'120 BPM' Tops France's Lumiere Awards

2:00 PM 2/5/2018

by Rhonda Richford

Agnes Varda's Oscar-nominated 'Faces Places' also took the best documentary prize.

120 Beats Per Minute - Cannes Publicity - H 2017
Courtesy of Cannes Film Festival

120 BPM was the big winner at France’s Lumiere Awards Monday night, sweeping the categories in which it was nominated, including best picture and best director for Robin Campillo.

The Cannes Grand Prize winner also took the best actor prize for Nahuel Perez Biscayart and best new actor for Arnaud Valois, as well as the original screenplay prize for Campillo and Phillipe Mangeot and best score for a total of six awards selected by the foreign press association.

For this third time at the podium, Campillo brought up the cast and crew that were on hand. 

Agnes Varda and JR’s Oscar-nominated Faces Places won the best documentary Lumiere award.

Jeanne Balibar won best actress for her work in Mathieu Amalric’s Barbara, while the film also won best cinematography. Laetitia Dosch took the best new actress prize for her portrayal of a young Parisienne in Montparnasse Bienvenue.

Ernest & Celine creator Benjamin Renner and Patrick Imbert’s The Big Bad Fox and Other Tales took the best animated film prize, which was the first award of the night.

The ceremony also honored Monica Bellucci and the legendary Jean-Paul Belmondo during the evening. Belmondo received a long standing ovation before the octogenarian accepted his award.

The full list of winners follows.

  • Best Film

    BPM (Beats Per Minute) by Robin Campillo (WINNER)

    See You Up There, by Albert Dupontel

    Barbara, by Mathieu Amlaric

    Felicite, by Alain Gomis

    Orphan, by Arnaud des Pallieres

    C'est La Vie (Le Sens de la Fete) by Eric Toledano et Olivier Nakache

  • Best Director

    Robin Campillo for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Mathieu Amalric for Barbara

    Laurent Cantet for The Workshop

    Philippe Garrel for Love for a Day

    Alain Gomis for Felicite

    Michel Hazanavicius for Redoubtable

  • Best Actress

    Jeanne Balibar for Barbara (WINNER)

    Hiam Abbass for In Syria

    Juliette Binoche for Let the Sunshine In

    Emmanuelle Devos for Number One

    Charlotte Gainsbourg for Promise at Dawn

    Karin Viard for Jealous

  • Best Actor

    Nahuel Perez Biscayart for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Swann Arlaud for Bloody Milk

    Daniel Auteuil for Le Brio

    Jean-Pierre Bacri for C'est la Vie (Le Sens de la Fete)

    Louis Garrel for Redoubtable

    Reda Kateb for Django

  • Best Screenplay

    Robin Campillo, Philippe Mangeot for BPM (Beats per Minute) (WINNER)

    Christelle Berthevas, Arnaud des Pallieres for Orphan

    Albert Dupontel, Pierre Lemaitre for See You Up There

    Karim Moussaoui, Maud Ameline for Until the Birds Return

    Eric Toledano, Olivier Nakache for C'est la Vie (Le sens de la Fete)

  • Best Cinematography

    Christophe Beaucarne for Barbara (WINNER)

    Celine Bozon for Felicite

    Caroline Champetier for The Guardians

    Alain Duplantier for The Sower

    Irina Lubtchansky for Ismael's Ghosts

    Vincent Mathias for See You Up There

  • Most Promising Young Actress

    Laetitia Dosch for Montparnasse Bienvenue (WINNER)

    Iris Bry for The Guardians

    Eye Haidara for C’est la Vie (Le Sens de la Fete)

    Camelia Jordana for Le Brio

    Pamela Ramos for All the Dreams in the World

    Solene Rigot for Orphan

  • Most Promising Young Actor

    Arnaud Valois for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Khaled Alouach for De Toutes mes Forces

    Matthieu Lucci for The Workshop

    Nekfeu for All That Divides Us

    Finnegan Oldfield for Reinventing Marvin

    Pablo Pauly for Step by Step

  • Best First Film

    Until the Birds Return by Karim Moussaoui (WINNER)

    The Blessed by Sofia Djama

    Raw by Julia Ducournau

    Montparnasse Bienvenue by Léonor Serraille

    Patients by Grand Corps Malade et Mehdi Idir

    Bloody Milk by Hubert Charuel

  • Best French-Language Foreign Film

    Insyriated by Philippe Van Leeuw (WINNER)

    Before Summer Ends by Maryam Goormaghtigh

    Beauty and the Dogs by Kaouther Ben Hania

    A Wedding by Stephan Streker

    Lost in Paris by Dominique Abel and Fiona Gordon

  • Best Animated Film

    The Big Bad Fox and Other Tales by Benjamin Renner and Patrick Imbert (WINNER)

    Droles de Petites Betes by Antoon Krings and Arnaud Bouron

    Zombillenium by Arthur de Pins and Alexis Ducord

  • Best Documentary Film

    Faces Places by Agnes Varda and JR (WINNER)

    Carre 35 by Eric Caravaca

    Lumiere! L’Aventure Commence by Thierry Fremaux

    Makala by Emmanuel Gras

    Sans Adieu by Christophe Agou

    Le Venerable W. by Barbet Schroeder

  • Best Score

    Arnaud Rebotini for BPM (Beats Per Minute) (WINNER)

    Gaspar Claus for Makala

    Angelo Foley and Grand Corps Malade for Patients

    Gregoire Hetzel for Ismael's Ghosts

    Igorrr for Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

    Philippe Rombi for The Double Lover