Emmys 2016: The Full List of Nominations

9:44 AM 7/14/2016

by THR staff

'Game of Thrones' and 'The People v. O.J. Simpson' lead the nominees as 'Mr. Robot' and 'The Americans' break through.

Americans-Mr. Robot-People V OJ -Game of THrones-Split-New-H 2016
Courtesy of FX Network; USA Network, FX; HBO

The Television Academy announced nominees for the 2016 Primetime Emmy Awards on Thursday morning, again at the forgiving hour of 8:30 a.m. PT — not 5:30 a.m., as in so many years past.

Black-ish star Anthony Anderson and once-and-future Gilmore Girls actress Lauren Graham had the honor of naming this year's nominees from the Academy's North Hollywood headquarters. In addition to Game of Thrones once again earning the most nominations, FX's The Americans finally broke through. And, in its first year of eligibility, USA breakout Mr. Robot made a strong showing.

Follow along with THR's winners list as they are announced live during the show Sept. 18. Click here for the latest results.

  • Best Drama Series

    Game of Thrones (HBO) **WINNER

    The Americans (FX)

    House of Cards (Netflix)

    Downton Abbey (PBS)

    Better Call Saul (AMC)

    Mr. Robot (USA)

    Homeland (Showtime)

  • Best Comedy Series

    Veep (HBO) **WINNER

    Transparent (Amazon)

    Silicon Valley (HBO)

    Modern Family (ABC)

    Master of None (Netflix)

    Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

    Black-ish (ABC)

  • Best Actor in a Drama Series

    Rami Malek (Mr. Robot) **WINNER

    Kyle Chandler (Bloodline)

    Bob Odenkirk (Better Call Saul)

    Matthew Rhys (The Americans)

    Liev Schreiber (Ray Donovan)

    Kevin Spacey (House of Cards)

  • Best Actress in a Drama Series

    Tatiana Maslany (Orphan Black) **WINNER

    Viola Davis (How to Get Away With Murder)

    Claire Danes (Homeland)

    Taraji P. Henson (Empire)

    Keri Russell (The Americans)

    Robin Wright (House of Cards)

  • Best Actor in a Comedy Series

    Jeffrey Tambor (Transparent) **WINNER

    Anthony Anderson (Black-ish)

    Aziz Ansari (Master of None)

    Will Forte (The Last Man on Earth)

    William H. Macy (Shameless)

    Thomas Middleditch (Silicon Valley)

  • Best Actress in a Comedy Series

    Julia Louis-Dreyfus (Veep) **WINNER

    Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)

    Laurie Metcalf (Getting On)

    Tracee Ellis Ross (Black-ish)

    Amy Schumer (Inside Amy Schumer)

    Lily Tomlin (Grace and Frankie)

  • Best Supporting Actor in a Drama Series

    Ben Mendelsohn (Bloodline) **WINNER

    Jonathan Banks (Better Call Saul)

    Peter Dinklage (Game of Thrones)

    Kit Harington (Game of Thrones)

    Michael Kelly (House of Cards)

    Jon Voight (Ray Donovan)

  • Best Supporting Actress in a Drama Series

    Maggie Smith (Downton Abbey) **WINNER

    Emilia Clarke (Game of Thrones)

    Lena Headey (Game of Thrones)

    Maura Tierney (The Affair)

    Maisie Williams (Game of Thrones)

    Constance Zimmer (UnREAL)

  • Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Louie Anderson (Baskets) **WINNER

    Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)

    Ty Burrell (Modern Family)

    Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)

    Tony Hale (Veep)

    Keegan-Michael Key (Key and Peele)

    Matt Walsh (Veep)

  • Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Kate McKinnon (Saturday Night Live) **WINNER

    Anna Chlumsky (Veep)

    Gaby Hoffmann (Transparent)

    Allison Janney (Mom)

    Judith Light (Transparent)

    Niecy Nash (Getting On)

  • Best Limited Series

    The People v. O.J. Simpson (FX) **WINNER

    American Crime (ABC)

    Fargo (FX)

    The Night Manager (AMC)

    Roots (History)

  • Best Television Movie

    Sherlock: The Abominable Bride (PBS) **WINNER

    A Very Murray Christmas (Netflix)

    All the Way (HBO)

    Confirmation (HBO)

    Luther (BBC One)

  • Best Actor in a Limited Series or a Television Movie

    Courtney B. Vance (The People v. O.J. Simpson) **WINNER

    Bryan Cranston (All the Way)

    Benedict Cumberbatch (Sherlock: The Abominable Bride)

    Idris Elba (Luther)

    Cuba Gooding Jr. (The People v. O.J. Simpson)

    Tom Hiddleston (The Night Manager)

  • Best Actress in a Limited Series or a Television Movie

    Sarah Paulson (The People v. O.J. Simpson) **WINNER

    Kirsten Dunst (Fargo)

    Felicity Huffman (American Crime)

    Audra McDonald (Lady Day at Emerson's Bar & Grill)

    Lili Taylor (American Crime)

    Kerry Washington (Confirmation)

  • Best Supporting Actor in a Limited Series or a Television Movie

    Sterling K. Brown (The People v. O.J. Simpson) **WINNER

    Hugh Laurie (The Night Manager)

    Jesse Plemons (Fargo)

    David Schwimmer (The People v. O.J. Simpson)

    John Travolta (The People v. O.J. Simpson)

    Bokeem Woodbine (Fargo)

  • Best Supporting Actress in a Limited Series or a Television Movie

    Regina King (American Crime) **WINNER

    Kathy Bates (American Horror Story: Hotel)

    Olivia Colman (The Night Manager)

    Melissa Leo (All the Way)

    Sarah Paulson (American Horror Story: Hotel)

