PGA Awards Unveils Children's, Sports, Shortform TV Nominations

11:00 AM 12/19/2019

by Kimberly Nordyke

The guild also revealed a new Innovation Award, honoring work in emerging mediums including VR, AR and experiential.

'Comedians in Cars Getting Coffee' (left), 'Sesame Street'
'Comedians in Cars Getting Coffee' (left), 'Sesame Street'
Courtesy of Netflix; Photofest

The Producers Guild of America on Thursday unveiled its nominations in several TV categories, including sports, children's and shortform programs.

In addition, the guild announced the nominees for an inaugural Innovation Award, which will honor "an outstanding entertainment endeavor across the emerging mediums of VR, AR, experiential and more."

The winners of the Innovation Award and the shortform category will be announced at a PGA nominees event set for Jan. 16 at the Hollywood Museum in Los Angeles. The winners in the children’s and sports categories will be announced in New York at a nominees celebration on Jan. 13 at Ascent Lounge.

The PGA said it does not vet the individual producers of shortform programs, sports programs, children’s programs or the new media projects submitted in the Innovation Award category.

The nominees in the categories for theatrical motion pictures, animated theatrical motion pictures, television series/specials, limited series television and streamed/televised motion pictures will be announced Jan. 7. The winners in those categories will be revealed at the 31st annual Producers Guild Awards ceremony, which is set to be held Jan. 18 at the Hollywood Palladium.

As previously announced, the PGA will also present special honors during next month's awards ceremony to Ted Sarandos (Milestone Award); Brad Pitt, Dede Gardner and Jeremy Kleiner of Plan B (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures); Marta Kauffman (Norman Lear Achievement Award in Television); Octavia Spencer (Visionary Award); and the Lionsgate film Bombshell (Stanley Kramer Award). The nominees for best producer of a documentary feature were announced last month.

A list of nominees announced Thursday follows.

  • Outstanding Shortform Program

    'Comedians in Cars Getting Coffee'
    'Comedians in Cars Getting Coffee'
    Courtesy of Netflix

    Comedians in Cars Getting Coffee (season 11) (WINNER)
    Billy on the Street With Billy Eichner
    Born This Way (season 5)
    Creating Saturday Night Live (season 3)
    Under a Rock With Tig Notaro (season 1)

  • Outstanding Children's Program

    'Sesame Street'
    'Sesame Street'
    Richard Termine/HBO

    Sesame Street (season 49) (WINNER)
    Carmen Sandiego (seasons 1 and 2)
    Green Eggs and Ham (season 1)
    Jim Henson's The Dark Crystal: Age of Resistance (season 1)
    A Series of Unfortunate Events (season 3)

  • Outstanding Sports Program

    What's My Name | Muhammad Ali
    What's My Name | Muhammad Ali
    Ken Regan/Muhammad Ali Enterprises LLC/Tribeca Film Festival

    What's My Name | Muhammad Ali (WINNER)
    Hard Knocks: Training Camp With the Oakland Raiders (S14)
    Lindsey Vonn: The Final Season
    Real Sports With Bryant Gumbel (season 25)
    SportsCenter With Scott Van Pelt (season 5)

  • Innovation Award

    'Vader Immortal'
    'Vader Immortal'
    Courtesy of Lucasfilm and Oculus

    Vader Immortal: A Star Wars VR Series – Episode I (WINNER)
    20,000 Leagues Under the Sea: An Interactive Adventure
    Artificial
    Black Mirror: Bandersnatch
    Bonfire
    Cosmos Within Us
    Eleven Eleven
    First Man VR
    How to Train Your Dragon: Fly With Toothless VR
    How to Train Your Dragon: The Hidden World Virtual Tour
    Interactive Play at Sesame Street Land, SeaWorld, Orlando
    Mesmerica
    Tree VR
    You vs. Wild

  • Outstanding Documentary Motion Picture