head Theirry Fremaux’s Lumiere! is up against Agnes Varda’s Cannes Golden Eye winner Faces Places and Critics’ Week Grand Prize winner Makala.

The Academy also unveiled a new trophy designed by French currency designer Joaquin Jiminez, featuring a film reel shaped as a flame to add prestige to the growing awards event.

The ceremony will be held in January, 2018.

A full list of nominees follows.

  • Best Film

    BPM (Beats Per Minute) by Robin Campillo (WINNER)

    See You Up There, by Albert Dupontel

    Barbara, by Mathieu Amlaric

    Felicite, by Alain Gomis

    Orphan, by Arnaud des Pallieres

    C'est La Vie (Le Sens de la Fete) by Eric Toledano et Olivier Nakache

  • Best Director

    Robin Campillo for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Mathieu Amalric for Barbara

    Laurent Cantet for The Workshop

    Philippe Garrel for Love for a Day

    Alain Gomis for Felicite

    Michel Hazanavicius for Redoubtable

  • Best Actress

    Jeanne Balibar for Barbara (WINNER)

    Hiam Abbass for In Syria

    Juliette Binoche for Let the Sunshine In

    Emmanuelle Devos for Number One

    Charlotte Gainsbourg for Promise at Dawn

    Karin Viard for Jealous

  • Best Actor

    Nahuel Perez Biscayart for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Swann Arlaud for Bloody Milk

    Daniel Auteuil for Le Brio

    Jean-Pierre Bacri for C'est la Vie (Le Sens de la Fete)

    Louis Garrel for Redoubtable

    Reda Kateb for Django

  • Best Screenplay

    Robin Campillo, Philippe Mangeot for BPM (Beats per Minute) (WINNER)

    Christelle Berthevas, Arnaud des Pallieres for Orphan

    Albert Dupontel, Pierre Lemaitre for See You Up There

    Karim Moussaoui, Maud Ameline for Until the Birds Return

    Eric Toledano, Olivier Nakache for C'est la Vie (Le sens de la Fete)

  • Best Cinematography

    Christophe Beaucarne for Barbara (WINNER)

    Celine Bozon for Felicite

    Caroline Champetier for The Guardians

    Alain Duplantier for The Sower

    Irina Lubtchansky for Ismael's Ghosts

    Vincent Mathias for See You Up There

  • Most Promising Young Actress

    Laetitia Dosch for Montparnasse Bienvenue (WINNER)

    Iris Bry for The Guardians

    Eye Haidara for C’est la Vie (Le Sens de la Fete)

    Camelia Jordana for Le Brio

    Pamela Ramos for All the Dreams in the World

    Solene Rigot for Orphan

  • Most Promising Young Actor

    Arnaud Valois for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Khaled Alouach for De Toutes mes Forces

    Matthieu Lucci for The Workshop

    Nekfeu for All That Divides Us

    Finnegan Oldfield for Reinventing Marvin

    Pablo Pauly for Step by Step

  • Best First Film

    Until the Birds Return by Karim Moussaoui (WINNER)

    The Blessed by Sofia Djama

    Raw by Julia Ducournau

    Montparnasse Bienvenue by Léonor Serraille

    Patients by Grand Corps Malade et Mehdi Idir

    Bloody Milk by Hubert Charuel

  • Best French-Language Foreign Film

    Insyriated by Philippe Van Leeuw (WINNER)

    Before Summer Ends by Maryam Goormaghtigh

    Beauty and the Dogs by Kaouther Ben Hania

    A Wedding by Stephan Streker

    Lost in Paris by Dominique Abel and Fiona Gordon

  • Best Animated Film

    The Big Bad Fox and Other Tales by Benjamin Renner and Patrick Imbert (WINNER)

    Droles de Petites Betes by Antoon Krings and Arnaud Bouron

    Zombillenium by Arthur de Pins and Alexis Ducord

  • Best Documentary Film

    Faces Places by Agnes Varda and JR (WINNER)

    Carre 35 by Eric Caravaca

    Lumiere! L’Aventure Commence by Thierry Fremaux

    Makala by Emmanuel Gras

    Sans Adieu by Christophe Agou

    Le Venerable W. by Barbet Schroeder

  • Best Score

    Arnaud Rebotini for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Gaspar Claus for Makala

    Angelo Foley and Grand Corps Malade for Patients

    Gregoire Hetzel for Ismael's Ghosts

    Igorrr for Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

    Philippe Rombi for The Double Lover