'120 BPM' Leads France's Cesar Awards Nominations

1:00 AM 1/31/2018

by Rhonda Richford

The French academy unveiled its shortlists Wednesday morning in Paris.

'120 BPM'
'120 BPM'
Courtesy of Cannes Film Festival

France’s Academy of Cinema Arts and Sciences on Wednesday morning unveiled the nominees for this year’s Cesar Awards – the country’s equivalent to the Oscars – during a breakfast press conference at the famed Fouquet’s restaurant on the Champs-Elysees in Paris.

Cannes Grand Prize winner 120 BPM led the nominations with 13 nods, including best film, best director, best editing and best original screenplay for creator Robin Campillo. 

Albert Dupontel's post-World War I epic See You Up There also scored 13 nominations. 

Mathieu Amalric's Barbara, which won a special prize in the Un Certain Regard sidebar in Cannes as well as the Louis Delluc prize in December, had 9 nominations.

Cannes Critics' Week entry Bloody Milk received 8 nominations including best film and best first film. Julia Ducornau's Raw, also a Cannes Critics' Week selection but in 2016, had 6 nominations. 

Academy president Alain Terzian and comedian Manu Payet, who will host the show, announced the nominees.

In the foreign language category, Christopher Nolan's Dunkirk, which was shot in northern France, scored a nomination, as did last Ruben Ostlund's Palme d'Or winner The Square.

As previously announced, Penelope Cruz will receive the honorary Cesar award, and French actress Vanessa Paradis will symbolically open the ceremony. In the past, that honor has gone to the ceremonial president, but that title seems to have been scrapped after the uproar over Roman Polanski’s invitation and subsequent withdrawal last year.

Terzian began the announcements by congratulating director Agnes Varda for her honorary Oscar presented at the Governor's awards last November, as well as for her Oscar nomination in the best documentary category with Faces Places

The academy also unveiled a new award this year, the a public prize, which will be awarded to the film with the most tickets sold each year. The move is a nod to popular comedies that are often overlooked for more artistic fare.

He also touted 2016 as a great year for French cinema abroad after the foreign market bounced back from a low 2016. This year's ceremony will be held on March 2 at Paris' Salle Pleyel.

Here is the full list of nominations.

  • Best Film

    Courtesy of Cannes Film Festival

    120 BPM produced by Hugues Charbonneau, Marie-Ange Luciani and directed by Robin Campillo (WINNER)

    See You Up There produced by Catherine Bozorgan, directed by Albert Dupontel

    Barbara, produced by Patrick Godeau, directed by Mathieu Amalric

    Le Brio, produced by Dimtri Rassam, Benjamin Elaouf and directed by Yvan Attal

    Patients, produced by Eirc Altmayer, Nicolas Altmayer, Jean-Rachid, and directed by the Grand Corps Malade, Mehdi Idir

    Bloody Milk, produced by Stephanie Bermann, Alexis Dulguerian and directed by Hubert Charuel

    C'est La Vie! produced by Nicolas Duval Adassovsky, Yann Zenou, Laurent Zeitoun and directed by Eric Toledano, Olivier Nakache

  • Best Director

    Francois G. Durand/WireImage

    Albert Dupontel for See You Up There (WINNER)

    Robin Campillo for 120 BPM

    Mathieu Amalric for Barbara

    Julia Ducournau for Raw

    Hubert Charuel for Bloody Milk

    Michel Hazanavicius for Redoubtable

    Eric Toledano and Olivier Nakache for C'est la Vie!

  • Best Actress

    Courtesy of Gaumont

    Jeanne Balibar for Barbara (WINNER)

    Juliette Binoche for Let the Sunshine In

    Emmanuelle Devos for Number One

    Marina Fois for L'Atelier

    Charlotte Gainsbourg for Promise at Dawn

    Doria Tillier for Mr. & Mrs. Adelman

    Karin Viard for Jalouse

  • Best Actor

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Swann Arlaud for Bloody Milk (WINNER)

    Daniel Auteuil for Le Brio

    Jean-PIerre Bacri for C'est la Vie!

    Guillaume Canet for Rock'n'Roll

    Albert Dupontel for See You Up There

    Louis Garrel for Redoubtable

    Reda Kateb for Django

  • Best Supporting Actress

    Courtesy of Pyramid Movies

    Sara Giraudeau for Bloody Milk (WINNER)

    Laure Calamy for Ava

    Anais Demoustier for La Villa

    Adele Haenel for 120 BPM

    Melanie Thierry for See You Up There

  • Best Supporting Actor

    Celine Nieszawer

    Antoine Reinartz for 120 BPM (WINNER)

    Niels Arestrup for See You Up There

    Laurent Lafitte for See you Up There

    Gilles Lellouche for C’est la Vie!

    Vincent Macaigne for C’est la Vie!

  • Best New Actress

    Courtesy of David Koskas

    Camelia Jordana for Le Brio (WINNER)

    Iris Bry for The Guardians

    Laetitia Dosch for Montparnasse Bienvenue

    Eye Haidara for C'est la Vie!

