Spirit Awards: Complete Winners List

1:59 PM 3/3/2018

by Kimberly Nordyke

The awards are being handed out Saturday in Santa Monica, with John Mulaney and Nick Kroll returning as hosts.

frances mcdormand -jordan peele -greta gerwig-Split-Getty -H 2018
Tommaso Boddi/Getty Images (3)

The 2018 Film Independent Spirit Awards were being handed out Saturday in a tent on the beach in Santa Monica.

Get Out was the day's big winner, taking home best feature and best director for Jordan Peele.

Greta Gerwig won the award for best screenplay for Lady Bird, while the acting trophies went to Frances McDormand and Sam Rockwell for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Allison Janney for I, Tonya and Timothée Chalamet for Call Me by Your Name.

John Mulaney and Nick Kroll returned as hosts of the 33rd edition of the show.

A full list of winners follows.

  • Best Feature

    Get Out (WINNER)
    Producers: Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick, Jordan Peele

    Call Me by Your Name
    Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman

    The Florida Project
    Producers: Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou

    Lady Bird
    Producers: Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin

    The Rider
    Producers: Mollye Asher, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Chloé Zhao

  • Best First Feature

    Ingrid Goes West (WINNER) 
    Director: Matt Spicer
    Producers: Jared Ian Goldman, Adam Mirels, Robert Mirels, Aubrey Plaza, Tim White, Trevor White

    Columbus
    Director: Kogonada
    Producers: Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim,Andrew Miano, Chris Weitz

    Menashe
    Director/Producer: Joshua Z. Weinstein
    Producers: Yoni Brook, Traci Carlson, Daniel Finkelman, Alex Lipschultz

    Oh Lucy!
    Director/Producer: Atsuko Hirayanagi
    Producers: Jessica Elbaum, Yukie Kito, Han West

    Patti Cake$
    Director: Geremy Jasper
    Producers: Chris Columbus, Michael Gottwald, Dan Janvey, Daniela Taplin Lundberg, Noah Stahl, Rodrigo Teixeira

  • John Cassavetes Award

    Life and Nothing More (WINNER)
    Writer/Director: Antonio Mendez Esparza
    Producers: Amadeo Hernandez Bueno, Alvaro Portanet Hernandez, Pedro Hernandez Santos

    Dayveon
    Writer/Director/Producer: Amman Abbasi
    Writer: Steven Reneau
    Producers: Lachion Buckingham, Alexander Uhlmann

    A Ghost Story
    Writer/Director: David Lowery
    Producers: Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston

    Most Beautiful Island
    Writer/Director/Producer: Ana Asensio
    Producers: Larry Fessenden, Noah Greenberg, Chadd Harbold, Jenn Wexler

    The Transfiguration
    Writer/Director: Michael O'Shea
    Producer: Susan Leber

  • Best Director

    Jordan Peele, Get Out (WINNER)

    Sean Baker, The Florida Project

    Jonas Carpignano, A Ciambra

    Luca Guadagnino, Call Me by Your Name

    Benny Safdie, Josh Safdie, Good Time

    Chloe Zhao, The Rider

  • Best Screenplay

    Greta Gerwig, Lady Bird (WINNER)

    Azazel Jacobs, The Lovers

    Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Jordan Peele, Get Out

    Mike White, Beatriz at Dinner

  • Best First Screenplay

    Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani (WINNER)
    The Big Sick

    Kris Avedisian
    Story by: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman
    Donald Cried

    Ingrid Jungermann
    Women Who Kill

    Kogonada
    Columbus

    David Branson Smith, Matt Spicer
    Ingrid Goes West

  • Best Cinematography

    Sayombhu Mukdeeprom, Call Me by Your Name (WINNER)

    Thimios Bakatakis, The Killing of a Sacred Deer

    Elisha Christian, Columbus

    Hélène Louvart, Beach Rats

    Joshua James Richards, The Rider

  • Best Editing

    Tatiana S. Riegel, I, Tonya (WINNER)

    Ronald Bronstein, Benny Safdie, Good Time

    Walter Fasano, Call Me by Your Name

    Alex O'Flinn, The Rider

    Gregory Plotkin, Get Out

  • Best Female Lead

    Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (WINNER)

    Salma Hayek, Beatriz at Dinner

    Margot Robbie, I, Tonya

    Saoirse Ronan, Lady Bird

    Shinobu Terajima, Oh Lucy!

    Regina Williams, Life and Nothing More

  • Best Male Lead

    Timothée Chalamet, Call Me by Your Name (WINNER)

    Harris Dickinson, Beach Rats

    James Franco, The Disaster Artist

    Daniel Kaluuya, Get Out

    Robert Pattinson, Good Time

  • Best Supporting Female

    Allison Janney, I, Tonya (WINNER)

    Holly Hunter, The Big Sick

    Laurie Metcalf, Lady Bird

    Lois Smith, Marjorie Prime

    Taliah Lennice Webster, Good Time

  • Best Supporting Male

    Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri (WINNER)

    Nnamdi Asomugha, Crown Heights

    Armie Hammer, Call Me by Your Name

    Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer

    Benny Safdie, Good Time

  • Robert Altman Award

    Mudbound
    Director: Dee Rees
    Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
    Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

  • Best Documentary

    Faces Places (WINNER)
    Directors: Agnes Varda, JR
    Producer: Rosalie
    Varda

    The Departure
    Director/Producer: Lana Wilson

    Last Men in Aleppo
    Director: Feras Fayyad
    Producers: Kareem Abeed, Soeren Steen Jespersen, Stefan Kloos
     
    Motherland  
    Director/Producer: Ramona S. Diaz
    Producer: Rey Cuerdo

    Quest
    Director: Jonathan Olshefski
    Producer: Sabrina Schmidt Gordon

  • Best International Film

    A Fantastic Woman, Chile (WINNER)
    Director: Sebastian Lelio

    BPM (Beats Per Minute), France
    Director: Robin Campillo

    I Am Not a Witch, Zambia
    Director: Rungano Nyoni

    Lady Macbeth, U.K.
    Director: William Oldroyd

    Loveless, Russia
    Director: Andrey Zvyagintsev

  • Inaugural Bonnie Award

    Chloé Zhao (WINNER)

    So Yong Kim

    Lynn Shelton

  • 22nd Jeep Truer Than Fiction Award

    Jonathan Olshefski, Director of Quest (WINNER)

    Shevaun Mizrahi, Director of Distant Constellation

    Jeff Unay, Director of The Cage Fighter

  • 23rd Annual Kiehl's Someone to Watch Award

    Justin Chon, Director of Gook (WINNER)

    Amman Abbasi, Director of Dayveon

    Kevin Phillips, Director of Super Dark Times

  • 20th Annual Piaget Producers Award

    Summer Shelton (WINNER)

    Giulia Caruso & Ki Jin Kim

    Ben LeClair

  • Roger and Chaz Ebert Foundation Fellowship