PGA Awards: '1917,' 'The Irishman,' 'Parasite' Among Nominees for Top Prize

8:01 AM 1/7/2020

by Hilary Lewis

The guild also revealed its animated film and TV nominations, with 'Succession,' 'Fleabag,' 'Veep,' 'Game of Thrones,' 'Big Little Lies,' 'Chernobyl,' 'Unbelievable' and 'When They See Us' earning small-screen nods.

The Producers Guild of America on Tuesday unveiled its movie and TV nominations.

The nominees for the PGA's top prize of the Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures consist of a number of best picture frontrunners including Ford v Ferrari, The Irishman, Jojo Rabbit, Joker, Knives Out, Little Women, Marriage Story, Parasite and the Golden Globes' best drama and comedy/musical motion picture winners 1917 and Once Upon a Time in Hollywood, respectively. Parasite on Sunday won the Golden Globes' award for best foreign-language film, and Joker earlier Tuesday topped the BAFTA nominations.

Little Women's Amy Pascal is the first solo female producer nominated for the Zanuck Award since Gone Girl's Cean Chaffin in 2014. Only three other solo female producers have been nominated for the PGA's top prize: Niki Marvin (The Shawshank Redemption) and Jan Chapman (The Piano) in 1994 and Jane Scott (Shine) in 1997.

Last year, Green Book won the Zanuck Award ahead of its best picture Oscar triumph.

Best picture Oscar hopefuls not nominated for the PGA Awards' top prize include frontrunner The Two Popes; major threats Pain and Glory, The Farewell, A Hidden Life and Uncut Gems; and possibilities Just Mercy, Rocketman, Bombshell, Dolemite Is My Name and Harriet. However, Bombshell, it was previously announced, will be recognized with a special award.

The guild also announced the nominees for its award for animated movies, recognizing Abominable, Frozen 2, How to Train Your Dragon: The Hidden World, Missing Link and Toy Story 4.

On the TV side, drama series nominees are HBO's Big Little Lies and Watchmen; Netflix's The Crown; and recent Golden Globe drama series winner Succession and the final season of Game of Thrones, both airing on HBO.

Comedy nominees are Amazon's recent Golden Globe comedy series winner Fleabag and the streamer's latest season of The Marvelous Mrs Maisel; HBO's Barry and the final season of Veep; and Pop TV/CBC's Schitt's Creek.

Limited series nominees are FX's Fosse/Verdon; HBO's Chernobyl and True Detective; and Netflix's Unbelievable and When They See Us.

The guild's nominees for producer of TV and streamed motion pictures are the individuals who worked on HBO's Deadwood: The Movie; National Geographic's Apollo: Missions to the Moon; and Netflix's American Son, Black Mirror: Striking Vipers and El Camino: A Breaking Bad Movie.

Notable nominees in the categories of nonfiction, live and game/competition TV series include HBO's Leaving Neverland, Lifetime's Surviving R. Kelly, Comedy Central's The Daily Show With Trevor Noah, Netflix's Dave Chappelle: Sticks & Stones, HBO's Last Week Tonight With John Oliver, CBS' The Late Show With Stephen Colbert, NBC's Saturday Night Live, Fox's The Masked Singer and VH1's RuPaul's Drag Race.

The guild last month announced nominees in the categories of sports, children's and shortform TV programs as well as the nominees for its inaugural Innovation Award, which will honor "an outstanding entertainment endeavor across the emerging mediums of VR, AR, experiential and more." The winners in these categories will be announced Jan. 13 and Jan. 16 at nominees events in New York and Los Angeles, respectively.

The 31st annual Producers Guild Awards are set to take place Saturday, Jan. 18, at the Hollywood Palladium in Los Angeles.

As previously announced, the PGA will also present special honors during next month's awards ceremony to Ted Sarandos (Milestone Award); Brad Pitt, Dede Gardner and Jeremy Kleiner of Plan B (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures); Marta Kauffman (Norman Lear Achievement Award in Television); Octavia Spencer (Visionary Award); and the Lionsgate film Bombshell (Stanley Kramer Award). The nominees for best producer of a documentary feature were announced in November.

A complete list of this year's movie and TV nominees follows.

Due to an editing error, an earlier version of this story included the wrong year for Jane Scott's Shine nomination, which occurred in 1997, not 2006.

  • Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

    The Darryl F. Zanuck Award

    'Jojo Rabbit'
    'Jojo Rabbit'
    Kimberley French/Twentieth Century Fox

    1917
    Producers: Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne‐Ann Tenggren, Callum McDougall

    Ford v Ferrari
    Producers: Peter Chernin & Jenno Topping, James Mangold

    The Irishman
    Producers: Jane Rosenthal & Robert De Niro, Emma Tillinger Koskoff & Martin Scorsese

    Jojo Rabbit
    Producers: Carthew Neal, Taika Waititi

    Joker
    Producers: Todd Phillips & Bradley Cooper, Emma Tillinger Koskoff

    Knives Out
    Producers: Rian Johnson, Ram Bergman

    Little Women
    Producer: Amy Pascal

    Marriage Story
    Producers: Noah Baumbach, David Heyman

    Once Upon a Time in Hollywood
    Producers: David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino

    Parasite
    Producers: Kwak Sin Ae, Bong Joon Ho

  • Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

    'Missing Link'
    'Missing Link'
    Laika Studios/Annapurna Pictures

    Abominable
    Producer: Suzanne Buirgy

    Frozen II
    Producer: Peter Del Vecho

    How to Train Your Dragon: The Hidden World
    Producers: Bradford Lewis, Bonnie Arnold

    Missing Link
    Producers: Arianne Sutner, Travis Knight

    Toy Story 4
    Producers: Mark Nielsen, Jonas Rivera

  • Outstanding Producer of Episodic Television - Drama

    The Norman Felton Award

    'Succession'
    'Succession'
    Courtesy of HBO

    Big Little Lies (Season 2)
    Producers: David E. Kelley, Jean‐Marc Vallée, Andrea Arnold, Reese Witherspoon, Bruna Papandrea, Nicole Kidman, Per Saari, Gregg Fienberg, Nathan Ross, David Auge, Lauren Neustadter, Liane Moriarty

    The Crown (Season 3)
    Producers: Peter Morgan, Suzanne Mackie, Stephen Daldry, Andy Harries, Benjamin Caron, Matthew Byam Shaw, Robert Fox, Michael Casey, Andy Stebbing, Martin Harrison, Oona O Beirn

    Game of Thrones (Season 8)
    Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, David Nutter, Miguel Sapochnik, Bryan Cogman, Chris Newman, Greg Spence, Lisa McAtackney, Duncan Muggoch

    Succession (Season 2)
    Producers: Jesse Armstrong, Adam McKay, Frank Rich, Kevin Messick, Mark Mylod, Jane Tranter, Tony Roche, Scott Ferguson, Jon Brown, Georgia Pritchett, Will Tracy, Jonathan Glatzer, Dara Schnapper, Gabrielle Mahon

    Watchmen (Season 1)
    Producers: TBD

  • Outstanding Producer of Episodic Television - Comedy

    The Danny Thomas Award

    'Fleabag'
    'Fleabag'
    Courtesy of Amazon

    Barry (Season 2)
    Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Liz Sarnoff, Emily Heller, Julie Camino, Jason Kim

    Fleabag (Season 2)
    Producers: Phoebe Waller‐Bridge, Harry Bradbeer, Lydia Hampson, Harry Williams, Jack Williams, Joe Lewis, Sarah Hammond

    The Marvelous Mrs. Maisel (Season 3)
    Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Gilbert, Daniel Goldfarb, Kate Fodor, Sono Patel, Matthew Shapiro

    Schitt's Creek (Season 5)
    Producers: Eugene Levy, Daniel Levy, Andrew Barnsley, Fred Levy, David West Read, Ben Feigin, Michael Short, Rupinder Gill, Colin Brunton

    Veep (Season 7)
    Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis‐Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Peter Huyck, Alex Gregory, Jennifer Crittenden, Gabrielle Allan, Billy Kimball, Rachel Axler, Ted Cohen, Ian Maxtone‐Graham, Dan O'Keefe, Steve Hely, David Hyman, Georgia Pritchett, Erik Kenward, Dan Mintz, Doug Smith

  • Outstanding Producer of Limited Series Television

    The David L. Wolper Award

    'Fosse/Verdon'
    'Fosse/Verdon'
    Craig Blankenhorn/FX

    Chernobyl
    Producers: Craig Mazin, Carolyn Strauss, Jane Featherstone, Johan Renck, Chris Fry, Sanne Wohlenberg

    Fosse/Verdon
    Producers: Thomas Kail, Steven Levenson, Lin‐Manuel Miranda, Joel Fields, George Stelzner, Sam Rockwell, Michelle Williams, Tracey Scott Wilson, Charlotte Stoudt, Nicole Fosse, Erica Kay, Kate Sullivan, Brad Carpenter

