'Marriage Story' Sweeps Gotham Awards; Full Winners List

5:27 PM 12/2/2019

by THR Staff

'Uncut Gems' and 'The Last Black Man in San Francisco' both received multiple nominations, only to be completely shut out.

The Gotham Independent Film Awards were handed out Monday night at Cipriani Wall Street in New York, where Noah Baumbach's Marriage Story won all four awards it was nominated for, including the top prize of best feature.

The Scarlett Johansson and Adam Driver starrer, which follows a divorcing couple negotiating custody of their son, also won best screenplay for Baumbach and best actor for Driver. Marriage Story took home the audience award — voted on by IFP members — as well.

The Farewell, Uncut Gems and The Last Black Man in San Francisco went into the evening with three nominations each, but The Farewell was the only film of the group to win an award — best actress honors for leading lady Awkwafina.

Films nominated for two awards included Clemency, Diane, High Flying Bird and Midsommar.

On the TV side, When They See Us won in the breakthrough series longform category, while PEN15 prevailed in the shortform category.

Previously announced tribute awards went to actors Laura Dern and Sam Rockwell; director Ava DuVernay; and FilmNation CEO Glen Basner. Dern has a supporting role in Marriage Story, while DuVernay wrote, directed and executive produced When They See Us. Additionally, Emmy-winning filmmaker and disability rights activist Jason DaSilva received a Made in New York award.

Additionally, IFP announced the winners of its first Student Short Film Showcase: Mizaru (Sudarshan Suresh, Columbia University); Darling (Saim Sadiq, Columbia University); Bob and Dale (David Melvin Rosfeld, CUNY Brooklyn College); Keeper of Earth and Time (Tiantian Wang, School of Visual Arts); and Youth (Farida Zahran, NYU Tisch). 

These shorts, from five New York City graduate student filmmakers, will receive a theatrical premiere in January and be shown on JetBlue's seatback entertainment systems under the "IFP Selects" category and on Focus Features' digital platforms, with the filmmakers each receiving a generous grant from JetBlue and Focus.

Gotham Award nominees are selected by committees of film critics, journalists, festival programmers and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors and others directly involved in making films determine the final award recipients.

Recent Gotham Award winners have included Oscar nominees and winners Call Me by Your Name, Moonlight, Spotlight, Birdman, Boyhood, Citizenfour, Inside Llewyn Davis, The Act of Killing, Moonrise Kingdom, Beasts of the Southern Wild, Beginners, The Tree of Life, Winter’s Bone and The Hurt Locker.

A list of winners is below.

Dec. 5, 7:55 p.m. This story has been updated with the winners of IFP's Student Short Film Showcase, announced during the Gotham Awards.

  • Best Feature

    Telluride Film Festival

    Marriage Story (WINNER)
    Noah Baumbach, director; Noah Baumbach, David Heyman, producers (Netflix)

    The Farewell
    Lulu Wang, director; Daniele Melia, Marc Turtletaub, Peter Saraf, Andrew Miano, Chris Weitz, Jane Zheng, Lulu Wang, Anita Gou, producers (A24)

    Hustlers
    Lorene Scafaria, director; Jessica Elbaum, Elaine Goldsmith-Thomas, Jennifer Lopez, Benny Medina, Will Ferrell, Adam McKay, producers (STXfilms)

    Uncut Gems
    Josh Safdie, Benny Safdie, directors; Scott Rudin, Eli Bush, Sebastian Bear McClard, producers (A24)

    Waves
    Trey Edward Shults, director; James Wilson, Kevin Turen, Trey Edward Shults, producers (A24)

  • Best Documentary

    Courtesy of Sundance Film Festival

    American Factory (WINNER)
    Steven Bognar, Julia Reichert, directors; Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert, Julie Parker Benello, producers (Netflix)

    Apollo 11
    Todd Douglas Miller, director; Todd Douglas Miller, Thomas Baxley Petersen, Evan Krauss, producers (NEON and CNN Films)

    The Edge of Democracy
    Petra Costa, director; Petra Costa, Tiago Pavan, Joanna Natasegara, Shane Boris, producers (Netflix)

    Midnight Traveler
    Hassan Fazili, director; Emelie Mahdavian, Su Kim, producers (Oscilloscope Laboratories)

    One Child Nation
    Nanfu Wang, Jialing Zhang, directors; Nanfu Wang, Jialing Zhang, Christoph Jörg, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (Amazon Studios)

