Emmys 2017: The Full List of Nominations

8:01 AM 7/13/2017

by THR staff

'Saturday Night Live' and 'Westworld' top the list this year with 22 noms each.

Westworld and Saturday Night Live Still - Split - Publicity - H 2017
Courtesy of HBO and NBC

The 69th annual Primetime Emmy Award nominations were announced Thursday morning and, capping off a huge year for the veteran variety show, Saturday Night Live led in mentions. It tied HBO drama Westworld with 22 nominations.

Veep's Anna Chlumsky and S.W.A.T.'s Shemar Moore were on hand at the Television Academy's Wolf Theatre in Los Angeles, where there was also good news for Hulu newcomer The Handmaid's Tale, Netflix's Stranger Things, FX's Feud and HBO mainstay Veep. Click here to find out what the nominees are saying upon learning the news.

See the list of major categories below and for all nominees, including below-the-line categories, click here.

  • Best Drama Series

    The Handmaid's Tale (Hulu) (WINNER)

    Better Call Saul (AMC)

    The Crown (Netflix)

    House of Cards (Netflix)

    This Is Us (NBC)

    Stranger Things (Netflix)?

    Westworld (HBO)

  • Best Comedy Series

    Veep (HBO) (WINNER)

    Atlanta (FX)

    Black-ish (ABC)

    Master of None (Netflix)

    Modern Family (ABC)

    Silicon Valley (HBO)

    Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

  • Best Limited Series

    Big Little Lies (HBO) (WINNER)

    Fargo (FX)

    Feud: Bette and Joan (FX)

    Genius (National Geographic)

    The Night Of (HBO)

  • Best Television Movie

    Black Mirror (Netflix) (WINNER)

    Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love (NBC)

    The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)

    Sherlock: The Lying Detective (PBS)

    The Wizard of Lies (HBO)

  • Best Variety Talk Series

    Last Week Tonight With John Oliver (HBO) (WINNER)

    Full Frontal With Samantha Bee (TBS)

    Jimmy Kimmel Live! (ABC)

    The Late Late Show With James Corden (CBS)

    The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

    Real Time With Bill Maher (HBO)

  • Best Actress in a Drama Series

    Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale) (WINNER)

    Claire Foy (The Crown)

    Robin Wright (House of Cards)

    Viola Davis (How to Get Away With Murder)

    Keri Russell (The Americans)

    Evan Rachel Wood (Westworld)

  • Best Actor in a Drama Series

    Sterling K. Brown (This Is Us) (WINNER)

    Anthony Hopkins (Westworld)

    Bob Odenkirk (Better Call Saul)

    Matthew Rhys (The Americans)

    Liev Schreiber (Ray Donovan)

    Kevin Spacey (House of Cards)

    Milo Ventimiglia (This Is Us)

  • Best Actress in a Comedy Series

    Julia Louis-Dreyfus (Veep) (WINNER)

    Pamela Adlon (Better Things)

    Jane Fonda (Grace and Frankie)

    Allison Janney (Mom)

    Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)

    Tracee Ellis Ross (Black-ish)

    Lily Tomlin (Grace and Frankie)

  • Best Actor in a Comedy Series

    Donald Glover (Atlanta) (WINNER)

    Anthony Anderson (Black-ish)

    Aziz Ansari (Master of None)

    Zach Galifianakis (Baskets)

    William H. Macy (Shameless)

    Jeffrey Tambor (Transparent)

  • Best Actress in a Limited Series or a Television Movie

    Nicole Kidman (Big Little Lies) (WINNER)

    Jessica Lange (Feud)

    Susan Sarandon (Feud)

    Reese Witherspoon (Big Little Lies)

    Carrie Coon (Fargo)

    Felicity Huffman (American Crime)

  • Best Actor in a Limited Series or a Television Movie

    Riz Ahmed (The Night Of) (WINNER)

    Benedict Cumberbatch (Sherlock: The Lying Detective)

    Robert De Niro (The Wizard of Lies)

    Ewan McGregor (Fargo)

    Geoffrey Rush (Genius)

    John Turturro (The Night Of)

  • Best Supporting Actress in a Drama Series

    Ann Dowd (The Handmaid's Tale) (WINNER)

    Uzo Aduba (Orange Is the New Black)

    Millie Bobby Brown (Stranger Things)

    Chrissy Metz (This Is Us)

    Thandie Newton (Westworld)

    Samira Wiley (The Handmaid's Tale)

  • Best Supporting Actor in a Drama Series

    John Lithgow (The Crown) (WINNER)

    Jonathan Banks (Better Call Saul)

    David Harbour (Strangers Things)

    Ron Cephas Jones (This Is Us)

    Michael Kelly (House of Cards)

    Mandy Patinkin (Homeland)

    Jeffrey Wright (Westworld)

  • Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Kate McKinnon (Saturday Night Live) (WINNER)

    Vanessa Bayer (Saturday Night Live)

    Anna Chlumsky (Veep)

    Leslie Jones (Saturday Night Live)

    Judith Light (Transparent)

    Kathryn Hahn (Transparent)

  • Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Alec Baldwin (Saturday Night Live) (WINNER)

    Louie Anderson (Baskets)

    Ty Burrell (Modern Family)

    Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)

    Tony Hale (Veep)