    True Detective
    Producers: TBD

    Unbelievable
    Producers: TBD

    When They See Us
    Producers: Jeff Skoll, Jonathan King, Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Oprah Winfrey, Ava DuVernay, Amy Kaufman, Robin Swicord

  • Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures

    'American Son'
    'American Son'
    Courtesy of TIFF

    American Son
    Producers: TBD

    Apollo: Missions to the Moon
    Producers: TBD

    Black Mirror: Striking Vipers
    Producers: TBD

    Deadwood: The Movie
    Producers: David Milch, Carolyn Strauss, Gregg Fienberg, Scott Stephens, Daniel Minahan, Ian McShane, Timothy Olyphant, Regina Corrado, Nichole Beattie, Mark Tobey

    El Camino: A Breaking Bad Movie
    Producers: TBD

  • Outstanding Producer of Non-Fiction Television

    'Surviving R. Kelly'
    'Surviving R. Kelly'
    Courtesy of Lifetime

    30 for 30 (Season 10)
    Producers: TBD

    60 Minutes (Season 51, Season 52)
    Producers: TBD

    Leaving Neverland
    Producers: TBD

    Queer Eye (Season 3, Season 4)
    Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Rachelle Mendez, Mark Bracero

    Surviving R. Kelly (Season 1)
    Producers: TBD

  • Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

    'The Daily Show With Trevor Noah'
    'The Daily Show With Trevor Noah'
    Courtesy of Comedy Central

    The Daily Show With Trevor Noah (Season 25)
    Producers: TBD

    Dave Chappelle: Sticks & Stones
    Producers: TBD

    Last Week Tonight With John Oliver (Season 6)
    Producers: TBD

    The Late Show With Stephen Colbert (Season 5)
    Producers: TBD

    Saturday Night Live (Season 45)
    Producers: TBD

  • Outstanding Producer of Game & Competition Television

    'The Masked Singer'
    'The Masked Singer'
    Lisa Rose/FOX

    The Amazing Race (Season 31)
    Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo, Phil Keoghan

    The Masked Singer (Season 1)
    Producers: TBD

    RuPaul's Drag Race (Season 11)
    Producers: Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, Mandy Salangsang, RuPaul Charles, Steven Corfe, Bruce McCoy, Michele Mills, Jacqueline Wilson, Thairin Smothers, John Polly, Michelle Visage, Jen Passovoy

    Top Chef (Season 16)
    Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Casey Kriley, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Patrick Schmedeman, Wade Sheeler, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Elida Carbajal Araiza, Brian Fowler, Caitlin Rademaekers, Steve Lichtenstein, Emily Van Bergen

    The Voice (Season 16, Season 17)
    Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Kyley Tucker, Carson Daly

  • Outstanding Documentary Motion Picture

  • Innovation Award

    'Vader Immortal'
    'Vader Immortal'
    Courtesy of Lucasfilm and Oculus

    Vader Immortal: A Star Wars VR Series – Episode I (WINNER)
    20,000 Leagues Under the Sea: An Interactive Adventure
    Artificial
    Black Mirror: Bandersnatch
    Bonfire
    Cosmos Within Us
    Eleven Eleven
    First Man VR
    How to Train Your Dragon: Fly With Toothless VR
    How to Train Your Dragon: The Hidden World Virtual Tour
    Interactive Play at Sesame Street Land, SeaWorld, Orlando
    Mesmerica
    Tree VR
    You vs. Wild

  • Outstanding Children's Program

    'Sesame Street'
    'Sesame Street'
    Richard Termine/HBO

    Sesame Street (season 49) (WINNER)
    Carmen Sandiego (seasons 1 and 2)
    Green Eggs and Ham (season 1)
    Jim Henson's The Dark Crystal: Age of Resistance (season 1)
    A Series of Unfortunate Events (season 3)

  • Outstanding Sports Program

    What's My Name | Muhammad Ali
    What's My Name | Muhammad Ali
    Ken Regan/Muhammad Ali Enterprises LLC/Tribeca Film Festival

    What's My Name | Muhammad Ali (WINNER)
    Hard Knocks: Training Camp With the Oakland Raiders (S14)
    Lindsey Vonn: The Final Season
    Real Sports With Bryant Gumbel (season 25)
    SportsCenter With Scott Van Pelt (season 5)

  • Outstanding Shortform Program

    'Comedians in Cars Getting Coffee'
    'Comedians in Cars Getting Coffee'
    Courtesy of Netflix

    Comedians in Cars Getting Coffee (season 11) (WINNER)
    Billy on the Street With Billy Eichner
    Born This Way (season 5)
    Creating Saturday Night Live (season 3)
    Under a Rock With Tig Notaro (season 1)