    Jean Smart (Fargo)

  • Best Guest Actor in a Drama Series

    Hank Azaria (Ray Donovan) (WINNER)

    Mahershala Ali (House of Cards)

    Reg E. Cathey (House of Cards)

    Michael J. Fox (The Good Wife)

    Paul Sparks (House of Cards)

    Max von Sydow (Game of Thrones)

  • Best Guest Actress in a Drama Series

    Margo Martindale (The Americans) (WINNER)

    Ellen Burstyn (House of Cards)

    Allison Janney (Masters of Sex)

    Laurie Metcalf (Horace and Pete)

    Molly Parker (House of Cards)

    Carrie Preston (The Good Wife)

  • Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

    Peter Scolari (Girls) (WINNER)

    Larry David (Saturday Night Live)

    Tracy Morgan (Saturday Night Live)

    Martin Mull (Veep)

    Bob Newhart (The Big Bang Theory)

    Bradley Whitford (Transparent)

  • Best Guest Actress in a Comedy Series

    Tina Fey & Amy Poehler (Saturday Night Live) (WINNER)

    Christine Baranski (The Big Bang Theory)

    Melora Hardin (Transparent)

    Melissa McCarthy (Saturday Night Live)

    Laurie Metcalf (The Big Bang Theory)

    Amy Schumer (Saturday Night Live)

  • Best Variety Talk Series

    Last Week Tonight With John Oliver (HBO) **WINNER

    Comedians in Cars Getting Coffee (Crackle)

    Jimmy Kimmel Live! (ABC)

    The Late Late Show With James Corden (CBS)

    Real Time With Bill Maher (HBO)

    The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

  • Best Variety Sketch Series

    Key and Peele (Comedy Central) **WINNER

    Documentary Now! (IFC)

    Drunk History (Comedy Central)

    Inside Amy Schumer (Comedy Central)

    Portlandia (IFC)

    Saturday Night Live (NBC)

  • Best Special Class Program

    Grease Live! (FOX) (WINNER)

    73rd Golden Globe Awards (NBC)

    The Oscars (ABC)

    Super Bowl 50 Halftime Show (CBS)

    69th Annual Tony Awards (CBS)

  • Best Variety Special

    The Late Late Show Carpool Karaoke Prime Time Special (CBS) (WINNER)

    Adele Live in New York City (NBC)

    Amy Schumer: Live at the Apollo (HBO)

    Kennedy Center Honors (CBS)

    Lemonade (HBO)

  • Best Reality-Competition Program

    The Voice (NBC) **WINNER

    The Amazing Race (CBS)

    American Ninja Warrior (NBC)

    Dancing With the Stars (ABC)

    Project Runway (Lifetime)

    Top Chef (Bravo)

  • Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition

    RuPaul Charles (RuPaul's Drag Race) (WINNER)

    Ryan Seacrest (American Idol)

    Tom Bergeron (Dancing With the Stars)

    Jane Lynch (Hollywood Game Night)

    Steve Harvey (Little Big Shots)

    Heidi Klum and Tim Gunn (Project Runway)

    Read More: See the biggest snubs from the 2016 nominations here.

  • Best Structured Reality Program

    Shark Tank (ABC) (WINNER)

    Antiques Roadshow (PBS)

    Diners, Drive-Ins and Dives (Food Network)

    Lip Sync Battle (Spike)

    MythBusters (Discovery Channel)

    Undercover Boss (CBS)

  • Best Unstructured Reality Program

    Born This Way (A&E) (WINNER)

    Deadliest Catch (Discovery Channel)

    Gaycation With Ellen Page (Viceland)

    Intervention (A&E)

    Project Greenlight (HBO)

    United Shades of America (CNN)

  • Best Documentary or Nonfiction Special

    What Happened, Miss Simone? (Netflix) (WINNER)

    Becoming Mike Nichols (HBO)

    Everything is Copy — Nora Ephron: Scripted & Unscripted (HBO)

    Listen to Me Marlon (Showtime)

    Mapplethorpe: Look at the Pictures (HBO)

  • Best Documentary or Non-Fiction Series

    Making a Murderer (Netflix) (WINNER)

    American Masters (PBS)

    Chef's Table (Netflix)

    The Seventies (CNN)

    Woman With Gloria Steinem (Viceland)

  • Best Informational Series or Special

    Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN) (WINNER)

    Inside the Actors Studio (Bravo)

    Star Talk With Neil deGrasse Tyson (National Geographic Channel)

    The Story of God With Morgan Freeman (National Geographic Channel)

    Vice (HBO)

  • Best Writing for a Drama Series

    Game of Thrones, "Battle of the Bastards" (HBO), Written by David Benioff, D. B. Weiss **WINNER

    The Americans, "Persona Non Grata" (FX), Written by Joel Fields, Joe Weisberg

    Downton Abbey, "Episode 8" (PBS), Written by Julian Fellowes

    The Good Wife, "End" (CBS), Written by Robert King, Michelle King

    Mr. Robot, "eps1.0_hellofriend.mov" (USA), Written by Sam Esmail

    UnREAL, "Return" (Lifetime), Written by Marti Noxon, Sarah Gertrude Shapiro

  • Best Writing for a Comedy Series

    Master of None, "Parents" (Netflix), Written by Aziz Ansari, Alan Yang **WINNER

    Catastrophe, "Episode 1" (Amazon), Written by Rob Delaney, Sharon Horgan

    Silicon Valley, "Founder Friendly" (HBO), Written by Dan O'Keefe

    Silicon Valley, "The Uptick" (HBO), Written by Alec Berg

    Veep, "Morning After" (HBO), Written by Alec Berg

    Veep, "Mother" (HBO), Written by Alex Gregory, Peter Huyck