Gotham Awards: 'The Favourite,' 'First Reformed' Lead Nominees

7:05 AM 10/18/2018

by Hilary Lewis

Other films up for multiple awards include 'Eighth Grade,' 'Hereditary,' 'If Beale Street Could Talk,' 'Private Life,' 'Sorry to Bother You' and 'Support the Girls.'

The Favourite and First Reformed dominated the nominations for the Gotham Independent Film Awards, which were announced Thursday.

Both movies are up for best feature and best screenplay, with First Reformed also scoring a best actor nod and The Favourite landing a special jury award for its three main actresses.

The following films were each nominated for two awards: Eighth Grade, Hereditary, If Beale Street Could Talk, Leave No Trace, Madeline's Madeline, Private Life, Sorry to Bother You and Support the Girls.

In the best feature category, The Favourite, Yorgos Lanthimos' period film about two women in Queen Anne's court competing for her attention and affection, and First Reformed, Paul Schrader's latest work about a troubled pastor drawn toward violence, will compete with Barry Jenkins' Moonlight follow-up If Beale Street Could Talk, Josephine Decker's Madeline's Madeline and Chloe Zhao's The Rider.

For best screenplay, where The Favourite is represented by screenwriters Deborah Davis and Tony McNamara, other nominees are Tamara Jenkins for Private Life, Andrew Bujalski for Support the Girls and Cory Finley for Thoroughbreds.

Best actor nominees include Adam Driver (BlacKkKlansman), Ben Foster (Leave No Trace), Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?), Ethan Hawke (First Reformed) and Lakeith Stanfield (Sorry to Bother You). Best actress nominees include Glenn Close (The Wife), Toni Collette (Hereditary), Kathryn Hahn (Private Life), Regina Hall (Support the Girls) and Michelle Pfeiffer (Where Is Kyra?). The best actress nominating committee also voted to give a special jury award to Olivia Colman, Emma Stone and Rachel Weisz for their ensemble performance in The Favourite.

Weisz, it was previously announced, will also receive the actress tribute at this year's Gotham Awards, alongside fellow tribute recipients Willem Dafoe (actor), Paul Greengrass (director) and Jon Kamen (industry).

On the TV side, the Gotham Awards, which three years ago started recognizing small-screen fare, nominated Alias Grace, Big Mouth, The End of the F***ing World, Killing Eve, Pose and Sharp Objects for its breakthrough series – longform award.

The Gotham Award nominees are selected by committees of film critics, journalists, festival programmers and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors and others directly involved in making films will determine the final award recipients.

IFP members can vote online, from Nov. 19-24, for the winner in the final competitive category, the audience award. The 15 films nominated for best feature, best documentary and the Bingham Ray Breakthrough Director Award make up the nominees in that category. IFP members will also vote for the winner in the breakthrough shortform series category (all of the nominees for which are available online).

The Gotham Awards are seen as the unofficial start of Oscar season. Recent Gotham Award winners have included Oscar nominees and winners Call Me by Your Name, Moonlight, Spotlight, Birdman, Boyhood, Citizenfour, Inside Llewyn Davis, The Act of Killing, Moonrise Kingdom, Beasts of the Southern Wild, Beginners, The Tree of Life, Winter’s Bone and The Hurt Locker.

The 2018 Gotham Awards are set to be held Monday, Nov. 26, at Cipriani Wall Street in New York City.

The full list of this year's nominees follows.

Full disclosure: The Hollywood Reporter's reviews editor Jon Frosch and chief TV critic Tim Goodman were part of the nominating committees for breakthrough actor (Frosch) and breakthrough series – longform (Goodman).

  • Best Feature

    Courtesy of Cannes Film Festival

    The Rider
    Chloe Zhao, director; Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Mollye Asher, Chloé Zhao, producers (Sony Pictures Classics) (WINNER)

    The Favourite
    Yorgos Lanthimos, director; Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos, producers (Fox Searchlight Pictures)

    First Reformed
    Paul Schrader, director; Jack Binder, Greg Clark, Victoria Hill, Gary Hamilton, Deepak Sikka, Christine Vachon, David Hinojosa, Frank Murray, producers (A24)

    If Beale Street Could Talk
    Barry Jenkins, director; Adele Romanski, Sara Murphy, Barry Jenkins, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Megan Ellison, producers (Annapurna Pictures)

    Madeline’s Madeline
    Josephine Decker, director; Krista Parris, Elizabeth Rao, producers (Oscilloscope Laboratories)

  • Best Documentary

    Courtesy of Sundance Institute

    Hale County This Morning, This Evening 
    RaMell Ross, director; RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim, producers (The Cinema Guild) 
    (WINNER)