    Matt Walsh (Veep)

  • Best Supporting Actress in a Limited Series or a Television Movie

    Laura Dern (Big Little Lies) (WINNER)

    Judy Davis (Feud)

    Jackie Hoffman (Feud)

    Regina King (American Crime)

    Michelle Pfeiffer (The Wizard of Lies)

    Shailene Woodley (Big Little Lies)

  • Best Supporting Actor in a Limited Series or a Television Movie

    Alexander Skarsgard (Big Little Lies) (WINNER)

    Bill Camp (The Night Of)

    Alfred Molina (Feud)

    David Thewlis (Fargo)

    Stanley Tucci (Feud)

    Michael K. Williams (The Night Of)

  • Best Guest Actress in a Drama Series

    Alison Wright (The Americans)

    Alexis Bledel (The Handmaid's Tale)

    Cicely Tyson (How to Get Away With Murder)

    Ann Dowd (The Leftovers)

    Laverne Cox (Orange Is the New Black)

    Shannon Purser (Stranger Things)

  • Best Guest Actor in a Drama Series

    Ben Mendelsohn (Bloodline)

    B.D. Wong (Mr. Robot)

    Hank Azaria (Ray Donovan)

    Denis O'Hare (This Is Us)

    Brian Tyree Henry (This Is Us)

    Gerald McRaney (This Is Us)

  • Best Guest Actress in a Comedy Series

    Becky Ann Baker (Girls)

    Angela Bassett (Master of None)

    Melissa McCarthy (Saturday Night Live)

    Carrie Fisher (Catastrophe)

    Wanda Sykes (Black-ish)

    Kristen Wiig (Saturday Night Live)

  • Best Guest Actor in a Comedy Series

    Riz Ahmed (Girls)

    Matthew Rhys (Girls)

    Dave Chappelle (Saturday Night Live)

    Lin-Manuel Miranda (Saturday Night Live)

    Tom Hanks (Saturday Night Live)

    Hugh Laurie (Veep)

  • Best Writing for a Drama Series

    "Offred (Pilot)," The Handmaid's Tale (Bruce Miller) (WINNER)

    "The Soviet Division," The Americans (Joel Fields, Joe Weisberg)

    "Chicanery," Better Call Saul (Gordon Smith)

    "Assassins," The Crown (Peter Morgan)

    "Chapter One: The Vanishing of Will Byers," Stranger Things (The Duffer Brothers)

    "The Bicameral Mind," Westworld (Lisa Joy, Jonathan Nolan)

  • Best Writing for a Comedy Series

    "Thanksgiving," Master of None (Aziz Ansari, Lena Waithe) (WINNER)

    "B.A.N.," Atlanta (Donald Glover)

    "Streets on Lock," Atlanta (Stephen Glover)

    "Success Failure," Silicon Valley (Alec Berg)

    "Georgia," Veep (Billy Kimball)

    "Groundbreaking," Veep (David Mandel)

  • Best Variety Sketch Series

    Saturday Night Live (NBC) (WINNER)

    Billy On The Street (truTV)

    Documentary Now! (IFC)

    Drunk History (Comedy Central)

    Portlandia (IFC)

    Tracey Ullman's Show (HBO)

  • Best Variety Special

    Carpool Karaoke Primetime Special (CBS)

    Full Front al With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents' Dinner (TBS)

    Louis C.K. 2017 (Netflix)

    Sarah Silverman: A Speck Of Dust (Netflix)

    Stephen Colbert's Live Election Night Democracy's Series Finale: Who's Going To Clean Up This Sh*t? (Showtime)

  • Best Special Class Program

    Hairspray Live! (NBC)

    The Oscars (ABC)

    Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga (FOX)

    70th Annual Tony Awards (CBS)

  • Best Documentary or Non-Fiction Series

    American Masters (PBS)

    Chef's Table (Netflix)

    The Keepers (Netflix)

    Planet Earth II (BBC America)

    30 for 30 (ESPN)

  • Best Documentary or Nonfiction Special

    Amanda Knox (Netflix)

    A House Divided (Vice Special Report)

    L.A. Burning: The Riots 25 Years Later (A&E)

    13th (Netflix)

  • Best Informational Series or Special

    Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)

    Inside The Actors Studio (Bravo)

    Leah Remini: Scientology and the Aftermath (A&E)

    StarTalk With Neil deGrasse Tyson (National Geographic)

    Vice (HBO)

  • Best Reality-Competition Program

    The Amazing Race (CBS)

    American Ninja Warrior (NBC)

    Project Runway (Lifetime)

    RuPaul's Drag Race (VH1)

    Top Chef (Bravo)

    The Voice (NBC)

  • Best Unstructured Reality Program

    Born This Way (A&E)

    Deadliest Catch (Discovery Channel)

    Gaycation With Ellen Page (Viceland)

    Intervention (A&E)

    RuPaul's Drag Race: Untucked (YouTube)

    United Shades of America With W. Kamau Bell (CNN)

  • Best Structured Reality Program

    Antiques Roadshow (PBS)

    Diners, Drive-Ins and Dives (Food Network)

    Fixer Upper (HGTV)

    Lip Sync Battle (Spike TV)

    Shark Tank (ABC)

    Who Do You Think You Are? (TLC)