  • Bingham Ray Breakthrough Director Award

    Laure De Clermont-Tonnerre for The Mustang (Focus Features) (WINNER)
    Kent Jones for Diane (IFC Films)
    Joe Talbot for The Last Black Man in San Francisco (A24)
    Olivia Wilde for Booksmart (United Artists Releasing)
    Phillip Youmans for Burning Cane (ARRAY Releasing)

  • Best Screenplay

    Courtesy of Netlix

    Marriage Story, Noah Baumbach (Netflix) (WINNER)
    The Farewell, Lulu Wang (A24)
    High Flying Bird, Tarell Alvin McCraney (Netflix)
    The Last Black Man in San Francisco, Jimmie Fails, Joe Talbot, Rob Richert (A24)
    Midsommar, Ari Aster (A24)

  • Best Actor

    Courtesy of Netlix

    Adam Driver in Marriage Story (Netflix) (WINNER)
    Willem Dafoe in The Lighthouse (A24)
    Aldis Hodge in Clemency (NEON)
    André Holland in High Flying Bird (Netflix)
    Adam Sandler in Uncut Gems (A24)

  • Best Actress

    Courtesy of A24

    Awkwafina in The Farewell (A24) (WINNER)
    Elisabeth Moss in Her Smell (Gunpowder & Sky)
    Mary Kay Place in Diane (IFC Films)
    Florence Pugh in Midsommar (A24)
    Alfre Woodard in Clemency (NEON)

  • Breakthrough Actor

    Courtesy of A24

    Taylor Russell in Waves (A24) (WINNER)
    Julia Fox in Uncut Gems (A24)
    Aisling Franciosi in The Nightingale (IFC Films)
    Chris Galust in Give Me Liberty (Music Box Films)
    Noah Jupe in Honey Boy (Amazon Studios)
    Jonathan Majors in The Last Black Man in San Francisco (A24)

  • Breakthrough Series - Long Format

    Courtesy of Netflix

    When They See Us, Ava DuVernay, creator; Jeff Skoll, Jonathan King, Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Oprah Winfrey, Ava DuVernay, executive producers (Netflix) (WINNER)

    Chernobyl, Craig Mazin, creator; Craig Mazin, Carolyn Strauss, Jane Featherstone, executive producers (HBO)

    David Makes Man, Tarell Alvin McCraney, creator; Mike Kelley, Melissa Loy, Tarell Alvin McCraney, Denitria Harris-Lawrence, Michael B. Jordan, Oprah Winfrey, executive producers (OWN: Oprah Winfrey Network)

    My Brilliant Friend, Saverio Costanzo, creator; Domenico Procacci, Mario Gianani, Guido De Laurentiis, Elena Recchia, Jennifer Schuur, Paolo Sorrentino, executive producers (HBO)

    Unbelievable, Susannah Grant, Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman & Michael Chabon, Katie Couric, Richard Tofel, Neil Barsky, Robyn Semien, Marie, executive producers (Netflix)

  • Breakthrough Series - Short Format

    Alex Lombardi/Hulu

    PEN15, Maya Erskine, Anna Konkle, Sam Zvibleman, creators; Anna Konkle, Sam Zvibleman, Debbie Liebling, Gabe Liedman, Marc Provissiero, Brooke Pobjoy, Andy Samberg, Jorma Taccone, Akiva Schaffer, Becky Sloviter, Shelley Zimmerman, Brin Lukens, Jordan Levin, executive producers (Hulu) (WINNER)

    Ramy, Ramy Youssef, Ari Katcher, Ryan Welch, creators; Ramy Youssef, Jerrod Carmichael, Ravi Nandan, Bridget Bedard, Ari Katcher, Ryan Welch, executive producers (Hulu)

    Russian Doll, Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler, creators; Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler, Dave Becky, Tony Hernandez, Lilly Burns, Allison Silverman, executive producers (Netflix)

    Tuca & Bertie, Lisa Hanawalt, creator; Lisa Hanawalt, Raphael Bob-Waksberg, Noel Bright, Steven A. Cohen, Tiffany Haddish, Ali Wong, executive producers (Netflix)

    Undone, Kate Purdy, Raphael Bob-Waksberg, creators; Kate Purdy, Raphael Bob-Waksberg, Noel Bright, Steven A. Cohen, Tommy Pallotta, executive producers (Amazon Prime Video)

  • Audience Award

    Voted on by IFP members; nominees comprise the 15 films nominated for best feature, best documentary and breakthrough director