Dark Fantasy 'Border' Leads Sweden's Guldbagge Nominations

Courtesy of Cannes Film Festival
'Border'

Ali Abbasi's drama, about two trolls who find love in modern-day Sweden, received nine noms, including for best picture and director.

Border, Ali Abbasi's genre-bending fantasy tale about trolls in modern-day Sweden, on Thursday picked up nine nominations for the Guldbagge Awards, Sweden's leading film honors.

Based on a short story by John Ajvide Lindqvist (author of the cult vampire fable Let The Right One In), Border draws inspiration from Scandinavian folklore for its tale of two misfits who embrace their otherness.

The film is an Oscar contender in the best hair and makeup category for its uncanny transformation of stars Eva Melander and Eero Milonoff into snaggletoothed, speckled-skinned trolls. Both Melander and Milonoff received Guldbagge noms, in the best actress and supporting actor categories, respectively. Border's makeup artists Goran Lundstrom, Pamela Goldammer and Erica Spetzig are odds-on favorites to win in the best makeup category.

Spike Lee's BlacKkKlansman was nominated in the best foreign-film category, alongside Hirokazu Kore-eda's Cannes winner Shoplifters and Pawel Pawlikowski's Cold War, which swept the European FIlm Awards in December.

Dominik Locher's Goliath, a family drama about a young dad-to-be who tries to make up for feelings of inadequacy by bulking up with bodybuilding and steroids, and Becoming Astrid, Pernille Fischer Christensen's biopic on legendary Swedish children's author Astrid Lindgren (played by Bille and Pernilla August's daughter, Alba August), both received six Guldbagge mentions.

A jury of 36 members of the Swedish Film Institute selected this year's nominees. The Guldbagge Awards will be presented Jan. 28 at a ceremony hosted by actress and comedian Emma Molin in Stockholm.

A full list of 2018 Guldbagge Award nominees is below.

Best Film
The Unthinkable, Produced by Crazy Pictures
The Deminer, Produced by Antonio Russo Merenda and Hogir Hirori
Goliath, Produced by Mattias Nohrborg and Frida Bargo
Border, Produced by Nina Bisgaard, Piodor Gustafsson and Petra Jonsson
Becoming Astrid, Produced by Lars G. Lindström, Maria Dahlin and Anna Anthony
 
Best Director

Ali Abbasi for Border
Carl Javer for Reconstructing Utoya
Mans Mansson and Axel Petersen for The Real Estate
Gabriela Pichler for Amateurs

Best Actress in a Leading Role

Zahraa Aldoujaili in Amateurs
Alba August in Becoming Astrid
Leonore Ekstrand in The Real Estate
Eva Melander in Border

Best Actor in a Leading Role

Fredrik Dahl in Amateurs
Sebastian Ljungblad in Goliath
Mikael Persbrandt in The Cake General
Joakim Sallquist in Goliath

Best Actress in a Supporting Role

Sissela Benn in Sune vs Sune
Maria Bonnevie in Becoming Astrid
Trine Dyrholm in X&Y
Lena Nilsson in Videoman

Best Actor in a Supporting Role

Jens Albinus in X&Y
Fredrik Hallgren in Sune vs Sune
Eero Milonoff in Border
Henrik Rafaelsen in Becoming Astrid

Best Screenplay

Jonas Hassen Khemiri and Gabriela Pichler for Amateurs
Peter Gronlund for Goliath
John Ajvide Lindqvist, Ali Abbasi and Isabella Eklöf for Border
Gunnar A.K. Jarvstad for Garden Lane

Best Cinematography

Ellinor Hallin for Wasted
Mans Mansson for Jimmie
Kristoffer Jonsson for Garden Lane
 
Best Editing

Alexandra Strauss and Dominika Daubenbuchel for The Raft
Dino Jonsater for Goliath
Olivia Neergaard-Holm and Anders Skov for Border

Best Costume

Denise Ostholm for Euphoria
Ingrid Sjogren for The Cake General
Cilla Rorby for Becoming Astrid

Best Sound/Sound Design

Crazy Pictures for The Unthinkable
Christian Holm for Border
Jonas Jansson for Jimmie

Best Makeup

Morna Ferguson and Orla Carroll for Euphoria
Goran Lundstrom, Pamela Goldammer and Erica Spetzig for Border
Eva von Bahr and Love Larson for The Cake General

Best Original Score

Johan Testad for Goliath
Gaute Storaas for Halvdan Viking
Armand Amar for End of the Day

Best Set Design

Emma Sofia Wahlberg for A Balkan Noir
Ulrika von Vegesack for A Moon of My Own
Linda Janson for Becoming Astrid
 
Best Visual Effects

Crazy Pictures and Jacob Danell for The Unthinkable
Peter Hjorth for Border
Fredrik Pihl for Sune vs Sune

Best Short Film

The Ambassador's Wife by Theresa Traore Dahlberg
The Martyr by Ahmed Abdullahi
As We're Told by Erik Holmstrom and Fredrik Wenzel
 
Best Documentary Film

The Deminer by Hogir Hirori
The Raft by Marcus Lindeen
Reconstructing Utoya by Carl Javer

Best Foreign Film

BlacKkKlansman by Spike Lee
Shoplifters by Hirokazu Kore-eda
Cold War by Paweł Pawlikowski