    Garance Marillier for Raw

  • Best New Actor

    Courtesy of Le Films de Pierre

    Nahuel Perez Biscayart for 120 BPM (WINNER)

    Benjamin Lavernhe for C'est la Vie!

    Finnegan Oldfield for Marvin ou la Belle Education

    Pablo Pauly for Patients

    Arnaud Valois for 120 BPM

  • Best Foreign Film

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Loveless by Andrei Zviaguintsev (WINNER)

    The Nile Hilton Incident by Tarik Saleh

    Dunkirk by Christopher Nolan

    The Royal Exchange by Marc Dugain

    La La Land by Damien Chazelle

    A Wedding by Stephan Streker

    The Square by Ruben Ostlund

  • Best Original Screenplay

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Robin Campillo for 120 BPM (WINNER)

    Mathieu Amalric, Philippe de Folco for Barbara

    Julia Ducournau for Raw

    Claude Le Pape, Hubert Charuel for Bloody Milk

    Eric Toledano, Olivier Nakache for C'est la Vie!

  • Best Adapted Screenplay

    Courtesy of Gaumont Distribution

    Albert Dupontel, PIerre Lemaitre for See You Up There (WINNER)

    Xavier Beauvois, Frederique Moreau, Marie-Juile Maille for The Guardians

    Grand Corps Malade, Fadette Drouard for Patients

    Eric Barbier, Marie Eynard for Promise at Dawn

    Michel Hazanavicius for Redoubtable

  • Best Documentary Film

    Courtesy of TIFF

    I Am Not Your Negro by Raoul Peck (WINNER)

    12 Days by Raymond Depardon

    A Voix Haute – La Force de la Parole by Stephanie de Freitas and Ladj Ly

    Plot 35 by Eric Caravaca

    Faces Places by Agnes Varda, JR

  • Best First Film

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Bloody Milk directed by Hubert Charuel (WINNER)

    Raw directed by Julia Ducornau

    Montparnasse Bienvenue directed by Leonor Serraille

    Mr. & Mrs. Adelman directed by Nicolas Bedos

    Patients directed by Grand Corps Malade, Mehdi Idir

  • Best Original Score

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Arnaud Rebotini for 120 BPM (WINNER)

    Christophe Julien for See You Up There

    Jim Williams for Raw

    Myd for Bloody Milk

    Matthieu Chedid for Faces Places

  • Best Sound

    Courtesy of Gaumont

    Olivier Mauvezin, Nicolas Moreau, Stephane Thiebaut for Barbara (WINNER)

    Julien Sicart, Valerie de Loof, Jean-Pierre Laforce for 120 BPM

    Jean Minondo, Gurwal Coic-Gallas, Cyril Holtz, Damien Lazzerini for See You Up There

    Mathieu Descamps, Severin Favriau, Stephane Thiebaut for Raw

    Pascal Armant, Selim Azzazi, Jean-Paul Hurier for C'est la Vie!

  • Best Editing

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Robin Campillo for 120 BPM (WINNER)

    Christophe Pinel for See You Up There

    Francois Gedigier for Barbara

    Julie Lena, Lilian Corbeille, Gregoire Pontecaille for Bloody Milk

    Dorian Rigal Ansous for C'est la Vie!

  • Best Cinematography

    Courtesy of Gaumont Distribution

    Vincent Mathais for See You Up There (WINNER)

    Jeanne Lapoirie for 120 BPM

    Christophe Beaucarne for Barbara

    Caroline Champetier for The Guardians

    Guilaume Schiffman for Redoubtable

  • Best Costumes

    Courtesy of Gaumont Distribution

    Mimi Lempicka for See You Up There (WINNER)

    Isabelle Pannetier for 120 BPM

    Pascaline Chavanne for Barbara

    Anais Romand for The Guardians

    Catherine Bouchard for Promise at Dawn

  • Best Production Design

    Courtesy of Gaumont Distribution

    Pierre Queffelean for See You Up There (WINNER)

    Emmanuelle Duplay for 120 BPM

    Laurent Baude for Barbara

    Pierre Renson for Promise at Dawn

    Christian Marti for Redoubtable

  • Best Animated Film

    Courtesy of Folivari!/Panique!/StudioCanal/RTBF (Television Belge)-OUFtivi/VOO/Be TV

    The Big Bad Fox and Other Tales directed by Benjamin Renner, Patrick Imbert (WINNER)

    Sahara directed by Pierre Core

    Zombillenium directed by Arthur de Pins, Alexis Ducord

  • Best Animated Short Film

    Courtesy of Cannes Film Festival

    Pepe le Morse directed by Lucrece Andreae (WINNER)

    Le Future Sera Chauve directed by Paul Cabon

    I Want Pluto to be a Planet Again directed by Marie Amachoukeli, Vladimir Mavounia-Kouka

    Le Jardin de Minuit directed by Benoit Chieux

  • Best Short Film

    Courtesy of Les Films du Cygne

    Les Bigorneaux directed by Alice Vial (WINNER)

    Le Bleu Blanc Rouge de mes Cheveux directed by Josza Anjembe

    Debout Kinshasa directed by Sebastien Maitre

    Marlon directed by Jessica Palud

    Les Miserables directed by Ladj Ly