    Bisbee '17
    Robert Greene, producer; Douglas Tirola, Susan Bedusa, Bennett Elliott, producers (4th Row Films)

    Minding the Gap
    Bing Liu, director; Diane Quon, Bing Liu, producers (Hulu & Magnolia Pictures)

    Shirkers
    Sandi Tan, director; Sandi Tan, Jessica Levin, Maya Rudolph, producers (Netflix)

    Won’t You Be My Neighbor?
    Morgan Neville, director; Morgan Neville, Caryn Capotosto, Nicholas Ma, producers (Focus Features)

  • Bingham Ray Breakthrough Director Award

    Linda Kallerus/A24

    Bo Burnham for Eighth Grade (A24) (WINNER)

    Ari Aster for Hereditary (A24)

    Jennifer Fox for The Tale (HBO)

    Crystal Moselle for Skate Kitchen (Magnolia Pictures)

    Boots Riley for Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

  • Best Screenplay

    Courtesy of Telluride Film Festival

    First Reformed, Paul Schrader (A24) (WINNER)

    The Favourite, Deborah Davis and Tony McNamara (Fox Searchlight Pictures)

    Private Life, Tamara Jenkins (Netflix)

    Support the Girls, Andrew Bujalski (Magnolia Pictures)

    Thoroughbreds, Cory Finley (Focus Features)

  • Best Actor

    A24/Photofest

    Ethan Hawke in First Reformed (A24) (WINNER)

    Adam Driver in BlacKkKlansman (Focus Features)

    Ben Foster in Leave No Trace (Bleecker Street)

    Richard E. Grant in Can You Ever Forgive Me? (Fox Searchlight Pictures)

    Lakeith Stanfield in Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

  • Best Actress

    Courtesy of A24

    Toni Collette in Hereditary (A24) (WINNER)

    Glenn Close in The Wife (Sony Pictures Classics)

    Kathryn Hahn in Private Life (Netflix)

    Regina Hall in Support the Girls (Magnolia Pictures)

    Michelle Pfeiffer in Where is Kyra? (Paladin and Great Point Media)

    *The 2018 Best Actress nominating committee also voted to award a special Gotham Jury Award to Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz for their ensemble performance in The Favourite. (Fox Searchlight Pictures)

  • Breakthrough Actor

    Courtesy of Sundance Institute

    Elsie Fisher in Eighth Grade (A24) (WINNER)

    Yalitza Aparicio in Roma (Netflix)

    Helena Howard in Madeline’s Madeline (Oscilloscope Laboratories)

    KiKi Layne in If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

    Thomasin Harcourt McKenzie in Leave No Trace (Bleecker Street)

  • Breakthrough Series - Long Form

    Courtesy of BBC America

    Killing Eve, Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Phoebe Waller-Bridge, executive producers (BBC America) (WINNER)

    Alias Grace, Sarah Polley, Mary Harron, Noreen Halpern, executive producers (Netflix)

    Big Mouth, Nick Kroll, Andrew Goldberg, Jennifer Flackett, Mark Levin, creators; Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin & Jennifer Flackett, executive producers (Netflix)

    The End of the F***ing World, Andy Baker, Murray Ferguson, Petra Fried, Ed MacDonald, Dominic Buchanan, Jonathan Entwistle, executive producers (Netflix)

    Pose, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, creators; Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Sherry Marsh, executive producers (FX Networks)

    Sharp Objects, Marti Noxon, creator; Marti Noxon, Jason Blum, Gillian Flynn, Amy Adams, Jean-Marc Vallée, Nathan Ross, Gregg Fienberg, Charles Layton, Marci Wiseman, Jessica Rhoades, executive producers (HBO)

  • Breakthrough Series - Short Form

    195 Lewis, Chanelle Aponte Pearson and Rae Leone Allen, creators (WINNER)

    Cleaner Daze, Tess Sweet and Daniel Gambelin, creators

    Distance, Alex Dobrenko, creator

    The F Word, Nicole Opper, creator

    She's the Ticket, Nadia Hallgren, creator

  • Audience Award

    Voted on by IFP members; nominees comprise the 15 films nominated for best feature, best documentary and breakthrough director

    Courtesy of Sundance Institute

    Won't You Be My Neighbor? (WINNER)
    Bisbee '17
    Eighth Grade
    The Favourite
    First Reformed
    Hale County This Morning, This Evening
    Hereditary
    If Beale Street Could Talk
    Madeline's Madeline
    Minding the Gap
    The Rider
    Shirkers
    Skate Kitchen
    Sorry to Bother You
    The Tale